Vláda ve středu schválila, aby nabídku na koupi OKD za 80 milionů korun podal státní podnik Prisko. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na převzetí firmy by se měl podílet také státní podnik Diamo, vyplývá ze společného materiálu ministerstev financí a průmyslu a obchodu.

"Jen angažmá státu může zajistit další činnost důlních závodů OKD, umožňující jejich postupný, řízený a sociálně přijatelný útlum," řekl na tiskové konferenci premiér.

Za stát tak podle dohody obou ministerstev podá nabídku na koupi OKD společnost Prisko, v níž vykonává vlastnická práva ministerstvo financí. Diamo, ve kterém vykonává vlastnická práva ministerstvo průmyslu, se bude podílet na procesu útlumu dolů.

V případě, že tzv. Nové OKD, které by mělo vzniknout, bude utlumovat jednotlivé šachty a nebude mít dostatek zdrojů, je podle vlády převezme Diamo a útlum bude provádět tento státní podnik.

OKD je od loňska v úpadku. Věřitelé podniku schválili reorganizaci. Pro její úspěch je nezbytné, aby do firmy vstoupil strategický investor. Vedení OKD ho několik měsíců hledalo, avšak minulý měsíc napsalo společnosti Prisko, že nedostalo žádnou nabídku, která by úspěšnou reorganizaci umožňovala. Mezi dvěma finálními nabídkami byly podle informací Hospodářských novin nabídky od společnosti EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, a od zahraničního hedgeového fondu. Kromě zajištění dalšího provozu dolů se nový vlastník musí postarat i o jejich postupný útlum. Podle odhadů by přišel na více než osm miliard korun.

Americká firma Alcenta ze skupiny BNY Mellon podle středeční zprávy serveru Euro.cz napsala premiéru Sobotkovi, že byla připravena zaplatit za těžební společnost OKD nejméně 500 milionů korun. Firma zvažuje arbitráž proti Česku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o nabídce nemá informace.

Premiér upozornil, že vláda ve středu pouze rozhodla o podání nabídky a že samotný proces insolvence neřídí. "Vláda nerozhodovala o insolvenčním řízení, ale jen o tom, že stát podá nabídku. Zda bude nabídka přijata, rozhodnou orgány definované v insolvenčním zákonu. Není tedy žádný důvod, abychom ten dopis jako vláda komentovali. Stát má právo podat nabídku, ale o ní nebude rozhodovat vláda," uvedl.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V podniku se dál těží uhlí, pracuje v něm téměř 7500 kmenových zaměstnanců a více než 2700 pracovníků dodavatelských firem. Firma už udělala řadu úsporných opatření, jedním z nich bylo minulý týden ukončení těžby ve ztrátovém Dole Paskov na Frýdecko-Místecku.

Loni tak firma podle předběžných výsledků snížila ztrátu na 1,22 miliardy korun. V roce 2016 činila ztráta 6,83 a o rok dříve dokonce 10,09 miliardy.