Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek na Pražském hradě představil prezidentu Miloši Zemanovi svůj plán podat demisi až ve druhé polovině května s tím, že se jedná o demisi celé vlády. Zeman obvinil premiéra Sobotku, že je viníkem celé vládní krize.

To Sobotka přímo na tiskové konferenci se Zemanem odmítl. ČSSD za hlavní příčinu krize stále vidí neschopnost předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše vysvětlit svoje majetkové poměry.

Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO. 

Setkání premiéra s prezidentem na Hradě vyvrcholilo otevřenou roztržkou:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
4.5.2017 22:08 | On-line reportáž pro dnešek končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž z dění kolem vládní krize pro dnešní den končí. Informace o aktuálních událostech budeme i nadále přinášet na stránkách Hospodářských novin a na serveru iHNed.cz

4.5.2017 21:01 | Koho jako budoucího premiéra oslovím, už vím

Prezident Zeman také uvedl, že už ví, koho osloví, jako možného budoucího předsedu vlády jako prvního. "Už mám prvního kandidáta na premiéra. Musím to s ním ještě probrat. Pokud dojde k dohodě, tak po návratu z Číny oznámím jméno nového premiéra," informoval Zeman.

4.5.2017 20:44 | Úřednická vláda nemá smysl

Zeman vyloučil, že by jmenoval vládu odborníků. "Úřednická vláda má smysl, když zbývá alespoň rok do voleb. Teď do nich zbývá jen šest měsíců," poznamenal Zeman.

4.5.2017 20:37 | Bez Sobotky, ale s Babišem

Vláda by měla podle Zemana zůstat ve stejné stestavě a jediné, co by se mělo změnit, je premiér. Ve vládě by tedy měl zůstat i Andrej Babiš. 

4.5.2017 20:33 | Zeman: Premiérem by mohl být i Bělobrádek

Dovládnout by měla současná koalice bez Bohuslava Sobotky, řekl Zeman v TV Barrandov. Jako možný premiér přicházejí v úvahu ministři Chovanec a Zaorálek. "Já mám oba dva rád. S oběma vycházím doslova skvěle. Ale když někoho z nich jmenuji premiérem, tak musím vycházet z toho, že tento premiér v Poslanecké sněmovně musí získat většinu. U Lubomíra Zaorálka můžeme předpokládat, že ji získá, protože podporován napříč politickými stranami. U Milana Chovance se můžeme setkat s blokádou ze strany ANO, řekl prezident.

"Po dnešním jednáním s Pavlem Bělobrádkem, nemůžu vyloučit ani to, že se premiérem stane právě on, pokud kandidáti sociální demokracie tuto moji nabídku odmítnou," řekl prezident.

4.5.2017 20:32 | Proč jsem nedostal demisi dnes, ptá se Zeman

"Ještě včera jsme byli informováni, že demisi přinese Sobotka dnes. Najednou se pan předseda zalekl a řekl, že podá demisi v polovině května. Nevím proč. Měl mi to říct předem. On to vyhlásil bez konzultace s prezidentem a teď jako malý kluk kličkuje a hledá cesty, jak tu demisi aspoň trochu oddálil," popisuje dnešní incident prezident.

4.5.2017 20:26 | Demisi přijmu, až ji Sobotka podá a jmenuji nového premiéra z ČSSD

Podle prezidenta nemá smysl půlroku před volbami měnit ministry. Zeman byl prý také překvapen, že jej Sobotka neinformoval o svém záměru dříve. A potvrdil, že pokud premiér demisi podá, tak ji přijme. Současně však hodlá následně jmenovat nového premiéra. Bude jím člověk ze sociální demokracie, která vyhrála poslední volby. Zeman bude chtít, jak uvedl, aby to byl politik, který má šanci získat důvěru Poslanecké sněmovny.

4.5.2017 20:23 | Zeman: Sobotka je jako malý kluk

Sobotka kličkuje jako malý kluk a hledá cesty, jak zamýšlenou demisi oddálit, říká na TV Barrandov Zeman. "Lidsky dovedu pochopit, že je unavený, ale co neberu je zbabělé kličkování", dodává,

4.5.2017 20:16 | Zeman: Demise je akt zoufalství

Sobotkovi nic nebránilo, navrhnout mi odvolání Babiše, proč to neudělal se můžeme jen dohadovat, uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru s majitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. "Předseda strany neví kudy kam a hledá nepřátele všude jinde, než ve své straně. Demisi pokládám za zbabělost," řekl Zeman v TV Barrandov.

4.5.2017 19:17 | Sociolog: Střet na Hradě posílí znechucení lidí z politiky

Podle sociologa a politologa Daniela Kunštáta střet prezidenta s premiérem na Hradě posílí znechucení lidí z politiky. "Jestli jsme si mysleli, že česká politika si sáhla na své kulturní dno, tak jsme se možná mýlili. Zdá se, že současní političtí aktéři nás ještě mohou přesvědčit o opaku," ohodnotil vystoupení obou politiků Kunštát. Veřejnost podle něj spíš než podstatu konfliktu bude vnímat rozepři vysoce postavených ústavních figur. "Obávám se, že to může výrazně prohloubit velikou nedůvěru k politice, politické elitě a politickým stranám," uvedl.