Sněmovna v pátek podpořila zavedení kariérního řádu pro učitele. Pedagogové mají být zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající a podle své kategorie budou také odměňováni.

"Jsem ráda, že se učitelé po 20 letech dočkají systému, který jim umožní profesní rozvoj, zlepší finanční podmínky a také přispěje k lepšímu postavení kantorů ve společnosti," říká ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Příští rok by nový způsob odměňování učitelů měl ze státního rozpočtu odčerpat 1,4 miliardy korun navíc.

Každý začínající učitel bude muset od září letošního roku absolvovat dvouleté adaptační období zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Když uspěje, postoupí do druhé kategorie a plat mu stoupne o dva tisíce korun, průměrně na 24 tisíc korun měsíčně podle toho, jestli učí v mateřské, na základní nebo střední škole.

Za začátku mu bude pomáhat takzvaný uvádějící učitel, který za to bude mít příplatek 3000 korun měsíčně. Přezkušováni nebudou pedagogové s více než roční praxí, kteří automaticky přejdou do druhého stupně.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?