Pražská akciová burza v posledních letech nezaznamenává nejlepší časy. Objem obchodů postupně klesá a z pokrizových 463 miliard korun v roce 2010 se postupně dostal na úroveň 168 miliard v loňském roce. Dílčí útěchou může být zastavení propadu, když minimální hodnota byla zaznamenána v roce 2014 při 153 miliardách, ale zpět na výrazněji vyšší hodnoty jsme se zatím stále nedostali.

Nových emisí je jako šafránu, a když už se nějaká v posledních letech našla, bylo to vyváženo odchodem či krachem některé ze stávajících. Letmý pohled na výkonnost domácího indexu PX velké nadšení rovněž nepřináší. Tři z pěti posledních roků byly záporné a celková výkonnost za poslední pětiletku ve výši jednoho procenta je naprosto zanedbatelná. Tato fakta jsou daná, ale jedná se jen o první rychlý pohled na pražskou burzu. Jelikož náš akciový trh má jedno podstatné specifikum, je nutné se podívat i druhou optikou a hodnotit náš kapitálový trh v kontextu celkového pohledu. A ten už podle mého názoru zase tak tragický není.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru