Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek na Pražském hradě představil prezidentu Miloši Zemanovi svůj plán podat demisi až ve druhé polovině května s tím, že se jedná o demisi celé vlády. Zeman obvinil premiéra Sobotku, že je viníkem celé vládní krize.

To Sobotka přímo na tiskové konferenci se Zemanem odmítl. ČSSD za hlavní příčinu krize stále vidí neschopnost předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše vysvětlit svoje majetkové poměry.

Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO. 

Setkání premiéra s prezidentem na Hradě vyvrcholilo otevřenou roztržkou:

Sledovali jsme online

 
4.5.2017 10:01 | Vládní strany se rozcházejí v názoru na řešení krize

V názoru na řešení současné krize se vládní strany rozcházejí. O dalším postupu mají jednat společně 10. května.

ČSSD považuje za nepřijatelné, aby ve vládě dál působil ministr financí Babiš. Přeje si ale dohodu s nynějšími koaličními partnery na pokračování spolupráce. ANO Babišův odchod odmítá, lidovci mluví o možnosti pokračovat ve stávající sestavě, ale bez Babiše i Sobotky.

Část opozice by uvítala předčasné volby. Ve hře je i to, že by vláda v demisi dovedla zemi k řádným říjnovým volbám, málo pravděpodobný je podle všeho takzvaný úřednický kabinet.

4.5.2017 10:04 | Hamáček zrušil plánovanou cestu do Irska a Kanady

Předseda sněmovny Jan Hamáček kvůli vládní krizi zrušil plánovanou cestu do Irska a Kanady, která se měla uskutečnit příští týden. Na čtvrteční dopoledne má naplánované setkání s předsedy poslaneckých klubů. Chce se informovat o jejich názorech na aktuální politickou situaci a znát jejich priority pro nadcházející květnovou schůzi sněmovny.

Ve čtvrtek odpoledne se má konat schůze sněmovního organizačního výboru, který má stanovit návrh programu schůze.

4.5.2017 10:09 | Zeman přijme pouze demisi Sobotky, nikoliv celé vlády, píše Právo

Prezident Miloš Zeman přijme pouze demisi premiéra Bohuslava Sobotky, nikoli celé vlády, píše Právo. Zeman by tím porušil ústavní zvyklosti. On a jeho poradci ale podle listu míní, že podle ústavy podává premiér demisi pouze za sebe.

4.5.2017 10:16 | Komentář Davida Klimeše: Sobotkovo harakiri - nejlepší řešení

Premiéru Bohuslavu Sobotkovi vyčítají demisi úplně všichni. Hlavní nepřítel Andrej Babiš, koaliční lidovci, pravicová opozice a i jeho vlastní straníci. Přesto je to jediné řešení, kterým se mohl zachránit. Je to jeho politická smrt, ale ta by nejpozději s volbami přišla tak jako tak. Takto si alespoň pohřeb vystrojil s plnou parádou a má šanci svým harakiri získat pro vadnoucí ČSSD ještě zpět nějaké to procento podpory.

Celkem důstojně tak ukončuje historii jednoho velmi podceňovaného premiéra, který se nakonec ukázal mnohem šikovnější, než si mnozí mysleli.

4.5.2017 10:25 | Šance pro Chovance a Zaorálka

Vztek, ale taky nečekaně probuzený boj o moc. Takové pocity ovládaly ČSSD den poté, co premiér Bohuslav Sobotka oznámil úmysl podat demisi vlády.

Tím, že předem nikomu nic neřekl, rozlítil vedení partaje natolik, že se bude hrát i o pozici volebního lídra sociální demokracie a o předsednické křeslo.

Představa, že strana jen vymění premiéra a do říjnových voleb půjde v čele se Sobotkou, jako by se nic nestalo, zřejmě bere rychle zasvé. Navzdory tomu, že po středečním večerním jednání grémia vyjádřilo úzké vedení strany Sobotkovi oficiálně podporu.

Nejpravděpodobnější je, že Sobotka formálně zůstane předsedou, ale vedle toho vznikne funkce volebního lídra. Favority jsou místopředsedové Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. Do hry se vrací i Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola.

4.5.2017 10:40 | Nejlepším dočasným premiérem by byl podle Babiše Zaorálek

Předčasné volby podle Andreje Babiše nejsou řešením, posunutí o pár týdnů nic nezmění, tvrdí. On sám přitom dočasným premiérem být nechce, post má obsadit sociální demokracie, nejlépe pak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek: "Je komunikativní, někdy sice až moc, ale já ho mám vlastně rád."

4.5.2017 10:44 | Babišovu situaci komplikuje nahrávka naznačující manipulaci s médii

Situaci šéfa ANO komplikuje nahrávka neznámého původu, která zachytila, jak se s redaktorem MF Dnes domlouvá na publikování článků o svých politických protivnících z ČSSD.

4.5.2017 10:48 | Sobotka se k situaci vyjádří v 16:15
4.5.2017 10:59 | Komentář Tomáše Sedláčka: Třináctá vláda a její pád kvůli (doufejme) morálce

Sobotkova vláda je třináctou vládou od roku 1993 a Sobotka je jedenáctým premiérem za necelých dvacet čtyři let (Klaus a Topolánek měli oba po dvou vládách). To dělá průměr na jednoho premiéra ani ne dva roky. Současný koaliční klid − i absence vyvolávání nedůvěry vládě − byl tedy něčím jedinečným a (asi příliš) nezvyklým.

