Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek zamítl odvolání Američana Kevina Dahlgrena obžalovaného ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných v Brně-Ivanovicích v roce 2013. Čtyřiadvacetiletý mladík si tak pravomocně odpyká doživotní trest a uložena mu byla také zabezpečovací detence. 

Obhajoba původně žádala zproštění obžaloby, případně snížení trestu. Tvrdila, že byl muž během svého činu nepříčetný. Podle revizních znaleckých posudků byl však za své jednání zodpovědný. Podle Dahlgrenova obhájce Richarda Špíška obžalovaný zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Dahlgrena vydaly Spojené státy do Česka jako svého prvního občana.

Po vynesení rozhodnutí musel soud nečekaně jednání přerušit a Dahlgrena znovu vyvedli z jednací síně. Zjistilo se totiž, že tlumočnice odešla z budovy soudu. Po několika minutách se znovu začalo jednat.

Dahlgren v závěrečné řeči vyjádřil nad svým činem lítost. "V době zločinu jsem nebyl schopen jednat racionálně, přesto neexistuje žádná omluva za to, co jsem spáchal," uvedl. Jeho obhájce Richard Špíšek žádal soud o zproštění, případně o snížení trestu. Tvrdil, že muž nebyl v době činu příčetný. Podle revizních znalců trpí závažnou poruchou osobnosti, za své jednání je však zodpovědný. "Schopnosti rozpoznávací, rozpoznat protiprávnost jednání, jsme hodnotili jako zachovalé. Sám uvedl, že v době činu si uvědomoval, že je to protiprávní a bude potrestán," uvedl primář psychiatrické nemocnice v Bohnicích Jiří Švarc. Ovládací schopnosti jsou podle odborníků nepodstatně sníženy poruchou osobnosti.

Mladík se znalcům svěřil, že k činu jej prý vedl vnitřní hlas, který mu říkal, že je vyvolený a že musí přinést krvavou oběť po rodové linii. Hlas mluvil také o Hitlerovi. Po činu se prý hlas odmlčel, Dahlgren dostal strach a chtěl se dostat domů. Podle znalců existuje vysoká pravděpodobnost opakování činu, navrhli zabezpečovací detenci. Motiv činu lze podle znalců vysvětlit pouze poruchou osobnosti.

Dahlgren podle obžaloby v květnu 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny svých příbuzných, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, jednoho nezletilého. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla do USA. Mladík byl 23. května zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány.

Americké soudy poté rozhodly o jeho vydání do ČR, kam byl dopraven 31. srpna 2015. Od té doby je vazbě.

Související