Česká republika posílá do Londýna diplomatickou nótu v souvislosti s osvobozujícím rozsudkem v kauze zabitého českého občana. Novinářům to ve středu v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se kvůli tomu sešel k dvoustrannému jednání se svým britským kolegou Borisem Johnsonem. Praha chce od Britů vědět, jakým způsobem by bylo možné případ revidovat.

Česká republika chce podle Zaorálka také slyšet ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.

Britský ministr Johnson dal ve středu najevo pochopení pro rozhořčenou reakci Prahy na rozsudek, řekl Zaorálek. Zdůraznil podle něj ale také, že pro britskou vládu či ministerstvo zahraničí je obtížné ovlivňovat chod justice, takže není jednoduché najít způsob, jak do věci vstoupit.

Osvobozující verdikt padl v pondělí v britské metropoli. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně. Čin se stal loni v září.

Pokud je v Anglii obžalovaný v podobné kauze zproštěn viny, zákon umožňuje obnovu řízení v případě, že se objeví nové a přesvědčivé důkazy, případně tehdy, když se ukáže, že svědci či porotci se stali terčem zastrašování.

V diplomatické nótě Praha žádá poskytnutí veškerých údajů k případu, například pokud se týká obžaloby a přesného znění rozsudku. Žádá také o informace, jaké zákonné procesy a postupy je možné z české či britské strany použít k revizi procesu. "To základní odvolání - jak bychom usuzovali z českého právního řádu - tady možné není," upozornil Zaorálek.

Ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě uvedlo, že "ve své nótě požádá o informace o případných mimořádných opravných prostředcích podle britského práva".

Při dvoustranném rozhovoru český ministr Johnsonovi připomněl, že o případu už mluvil v minulosti dvakrát a pokaždé zdůrazňoval potřebu zjednání spravedlnosti. "Pro českou veřejnost a Českou republiku je to strašně důležité vzhledem k obavám, které existují, co se týče bezpečnosti pro ty, kteří dnes žijí v Británii," upozornil Zaorálek.

"Řekl jsem mu, že celá ta věc i celý ten rozsudek tak, jak jsme ho slyšeli, je pro nás těžko skousnutelný a přijatelný," řekl v Bruselu novinářům český ministr.

Johnsona prý upozornil, že existuje kamerový záznam incidentu. Je proto podle Zaorálka těžké dát si "dohromady to, co víme a můžeme částečně vidět, s tím, co je výsledkem, který absolutně zbavuje viny všechny, včetně toho, kdo našeho občana zabil... řetězem a zámkem".

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Černínský palác je podle své tiskové zprávy v kontaktu se sestrou zabitého českého občana a bude ji informovat o výsledcích všech dalších jednání, která v souvislosti s případem česká diplomacie podniká.

Internetovou petici žádající spravedlnost v této kauze zatím podepsalo přes 4800 lidí.

Související