Rada v úterý schválila uzavření sesterské smlouvy Prahy se Šanghají. Má vést k podpoře ekonomické, vědecké a společenské spolupráce. Obdobnou smlouvu s Pekingem opozice kritizovala kvůli souhlasu s jednotnou Čínou, který byl její součástí. Smlouva se Šanghají ho podle primátorky neobsahuje. Řekla to na tiskové konferenci po jednání rady.

Města mají podle smlouvy, kterou musí ještě potvrdit zastupitelstvo, spolupracovat v oblasti obchodu, vědy, technologií, kultury, zdravotnictví, vzdělávání a sportu. "Šanghaj se loni na Prahu obrátila s žádostí o know-how v oblasti záchranné služby a letecké záchranné služby," řekla Krnáčová.

Praha se chce naopak v Šanghaji inspirovat způsobem moderního vedení města a elektronizací služeb.

"Šanghaj má na rozdíl od Prahy 24 milionů obyvatel a jen 14 městských částí. Přesto umí prostřednictvím sbírání a vyhodnocování dat dobře řídit město a lépe plánovat," řekla primátorka.

Podobnou spolupráci už navázala Praha loni s čínským hlavním městem Pekingem. Opozici při jejím schvalování zastupitelstvem vadila zejména klauzule, ve které Praha uznala takzvanou jednotnou Čínu včetně Tchaj-wanu.

Navrhovala dokonce pozastavení smlouvy po návštěvě čínského prezidenta v Praze. Pražské zastupitelstvo dokument nakonec schválilo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.

Vedení města loni v září navštívilo obě čínská města, kde domluvilo i spolupráci s tamními zoologickými zahradami.

Související