Český bezpečnostní tým letos skončil na prvním místě na největším mezinárodním technickém cvičení Locked Shields v Estonsku, které se zaměřuje na boj s kybernetickými útoky.

"Vítězný tým Česka ukázal, že dobrá taktika a stabilní výkony ve všech kategoriích mohou vést k nejvyššímu celkovému skóre," uvedl k vítězství Čechů Aare Reintam z Centra kybernetické spolupráce NATO, které soutěžní klání od roku 2010 pořádá.

"Zástupci českého týmu si vedli velice dobře i v části cvičení, která simulovala rozhodování na strategické úrovni, což byla letos novinka," dodal Reintam.

Druhé místo obsadil domácí estonský tým a třetí příčka čekala na specializované alianční družstvo NCIRC.

Hráči - takzvané modré týmy - měli během dvoudenního intenzivního cvičení za úkol ochránit vojenskou leteckou základnu fiktivní země. Ta čelila řadě kybernetických útoků ze strany takzvaného červeného týmu.

"Červení" mířili na vojenské velení základny, její drony, kontrolní systémy nebo síť elektřiny. Provedli více než 2500 takových útoků.

Události, která probíhala od 24. do 28. dubna, se zúčastnilo okolo 900 odborníků z 25 zemí světa. Mezi nimi například Turecko, Velká Británie, Německo nebo Slovensko. Zapojilo se také na 3000 virtuálních systémů.

Česká republika se nejrozsáhlejšího technického cvičení v oblasti kyberbezpečnosti zúčastnila i v předchozích letech. Loni se umístila na pátém místě.

Letos si česká skupina složená z bezpečnostních týmů státní, komerční i akademické sféry odveze domů taky speciální cenu v kategorii úkolů podle scénáře.

Související