Sporná nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě budou platit. Sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana, podle kterého novela o ochraně přírody a krajiny nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Předloha nyní bude moci vyjít ve sbírce. K přírodě vstřícnější podoba zákona má větší podporu veřejnosti i stovek expertů z vědeckých pracovišť a vysokých škol.

Svaz obcí Národního parku Šumava podá podle jeho předsedy a starosty obce Modrava Antonína Schuberta na nová pravidla ústavní stížnost. 

"Svaz obcí se teď prostřednictvím minimálně 17 senátorů obrátí na Ústavní soud," uvedl Schubert. Stížnost podá předseda svazu co nejdříve. Už ji předjednal s advokátními kancelářemi, které podle Schuberta nevidí boj obcí jako prohraný, protože argumentů má údajně svaz dost.

Schubert již dříve kritizoval, že novela zpřísňuje ochranu přírody a přitom zapomíná na to, že v šumavském parku žijí lidé. Starosta tvrdí, že novela otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí.

Už dvakrát poutal návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny mimořádnou pozornost, a to i kvůli vystoupení prezidenta Zemana, který podpořil odpůrce jeho vládní podoby. Zápas o normu, která se týká ochrany přírody ve všech českých národních parcích, je vyústěním letitého sporu o Národní park Šumava. Poslanci tak definitivně rozsoudili vleklý střet dvou odlišných koncepcí, který se táhne od 90. let a začal sporem o kůrovcovou kalamitu.

S přehlasovaným vetem už prezident nic nezmůže. "Žádný prezidentův podpis už pak není třeba. Zeman poté, co bude vetovat, už zákon nepodepisuje. Ten začne platit bez ohledu na prezidentův postoj vyhlášením ve Sbírce zákonů," uvedl po druhém hlasování ústavní právník a vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela.

Nová podoba zákona například rozšiřuje zóny, ve kterých by se nesmělo hospodařit, i oblasti, kde by byla příroda zcela ponechána svému vývoji. Mírnější senátní verze by naopak lidem v parcích umožnila stavět a hospodařit na více územích.

Do cesty novele zákona o ochraně přírody a krajiny se ale hodlají postavit starostové některých šumavských obcí. Pokusí se o to, aby zákon skončil na stole ústavních soudců. "Pokud bude vládní návrh přijat znovu i po prezidentově vetu, využijeme našeho práva a zkusíme přesvědčit sedmnáct senátorů k podání ústavní stížnosti. Nezdá se nám totiž, že byl byl proces přijímání zákona v pořádku, stejně jako samotná norma," řekl ještě před hlasováním starosta Modravy a předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Antonín Schubert.