Levnější mobilní data, modernizace průmyslu a miliardové dotace. Nový ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) slibuje do voleb vyřešení hned několika vážných problémů české ekonomiky. Například hodlá ve zrychleném procesu protlačit Poslaneckou sněmovnou zákon, který má zajistit levnější mobilní data. Právě potíže s operátory stály křeslo jeho předchůdce Jana Mládka, který podle premiéra Bohuslava Sobotky málo tlačil na to, aby cena dat v Česku klesla. 

Americká firma Alcentra hrozí Česku arbitráží kvůli OKD. Zaskočila vás její výhrůžka? 

Mohu říct, že nás to překvapilo. Nemůžeme to ale dále komentovat, protože to, co je v dopise uvedeno, jsou spíše dotazy na insolvenčního správce. Vláda se k tomu nebude žádným způsobem vyjadřovat. 

Jaký vliv bude mít zákon o elektronických komunikacích na mobilní trh? Ceny přímo neovlivní. 

Doufáme, že jeho vliv bude velký a podstatný. Mělo by to přispět k posílení práv spotřebitelů, což by mělo zvýšit konkurenční prostředí mezi operátory. Mělo by to také vést k tlaku na kvalitnější služby a lepší ceny. 

Mohlo by během roku dojít ke zlevnění? 

Uvidíme, jakým způsobem bude postupovat vývoj. Nemohu toto předvídat, to je věcí trhu. 

Co ještě může stát udělat pro zlevnění? 

Ministerstvo má kompetenci v oblasti legislativy a do toho jsme se teď pustili. Máme za sebou první čtení, určitě nás ale nebude čekat lehká debata v rámci projednávání pozměňovacích návrhů na hospodářském výboru. Ministerstvo dostalo poněkud šibeniční lhůtu na zaujetí odborného stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům. Budeme na to mít asi jeden a půl dne. To je velmi krátká doba, ale pokusíme se připravit kvalitní stanovisko. 

Poslanci Pilnému třeba chybí zmínky o virtuálních operátorech. 

Vládní koalice se shodla na tomto zákonu, schválila jej, takže předpokládám, že budeme hájit podobu zákona tak, jak byl odeslán z vlády do Poslanecké sněmovny. Tím nemohu vyloučit, že sněmovna přijme nějaké pozměňovací návrhy, ale my se budeme snažit o to, aby zákon prošel tak, jak byl předložen vládou. 

Zaznamenal jste tlaky lobbistů nebo různých skupin, aby se podoba zákona změnila v neprospěch vašeho plánu? 

V mediálním prostoru se objevuje celá řada názorů. Jsou prezentovány jak ze strany operátorů a jejich asociace, tak jsou tu někteří další hráči. Je zřejmé, že trnem v oku jim jsou pokuty, které bude moci nově udělovat Český telekomunikační úřad.

Jinak si myslím, že v procesu, který by měl vést ke zvýšení tlaku na mobilním trhu, nemůže

zůstat ministerstvo osamoceno. Svou roli musí jednoznačně sehrát Český telekomunikační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten už připravuje zkoumání trhu, jestli tam nedochází ke zneužití dominantního postavení. Takže uvidíme, co z toho vzejde. Telekomunikační úřad také provádí analýzu trhu mobilních služeb. Je vidět, že jednotlivé úřady se už pustily do práce, a na nejbližší období plánuji schůzku s šéfy obou úřadů, abychom aktuální situaci probrali.

Nemůže tahle restriktivní politika situaci na mobilním trhu spíše zhoršit, že operátoři své nabídky neupraví? 

K některým náznakům úpravy nabídek už dochází a my doufáme, že to je pouze začátek a proces se rozeběhne. Myslím, že tlak ze strany veřejnosti je poměrně velký a operátoři na to budou muset zareagovat. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.