Olomoucký okresní soud v úterý vyhověl žalobě učitelky Vandy Fabiánové, kterou podala na Základní školu v Tršicích na Olomoucku, soudkyně označila její výpověď ze školy za neplatnou. Pracovní poměr s ní vedení školy ukončilo loni po pobytu na škole v přírodě. Důvodem výpovědi bylo mimo jiné to, že údajně zneužívala prvňáčky, když dohlížela na hygienu jejich intimních partií. Podle soudu se zneužívání neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila.

Ředitel školy uvedl, že ho verdikt zklamal a že zváží případné odvolání. Fabiánová počítá s tím, že se na své místo vrátí.

Podle soudkyně Jaroslavy Jechové není žádným právním předpisem upraveno, jakým konkrétním způsobem má být kontrolována osobní hygiena dětí na škole v přírodě. Záleželo tak na samotné učitelce, jak se k tomu postaví. "Nebylo prokázáno, že by se její kontrola zaměřovala pouze na mytí genitálií a že by byli chlapci vystaveni jejímu nepatřičnému chování a zneužívání. Žalobkyně svým důsledným dohlížením na provádění osobní hygieny chlapců první třídy, kteří ji s ohledem na svůj věk nebyli schopni nebo ochotni provádět, neporušila žádné předpisy," uvedla soudkyně.

Výpověď podle soudu nemohla Fabiánová dostat ani za údajné pochybení v roli zdravotnice, kdy podle vedení školy neposkytovala včas a řádně dětem při pobytu léky. "Nelze ukončit pracovní poměr učitelky s tím, že porušila povinnosti zdravotníka," doplnila Jechová.

Ředitel školy Jaromír Vachutka byl rozsudkem zklamán. "Při tolika porušeních je to pro mne zklamání a zvážíme možnost odvolat se. Ty body (výpovědi) byly natolik závažné, že k nim měla soudkyně rozhodně přihlédnout," řekl novinářům Vachutka. Na jeho kroky čeká také starostka obce Tršice, která je zřizovatelem školy. "Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Svoláme schůzku a budeme o tom se zastupiteli jednat, musíme počkat, co se stane dál," řekla starostka Leona Stejskalová.

Fabiánová počítá s tím, že se na své místo vrátí. "Jsem ráda, že to dopadlo v můj prospěch, počítám s tím, že se protistrana odvolá a že to bude ještě na dlouho. Počítám s tím, že se tam vrátím, ale bude to těžká záležitost," řekla novinářům. Uvedla rovněž, že zvažuje i případnou žalobu na ředitele školy kvůli poškození svého jména. "Zatím totiž všechny náklady na tento proces hradí obec," doplnila pedagožka.

Vyhlášení rozsudku provázely velké emoce, síň zaplnili rodiče samotných dětí, kteří se postavili za propuštěnou učitelku. Fabiánová po výpovědi v Tršicích přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy. "Jinak to ani dopadnout nemohlo, zdravý rozum zvítězil. Je to smutné, že to muselo dojít až k soudu," řekla matka jednoho z dětí.

Kauza z loňského roku, která se táhne už několik měsíců, se podepisuje také na atmosféře ve škole i v samotné obci. V Tršicích visí dosud plakáty upozorňující na kauzu, velkému tlaku byly však vystaveny také bývalé kolegyně Fabiánové, které na její chování na škole v přírodě ředitele upozornily. Domů jim prý chodily anonymy, jedna z pedagožek nakonec ze školy kvůli těmto tlakům odešla. Ředitel školy Vachutka byl do funkce jmenován, a obec ho přes protesty rodičů nemohla odvolat, neměla k tomu zákonné důvody. Funkce mu končí 31. prosince 2017, řekla starostka.

Související