Vicepremiér Andrej Babiš v dopise, v němž má vysvětlit pochybnosti ohledně svých příjmů, opakuje, že jeho transakce s Agrofertem byly legální. Obvinění, kterým čelí, označuje za lži, celá kauza je podle něj "hon na Babiše" a účelem kauz je vyhnat ho z politiky. Dopis zveřejnil Denik.cz. Sněmovna šéfovi ANO uložila, aby nejasnosti kolem svých financí do konce dubna vysvětlil, jinak má premiér Bohuslav Sobotka konat.

Předseda vlády ve čtvrtek uvedl, že je podezřeními kolem Babišova podnikání znepokojený. "Já společně s ostatními počkám do konce dubna na jeho vysvětlení, které by měl předložit v souladu s usnesením Poslanecké sněmovny, a pak se jako předseda vlády rozhodnu o dalším postupu," prohlásil. 

Nyní si chce ČSSD nechat na prostudování Babišova dopisu několik dní. Novinářům to po ranním zasedání grémia ČSSD oznámil ministr vnitra a první místopředseda strany Milan Chovanec. "Ještě není konec dubna. Čekáme, až pan ministr Babiš dá ten materiál, o kterém hovořil, sněmovně. Poté se s tím materiálem seznámíme a uvidíme," řekl v pátek ráno Chovanec.

Babiš doručil dopis, ve kterém vysvětluje na žádost poslanců některé okolnosti svého podnikání, elektronicky i fyzicky do Sněmovny během dopoledne. Novinářům ve Sněmovně řekl, že podle svého názoru všechno vysvětlil, ale očekává, že premiérovi Bohuslavu Sobotkovi to stačit nebude. Předseda vlády svými neustálými útoky zásadně poškozuje vládu, řekl Babiš.

"Dopis je, myslím, velice odborný. Ten, kdo nepodniká, nebo se téhle problematice nevěnuje, tak to možná úplně nepochopí. Já tam znovu potvrzuju, že je to od ledna velice dobře a pečlivě organizovaná kampaň," uvedl. Novinářům řekl, že neví, co by měl ještě udělat, aby uspokojil lidi, kteří mají jen zájem o to, aby nadále nepůsobil v politice.

Chování Sobotky, který Babiše ve čtvrtek znovu vyzval k vysvětlení některých zásadních otázek kolem jednokorunových dluhopisů či jeho podnikání, označil Babiš za nestandardní. "Je to škoda, že pan premiér poškozuje vládu," řekl.

Premiér Bohuslav Sobotka se k vysvětlení nabytí majetku a nákupu jednokorunových dluhopisů vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) vyjádří příští týden, až se s dokumentem seznámí. V páteční tiskové zprávě rozeslané Úřadem vlády ministerský předseda zdůraznil, že ČSSD o rozbití vlády neusiluje. Babišova neschopnost vysvětlit pochyby spojené s jeho podnikáním podle Sobotky kazí dobrou pověst kabinetu.

"Štve mě, že dosavadní dobrá pověst a úspěšná práce mé vlády je devastována neschopností ministra financí vysvětlit a řešit problémy, jako jsou třeba jeho korunové dluhopisy," podotkl Sobotka.

Babiš: Je to kampaň

V dopisu předsedovi Hamáčkovi Babiš opakuje argumenty, jež přednesl už v minulosti.

Babiš označil kauzu kolem korunových dluhopisů Agrofertu, jichž nakoupil zhruba 1,5 miliardy a jejichž výnos nepodléhá zdanění, za organizovanou kampaň a mediální hon na svou osobu. "Jsem si jistý, že jsem v žádném případě neporušil zákony této země a vše v rámci mého podnikání bylo vždy legální a v souladu se zákony této země," napsal.

V dopisu, k němuž jsou přiloženy dříve zveřejněné zprávy auditorských společností EY a PwC i potvrzení banky o výplatě peněz za dluhopisy, opakuje, že měl dostatek vlastních prostředků k nákupu obligací. Úrok, za který Agrofert dluhopisy v roce 2012 emitoval, byl podle vicepremiéra standardní pro desetileté nezajištěné obligace. Holding také podle něj potřeboval prostředky na rozvoj, proto se k emisi cenných papírů rozhodl.

Babiš odmítl i kritiku za prodej svých firem Profrost a Afeed holdingu Agrofert, který v té době rovněž vlastnil. Prodejní cena akcií podle něj vycházela z odhadované hodnoty obou firem. Skutečnost, že část akcií Profrostu prodal za nižší částku společnosti Rapaces Group, vysvětluje opční smlouvou, podle níž se tyto akcie musely prodat za nominální cenu, nikoli za jejich tržní hodnotu.

Vicepremiér v dopisu znovu zaútočil na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska, kteří Babiše podle jeho názoru považují za nebezpečného, a proto se ho společně snaží dostat z politiky. Podle něj to odrazuje i další podnikatele od vstupu do politiky. "Každý úspěšný podnikatel pochopí, že kariérní politik udělá cokoliv, aby se v politice úspěšní podnikatelé nevyskytovali," napsal.

V závěru dopisu Babiš také apeloval na přijetí svého poslaneckého návrhu, který by zajistil danění jednokorunových dluhopisů od 1. ledna 2018. Návrh minulý týden schválila vláda, Sobotka ale tehdy vyjádřil pochybnosti o tom, zda se ho podaří do konce volebního období projednat v Parlamentu.