Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha rezignuje na svou funkci. Podle něj tím usnadní vyjednávání o nové krajské koalici, kterou mají tvořit ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro jižní Čechy. Bláha to v úterý uvedl v tiskovém prohlášení. Informoval o tom současného hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) i kandidátku na místo budoucího hejtmana Ivanu Stráskou (ČSSD).

Spory týkající se Jihočeských nemocnic stály za pádem krajské koalice.

Krajskou koalici tvořily strany ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. ANO a také opoziční zastupitelé kritizovali fakt, že Bláha ročně bere z pozice ve vedení Jihočeských nemocnic 7,2 milionu korun. Navíc některým stranám z jihočeského zastupitelstva vadilo, že Bláha dal stavět rekreační objekt pro Zimolu v Lipně nad Vltavou.

"Nechci jakkoliv stát v cestě tomuto novému rodícímu se projektu, a proto jsem se rozhodl dát v zájmu další bezproblémové komunikace svou funkci v Jihočeských nemocnicích k dispozici," napsal v prohlášení Bláha.

Novou koalici se snaží vytvořit ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro jižní Čechy. Zástupci těchto subjektů v úterý podepsali prohlášení o budoucí spolupráci. Zatím však neupřesnili personální obsazení ve funkcích ve vedení kraje.

KDU-ČSL, Jihočeši 2012 i Pro jižní Čechy však žádají změnu v systému odměňování v Jihočeských nemocnicích.

S tím souhlasí i sociální demokracie, do jejíž gesce zdravotnictví patří.

Související