Před 13 lety ukončilo Aero Vodochody sériovou výrobu letounu L-159. Nyní firma představila novou verzi tohoto letounu, kterou je připravena znovu dodávat zákazníkům po celém světě.

Nové L-159 by Aero mohlo dodávat mimo jiné irácké armádě, kam už loni dokončilo dodávku dvanácti letounů. "S iráckou armádou nyní vyjednáváme o dlouhodobé spolupráci, která by zahrnovala i nákup dalších letounů," řekl ředitel společnosti Giuseppe Giordo. Pokud by byl podepsán nový kontrakt, mohla by být sériová výroba podle mluvčí Aera Terezy Vrublové spuštěna za několik měsíců. V Iráku se Aero navíc podílí i na výcviku místních pilotů. 

Na slavnostním představení nové L-159 byl přítomen také premiér Bohuslav Sobotka, který zdůraznil, že vláda je připravena vývoz nového letounu podpořit – ať už diplomatickou cestou, nebo prostřednictvím státní exportní banky Egap. "Letecký průmysl je cesta, kterou bychom se v Česku určitě do budoucna měli vydat, protože u nás potřebujeme výrobu s vysokou mírou přidané hodnoty, která přináší dobře placená pracovní místa," řekl Sobotka.

"Když se obnoví výroba L-159, bude to příležitost pro dvě až tři desítky dalších českých firem, které mohou fungovat v roli subdodavatelů," uvedl premiér. Podle něj by to znamenalo i příliv peněz do státního rozpočtu. "Daňovým poplatníkům by se tak vrátila investice, kdy vláda v posledních dvaceti letech výzkum a výrobu letounu podporovala."

Největší letecký výrobce v Česku se podle svého šéfa chystá ještě více rozkročit. "Stále jsme firma s dvěma tisíci zaměstnanci, takže nyní se zaměříme na růst. Bavíme se s celou řadou zákazníků z celého světa, zejména pak z Jižní Ameriky, Středního východu a Evropy," uvedl Giordo, který je velmi spokojen se současnými ekonomickými výsledky firmy. "L-159 je ve své kategorii jediným letounem, který aktivně slouží na několika kontinentech a je prověřený v mnoha různých misích," dodal.

Bitevníky L-159, s jejichž výrobou začalo Aero v roce 1997, létaly ve službách tří provozovatelů: Armády České republiky, maďarské armády, irácké armády a americké společnosti Draken International. Česká armáda má největší letku L-159 a letouny v jejích službách slouží při různých misích po Evropě a pravidelně se také účastní vojenských cvičení NATO.

V roce 2014 se Aeru a ministerstvu obrany podařilo prodat některé nepotřebné letouny, které dříve patřily české armádě, Iráku a společnosti Draken International. "Právě tento zdařilý prodej těch zbylých zakonzervovaných letounů otevřel potenciál možností a oslovil potenciální odběratele," uvedl Sobotka. 

Aero Vodochody Aerospace je největším leteckým výrobcem v Česku. Mezi její vývojové priority patří také nová generace cvičného letounu L-39. Společnost také zajišťuje armádě servis pro letouny L-159 a L-39.