Ministr zdravotnictví a šéf sociálních demokratů v hlavním městě Miloslav Ludvík rezignoval na pozici lídra kandidátky v podzimních poslaneckých volbách jen pár dní poté, co jeho jméno schválilo předsednictvo strany.

S kolegy v Praze se na mimořádném jednání krajského výkonného výboru neshodl na podobě kandidátky. "Neprošla moje kandidátka," vysvětlil Ludvík rezignaci. S ministrem na postu lídra původně počítal premiér Bohuslav Sobotka, kterých chtěl, aby jedničkami byli jeho ministři. Dohoda se však začala měnit, když předsednictvo ČSSD v pátek schválilo v Praze tři možné lídry: Ludvíka, dále pak místopředsedu a pražského náměstka Petra Dolínka a náměstka z ministerstva zahraničí Lukáše Kauckého. Vybrat si mezi nimi měli v referendu členové strany.

Podle informací redakce ještě z března měla na druhém místě kandidátky figurovat náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Ta se kvůli tomu na sjezdu strany v Brně vzdala možnosti ucházet se o křeslo místopředsedkyně a umožnila tak kolegovi Dolínkovi vystoupat do nejužšího vedení sociální demokracie.

Po měsíci je vše jinak a Arnoštová nemá post dvojky vůbec jistý. Figurovala totiž na čelních pozicích Ludvíkovy kandidátky, která se jeho spolustraníkům nelíbila. Kvůli tomu nyní vznikla v pražské ČSSD roztržka a část ministrových kolegů prosazuje na druhé místo náměstka Kauckého.  

Kandidátku ČSSD sestavuje krajský výkonný výbor. Tím to však nekončí. V průběhu jara o ní ještě budou hlasovat členové strany v daném regionu - o lídrovi a kandidátech na dalších místech zvlášť. Lídr musí získat minimálně padesát procent hlasů. Členové také mohou měnit i pořadí ve zbytku kandidátky preferenčními hlasy.

Související