Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) odstupuje z funkce. Oznámil to novinářům v úterý poté, co hnutí ANO vystoupilo z krajské koalice se sociálními demokraty a Jihočechy 2012.

ČSSD chce podle Zimoly jako vítěz voleb vyjednat novou koalici a on jí v tom nechce překážet.

Podle šéfa opoziční ODS Martina Kuby by se novou hejtmankou za ČSSD mohla stát dosavadní náměstkyně Ivana Stráská.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky bylo odstoupení Zimoly nezbytnou podmínkou pro to, aby sociální demokraté mohli jednat o nové koalici a zabránili tak spojení hnutí ANO a ODS.

Sobotka v úterý novinářům také řekl, že koalici v regionu rozbilo hnutí ANO. To, že Zimola nebude znovu usilovat o křeslo hejtmana, podle něj vytvoří podmínky pro zamezení spolupráce ANO a občanských demokratů v kraji.

"Rozhodl jsem se tak, protože současná jihočeská politická situace vyžaduje jasné a opravdu chlapské řešení," zdůvodnil svou rezignaci Zimola. ČSSD jako vítěz voleb podle něj navrhne stranám novou koalici. "Já nechci být přítěží nově vznikající koalice," vysvětlil.

"Byl jsem v posledních týdnech vystaven opravdu enormnímu tlaku, kdy se vytahovaly třaskavé kauzy, vymyšlená kompromitující videa, inscenované audionahrávky, to vše se pak používalo jako záminka pro postupné rozbíjení dnes již neexistující krajské koalice," dodal.

Zimola čelil tlaku opozice i koaličních partnerů kvůli nákupu chaty u Lipna, již mu staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, který je zároveň hejtmanovým podřízeným.

"Chci se naprosto očistit a v řádu několika příštích týdnů vyvrátit veškerá podezření, která se v souvislosti s rekreačním domkem na Lipně objevila," zdůraznil.

"Chci veřejnosti ukázat, jaké bylo skutečné pozadí, kdo tahal za nitky a kdo potřeboval odstranit populárního hejtmana. Chci ukázat na jihočeskou ODS, na její mafiánské praktiky a pokrytectví, s nimiž právě oni kážou o morálce," dodal.

Šéfku hnutí ANO v Jihočeském kraji Radku Maxovou rozhodnutí Jiřího Zimoly překvapilo. "Pan hejtman rezignoval? To jsem ani nevěděla. Myslela jsem, že ještě několik dnů vydrží," byla první reakce Maxové.

Podle poslankyně je jednoznačná vina na Zimolovi, kdyby reagoval na celou kauzu ohledně své chalupy na Lipně jinak, mohla koalice ANO a ČSSD dál pokračovat.

"On ale neudělal vůbec žádný vstřícný krok. Když jsme chtěli, aby odvolal svého kamaráda a šéfa Jihočeských nemocnic Martina Bláhu, který stavěl pro hejtmana chalupu, opakovaně to odmítal. Nezbylo nám proto nic jiného, než odejít z koalice," tvrdí Maxová.

Zimolův krok může zmařit snahy ODS o vyjednání koalice s hnutím ANO, tato jednání začala již v pondělí. "Bude záležet na politických subjektech, o kterých pan hejtman mluvil, že s nimi jedná o možné koalici. Jde o KDU-ČSL, Pro jižní Čechy a hnutí Jihočeši. Záleží tedy na tom, jestli přistoupí na hru, že rezignací pana hejtmana se něco mění," komentoval vývoj na kraji krajský šéf opoziční ODS Martin Kuba.

"Jak jsem slyšel, tak kandidátkou na hejtmanku za ČSSD by měla být paní náměstkyně Ivana Stráská, která dlouhodobě vedla zdravotnictví a o všech těch věcech musela vědět," doplnil Kuba.

Rozhodnutí hejtmana Zimoly jinak hodnotil jako politicky prozřetelné. "Je to krok, ve který vyústily události, a myslím, že je to snaha pana hejtmana udržet ČSSD ve hře a neztratit vliv v regionu, což je politicky logické rozhodnutí," řekl Kuba.

Zimolův kolega z rady Pavel Hroch (hnutí Jihočeši 2012) řekl, že se po pondělním rozpadu koalice hejtmanovu rozhodnutí nediví. "Pan hejtman říkal, že to bylo jeho politické pochybení, a ne chyba předsedy představenstva Jihočeských nemocnic," odůvodnil Hroch Zimolův odchod z funkce.

Hovořil přitom o šéfovi Jihočeských nemocnic Martinu Bláhovi, jehož odvoláním z funkce hnutí ANO podmínilo setrvání v koalici. Na to ČSSD v pondělí nepřistoupila, takže se krajská vláda rozpadla.

Podle radního Hrocha by však odchod hejtmana Zimoly mohl umožnit současné koalici, aby dál fungovala s jiným hejtmanem z řad sociálních demokratů. "Určitá šance tu je, koalice fungovala velmi dobře, byl jsem spokojený, tak proč bychom se na jejím pokračování nedomluvili," myslí si radní.

Kraj podle Fondu proti korupci manipuloval zakázky

Nadační fond proti korupci v úterý přišel s tím, že disponuje analýzou toho, jak Jihočeský kraj zadával od roku 2011 veřejné zakázky, z níž vyplývá dlouhodobé neprůhledné a manipulované zadávání zakázek Jihočeským krajem pod Zimoly. Společně s ODS si v kraji rozdělily ekonomický vliv, řekla Linda Majerová z Nadačního fondu proti korupci. 

Zimola označil informace fondu za naprostý nesmysl a bezprecedentní zasahování do koaličního vyjednávání. "Proč se to asi objevilo právě teď. Je to žalovatelné, tohle už není normální. Je vidět, že Jančura a další zasahují jednoznačně v prospěch ANO, snaží se ovlivnit vyjednávání. Jsou to vyvratitelné nesmysly, jeden vedle druhého. Je to brutální ovlivňování koaličního vyjednávání, cákance špíny. Zvažuji právní kroky, zadal jsem řediteli krajského úřadu, abychom se na to podívali," řekl Zimola s tím, že jestli mají "miliardář Janeček a Jančura snad nějaké podezření, tak se určitě umí obrátit na policii, a ta nechť to vyšetří."

Předseda regionálního sdružení ODS Martin Kuba řekl, že neví, jak by měl informace Nadačního fondu proti korupci komentovat. "Nemám představu, co bych k tomu měl říkat. Poslední čtyři a půl roku tady vládla koalice KSČM a ČSSD, já jsem v roce 2011 odešel na ministerstvo průmyslu a obchodu," řekl Kuba.

Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská je přesvědčena, že od roku 2011 žádná smlouva o rozdělení ekonomického vlivu, o níž informuje Nadační fond proti korupci, neexistuje. "A pokud tuším, tak jeden server vydal tehdy zprávu, že Jihočeský kraj má nejtransparentněji zadávané veřejné zakázky ze všech krajů, tak nevím, jak si mám ty dvě věci pospojovat dohromady, jsou to naprosto rozporuplná oznámení," uvedla Stráská.

Související