Vrchní soud v Praze ve středu potvrdil bývalému řediteli ROP Severozápad Petru Kušnierzovi sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů. Někdejšímu náměstkovi hejtmana Ústeckého kraje Pavlu Koudovi, dalšímu bývalému řediteli úřadu Pavlu Markvartovi a úřednici Ireně Kotlanové uložil podmíněné tresty. Část případu, která se kromě Kušnierze a Kotlanové týká dalšího exředitele Petra Vráblíka, vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu. Středeční rozhodnutí je pravomocné.

"V bodech, kde jsou pochybnosti o správnosti zproštění obžaloby, vracíme věc zpět krajskému soudu," řekl předseda senátu Michal Hodoušek. Kušnierze, Koudu a Kotlanovou sice ve středu potrestal podle přísnějšího paragrafu, tresty ale nechal ve stejné výši. Kouda dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Kotlanovou soud potrestal dvěma roky vězení se čtyřletým odkladem.

Podle soudce obžalovaní museli vědět o tom, že mohou způsobit škodu velkého rozsahu. Podle nové kvalifikace jim hrozilo až 12 let. Sedmiletý trest pro Kušnierze je souhrnný, protože se skutků dopustil v době, kdy byl v podmínce za první trest za úplatky.

Dvouletý podmíněný trest ve středu soud potvrdil i Markvartovi, u něj nechal právní kvalifikaci stejnou. V kauze figuroval i bývalý právník úřadu Jan Martinovský, který byl již pravomocně obžaloby zproštěn. ROP Severozápad a Ústecký kraj odkázal soud s náhradou škody na civilní řízení.

Případ se týká ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Kušnierz nejdříve vinu odmítal, později začal spolupracovat s policií. To vedlo k loňské rozsáhlé razii, při níž bylo kvůli ovlivňování dotací na severu Čech obviněno 24 lidí. Šlo například o bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou, bývalého chebského starostu Petra Navrátila, bývalého šéfa ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera (všichni ČSSD), bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka nebo ředitele Krajské zdravotní Petra Fialu (ODS). V kauze je obviněn i Kušnierz, škodu policie vyčíslila na 13,9 miliardy korun.

Podle žalobce Tomáše Minxe spolu obě kauzy souvisí a jsou v podstatě pokračující trestnou činností. Ve svém odvolání proto požadoval, aby se celý projednávaný případ vrátil k ústeckému krajskému soudu, nebo policii k došetření. I proto Hodoušek část případu vrátil do Ústí. Například roli bývalého ředitele Vráblíka je totiž podle soudce nutné posoudit s ohledem na nové souvislosti.

Obžalovaní podle spisu ovlivňovali projekty měst a obcí i soukromých investorů. Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů, u kterých požadoval, aby dotaci získaly. Bývalí ředitelé úřadu dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. V hodnocení projektů měli experti klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.