Za první dva měsíce letošního roku požádalo o azyl v Česku 235 cizinců, což bylo o 52 méně než před rokem. Nejčastěji chtěli azyl občané Ukrajiny, v 96 případech. Následovali občané Arménie, Sýrie a Kuby. Vyplývá to z informací, které zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl, loni tvořili zhruba třetinu z celkového počtu žadatelů. Letos v lednu a únoru podali o šest žádostí více než loni. Občané Arménie podali 20 žádostí o azyl, což bylo o deset více než před rokem. Občané Sýrie letos zatím podali 18 žádostí o azyl, což bylo o šest více než loni.

Za první dva měsíce letošního roku azyl v Česku podle statistik ministerstva získalo 14 lidí. Dalších 24 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. Ve 195 případech úřady azyl v lednu a únoru neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 793 žádostí čekalo na konci února na vyřízení.

Loni požádalo o azyl v Česku 1475 cizinců, což bylo o 50 méně než v roce 2015. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 000 žádostí.

Související