Zastupitelé Královéhradeckého kraje v pondělí odmítli zbavit Kláru Dostálovou (ANO) mandátu krajské zastupitelky. Dostálová je současně náměstkyní ministryně pro místní rozvoj. Ministerstvo vnitra již dříve poslalo hradeckému kraji dopis, v němž uvádí, že funkce jsou neslučitelné, žádá řešení situace. Dostálová na funkci v zastupitelstvu rezignovat nehodlá a upozorňuje na to, že existují rozdílné právní výklady tohoto problému. Hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) v pondělí zastupitelům řekl, že hradecký kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, aby bylo v otázce neslučitelnosti funkcí jasno.

Oponenti ministerského postoje uvádějí, že zatímco volební zákon souběh funkcí vysokého státního úředníka a krajského zastupitele zapovídá, novější služební zákon souběh obou funkcí umožňuje. Domnívají se také, že věc by mohl rozhodnout soud. Vyjádření ministerstva vnitra zjišťuje. Ministr vnitra má za situace, kdy není zastupitel zbaven mandátu na zasedání zastupitelstva, možnost sám rozhodnout o zániku mandátu.

"Jsem samozřejmě ráda, že můžu zůstat zastupitelkou a bojovat za naše voliče. Zaznělo tu spoustu pravd, že skutečně zákonodárci budou muset ty dva zákony dát do souladu tak, aby našim nástupcům se nic podobného nestalo, aby všichni do těch voleb vstupovali s jasným pravidly hry," řekla novinářům po hlasování Dostálová. Již během jednání uvedla, že v zákonech není soulad. "Jsem přesvědčena o tom, že v této věci by měl rozhodovat soud a my budeme zvažovat další právní postupy," řekla Dostálová.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili. Náměstek ministryně školství Robert Plaga se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak Jana Vildumetzová raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou.

Neslučitelnost funkcí je podle ministerstva také u Dany Drábové, která je zastupitelkou Středočeského kraje a současně předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Na začátku března středočeští zastupitelé odmítli bod o odvolání Drábové zařadit na program zastupitelstva. Drábová už dřív řekla, že je připravena vykonávat mandát, dokud jí to bude umožněno.

Související