Jiří Zimola (ČSSD) v čele Jihočeského kraje nejspíš končí. Hnutí ANO vystoupilo z koalice s ČSSD a Jihočechy 2012 poté, co sociální demokracie odmítla přistoupit na podmínky hnutí týkající se jihočeských nemocnic, a už si hledá nové partnery pro vládnutí.

Zimola čelil tlaku opozice i koaličních partnerů kvůli nákupu chaty u Lipna, již mu staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, který je zároveň hejtmanovým podřízeným. Zimola tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil.

O osudu hejtmana zřejmě rozhodne mimořádné zastupitelstvo, které se má sejít do konce dubna.

Hejtmankou Kozlová?

Šéfka ANO v Jihočeském kraji a poslankyně Radka Maxová potvrdila, že se vláda hejtmanství rozpadla a také to, že hnutí bude na post hejtmanky prosazovat krajskou náměstkyni Lucii Kozlovou. 

"Ano. ČSSD neakceptovala naše požadavky," uvedla Maxová. Roztržku odůvodnila tím, že sociální demokraté odmítli akceptovat personální požadavky ANO týkající se personálních výměn v Jihočeských nemocnicích.

"Vzhledem k odmítnutí zařazení našeho bodu ohledně personálních otázek v nemocnicích na jednání rady, ovlivňování médií a dalších skutečností by naše setrvání v současném složení asi nebylo možné," myslí si poslankyně.

Z jejích slov je také jasné, že hnutí bude usilovat o post hejtmana. "O obsazení hejtmanského křesla budeme ještě diskutovat, ale myslím si, že z logiky věci vyplývá jméno krajské náměstkyně Lucie Kozlové," upřesnila Maxová.

ANO oslovilo občanské demokraty

Hnutí ANO krátce po ranní schůzce koalice oslovilo ODS a požádalo je o setkání. "Sešli jsme se se zástupci hnutí ANO, kteří nám oznámili, že hledají formát středopravé koalice a zahajují jednání," uvedl předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Dalšími potenciálními partnery by se mohly stát KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy.

"Po volbách jsem se vyhraňovala proti KDU-ČSL, ale musím říct, že ta situace se vyvinula tak, že je to pro nás partner k jednání," řekla Maxová.

Dodala, že zatím nevidí jako reálnou možnou spolupráci s KSČM. ANO, ODS, KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy mají dohromady 29 zastupitelů z 55.

Maxová se podle svých slov připojí k opozičním zastupitelům, kteří chtějí svolat mimořádné zastupitelstvo.

Řádné zasedání zastupitelstva se uskuteční 11. května. Mimořádnou schůzi musí hejtman svolat do tří týdnů od chvíle, kdy obdrží tuto iniciativu podepsanou minimálně od 19 zastupitelů.

Roztržka po 20 minutách diskuse

Pondělní koaliční schůzka ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši byla velmi krátká. Diskuse trvala zhruba dvacet minut, během kterých došlo k roztržce mezi ANO a ČSSD. "Může se to tak vnímat, ale písemně to ještě nikdo neoznámil," odpověděl radní Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012 na otázku, zda koalice skutečně padla.

ANO podle něj na jednání stranických předáků navrhlo, aby z představenstva akciové společnosti Jihočeské nemocnice odstoupil Martin Bláha a aby ČSSD vyměnila všechny uvolněné radní.

"Je to očekávané vyústění celé situace, která posledních pár týdnů v kraji panovala. Nyní jsme na začátku vyjednávaní nové koalice. Lidovci jsou připraveni se na správě kraje podílet, rádi bychom ale prosadili maximum našeho programu. Pokud budeme osloveni s nabídkou participovat na nové koalici, bude pro nás prioritní, do jaké míry budeme moci náš program realizovat. Na vládě v kraji netrváme," uvedl šéf jihočeských lidovců Jan Bartošek.

Podle opozičního zastupitele z TOP 09 Josefa Knota ANO ukončením koaliční spolupráce učinilo správný krok. "Považuji situaci kolem Jihočeských nemocnic za nepřípustnou. Již delší dobu je jasné, že koalice funguje špatně," řekl Knot.

"Sociální demokrati na to řekli, že požadavky vnímají jako vypovězení koaliční smlouvy, protože koaliční partner jim nemůže diktovat, koho do uvolněných pozic vyberou," líčil průběh schůzky Hroch. Podle něj posléze z úst zástupců ANO zaznělo, že by také chtěli obsazovat post hejtmana. Sociální demokraté s podmínkami nesouhlasili, což si i ANO vyhodnotilo jako rozpad koalice.

Během debaty navíc nastala poměrně kuriózní situace. Kvůli aféře "Lipno" měla ČSSD dodat koaličním partnerům podklady třeba o odměnách v nemocnicích. Třeba radnímu Hrochovi je poslali v pátek do mailu. Došlo však k nedorozumění, kdy si někteří zástupci ANO mysleli, že ČSSD podklady nedodala. "Materiály sociální demokraté poskytli všem. Ale pan zastupitel Jiří Svoboda informaci ve svém mailu přehlédl, protože to posílala asistentka náměstkyně Stráské," dodal Hroch.

Související