Veřejní investoři zadali firmám do konce února 2098 zakázek za 67,1 miliardy korun. Objem je meziročně 3,5krát vyšší, počet se zvýšil o 75 procent. Hodnota vyhlášených výběrových řízení meziročně klesla o dvě pětiny na 29,6 miliardy korun. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CEEC Research.

"Množství a objem jsou ovlivněny novelou zákona o zadávání veřejných zakázek. Veřejní zadavatelé vypsali ještě v době platnosti původního zákona velké množství zakázek, které jsou v prvním čtvrtletí letošního roku zadávány vítězným uchazečům," uvedl generální ředitel projekčně-inženýrské společnosti Sudop Praha Tomáš Slavíček. Nový zákon o veřejných zakázkách platí od začátku října 2016.

Největší zadavatelé v oblasti přípravy dopravních staveb, jako jsou Správa železniční dopravní cesty nebo Ředitelství silnic a dálnic, podle Slavíčka letos vypisují velké množství projektových zakázek. Chtějí připravit dostatek projektů, které by mohly být financovány z evropských dotací.

"V oblasti zadávání veřejných zakázek se projevuje dosavadní pozitivní vývoj české ekonomiky a očekávání investorů v její další růst. Výrazný meziroční nárůst představuje pozitivní signál pro další vývoj v této oblasti," doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba.

Počet vypsaných veřejných zakázek se do konce února meziročně nepatrně snížil na 1202, jejich hodnota klesla o tři čtvrtiny na 29,6 miliardy korun. Největší výběrové řízení v únoru vypsaly České dráhy. Šlo o pronájem elektrických lokomotiv s konstrukční rychlostí 200 km/h za 1,3 miliardy korun.