Finanční správa ohledně jednokorunových dluhopisů provedla přes tisíc kontrolních úkonů a na dani doměřila 87 milionů korun, řekl po jednání vlády novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministr je přesvědčen o tom, že v pondělí kabinetu spolu se svou náměstkyní a ředitelem správy Martinem Janečkem předložil o záležitosti vyčerpávající zprávu. Sdělení o postupu finanční správy požadovala ČSSD, její předseda a premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že ho Babišova odpověď neuspokojila.

Babiš neví, zda sociální demokraty svým vysvětlením uspokojil, věc totiž podle něj stále politizují. Opakované otevírání tématu považuje za organizovanou kampaň. "Finanční správa kontroluje korunové dluhopisy od začátku, udělali tam asi 1080 úkonů, nehrozí žádná lhůta z prodlení. Zkontrolovali 233 firem, doměřili daň ve výši 87 milionů korun a v případě, že spatřili trestný čin, tak určitě podají trestní oznámení," řekl.

Podle Babišovy zprávy, kterou má ČTK k dispozici, bylo kontrol 1061. Díky nim nehrozí ve většině případů promlčení možnosti doměřit daň, protože zahájení daňové kontroly způsobí, že původní tříletá lhůta začne běžet znovu od počátku, uvádí zpráva. Celkově může běžet maximálně deset let, tedy až do roku 2023, dodává.

ČSSD v pátek vyzvala, aby finanční správa zveřejnila údaje o kontrolách emisí dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, vydávaných firmami v roce 2012. Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky v řadě případů mohlo být vydání obligací vedeno motivem vyhnout se daním. Sociální demokracie se obává toho, že případné daňové úniky by mohly být v létě promlčeny.

Veřejnost se o jednokorunové dluhopisy začala zajímat v souvislosti s Babišem, který nakoupil tyto obligace své tehdejší firmy Agrofert za 1,5 miliardy korun. Na březnovou výzvu sněmovny, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků, chce Babiš do pátku poslancům odpovědět.

Babiš v pondělí uvedl, že nechápe, proč by mu kvůli případu mělo hrozit odvolání z funkce ministra. Koaliční spolupráce podle něj stejně nefunguje už od té doby, co loni v létě ČSSD prosadila reorganizaci policie.

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly stejně emitovat obligace i firmy. Úroky z těchto dluhopisů jsou osvobozeny od daně. Možnost vydávat obligace v nominální hodnotě jedné koruny skončila změnou zákona s rokem 2013.