Co když Sobotka podal demisi skutečně netakticky, ale na základě morální pohnutky? Sobotka musel jen nevěřícně koukat, jak národu chování Babiše (a Zemana) vůbec, ale vůbec nevadí, aféra po aféře, ostuda po ostudě, jeho síla je větší a větší. Asi u toho prostě nechtěl být. Morálně. Bohuslav Sobotka je známý svou chladnou hlavou a trpělivostí. Zdá se ale, že i to má své meze.

4.5.2017 11:28 | Výklad ústavy je jasný, s premiérem končí celá vláda, říká Sobotka

Premiér odmítl úvahy, že by prezident přijal pouze jeho demisi a vláda fungovala dále. "Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe je zcela jasná. Demisí premiéra končí celá vláda," řekl serveru iDNES.cz Sobotka.

4.5.2017 12:01 | Předčasné volby nemají v koalici podporu

Předsedové poslaneckých klubů se shodli, že předčasné volby nepodporují a další sněmovní schůze začne 16. května. Mimořádnou schůzi podporovala jen TOP 09, ale její návrh byl osamocený.

"Vládní koalice má zájem, aby sněmovna dál fungovala, schvalovala zákony tak, jak je to naplánováno," řekl novinářům předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. "Budeme usilovat o to, aby v nejbližší možné době byla svolána mimořádná schůze, na které se sněmovna rozpustí," prohlásil naopak šéf klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera.

4.5.2017 12:07 | Premiérem by podle Sobotky mohl být Zaorálek nebo Chovanec

Pokud dá prezident ČSSD šanci složit vládu, jsou podle Sobotky nejpravděpodobnějšími kandidáty na post premiéra Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec.

Zaorálek doplnil, že Sobotka na funkci předsedy vlády netrvá. "Pan předseda vlády a premiér Bohuslav Sobotka nám na grémiu včera řekl, že je připraven dát svou funkci k dispozici. Netrvá na tom, aby byl ve funkci premiéra."

"Pokud sociální demokracie dostane od pana prezidenta šanci, tak říká, že jsme schopni určitě podat kandidáta. Za sebe opakuje, ze vidí jen dvě možné alternativy ze sociální demokracie," dodal Zaorálek.

4.5.2017 12:15 | Kauzy ministra Babiše byly dlouhodobým problémem, vláda s ním nemůže pokračovat, říká šéf poslanců ČSSD

 

4.5.2017 13:15 | Komunisté chtějí rozpuštění sněmovny a předčasné volby

Výkonný výbor ústředního výboru KSČM chce, aby představitelé jeho poslaneckého klubu při jednání o řešení vládní krize usilovali o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Stojí to ve stanovisku vedení KSČM, které ČTK zaslala mluvčí strany Helena Grofová. Se stejným návrhem přišli komunisté kvůli sporům v koalici již v lednu.

"Oznámení Bohuslava Sobotky, že hodlá podat demisi vlády, dalo plně za pravdu stanovisku, které KSČM prosazuje již od počátku letošního roku. Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, zmítaná vzájemným obviňováním ze skandálního porušování zákonů, už pro Českou republiku nic pozitivního nevykoná. Jediným řešením v zájmu občanů je proto vypsání předčasných voleb do PS PČR," uvádí stanovisko vedení KSČM.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik po dnešním jednání zástupců klubu u předsedy sněmovny Jana Hamáčka řekl, že kdyby strany postupovaly podle návrhu KSČM již v lednu, vrátily by se volby do červnového termínu. "I z hlediska přípravy rozpočtu na další rok je určitě lepší termín voleb v červnu než kdykoli jindy," řekl.

4.5.2017 13:22 | Faltýnek: Trváme na tom, aby Babiš zůstal ve vládě až do konce
4.5.2017 13:23 | Zeman přijal Bělobrádka

Návštěvní odpoledne na Pražském hradě začíná, za prezidentem Milošem Zemanem právě přijel šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

4.5.2017 13:36 | Hamáček: Demise premiéra znamená pád celé vlády

Demise premiéra znamená podle většiny ústavních právníků pád celé vlády, řekl dnes novinářům s poukazem na odborný rozbor sněmovní legislativy předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). K tomuto názoru se kloní i představitelé některých dalších sněmovních stran. Vládní hnutí ANO nechává výklad ústavy na prezidentovi Miloši Zemanovi.

"V podkladu se praví, že s výjimkou jednoho komentáře k ústavě, který byl publikován, drtivá většina ústavních právníků se shoduje na tom, že demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády," uvedl Hamáček. K takovému výkladu se kloní i šéf opozičního klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera a místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová. "Výklad a tradice naší ústavnosti jasně nahrává tomu, že když se jedná o demisi, je to demise celé vlády, nikoli premiéra země," řekla.

Rovněž místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip souhlasí s tím, že demise premiéra znamená demisi celé vlády, výklad ústavy je podle něho jednoznačný.

"My bychom výklad nechali na panu prezidentovi, je to jeho kompetence," poznamenal k záležitosti předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle šéfa frakce Úsvitu Marka Černocha sice existují nějaké ústavní zvyklosti, ale Zeman už několikrát ukázal, že dokáže rozhodnout jinak, než se očekává.

4.5.2017 13:38 | Hradní policie ohradila novináře zátarasy
4.5.2017 13:45 | Novináře za plotem si prohlíží turisté

Hradní policie ohradila novináře zátarasy.

4.5.2017 14:10 | Policie má na tato opatření právo

"Na Hradě probíhá čilý turistický ruch. Policie má plné právo učinit příslušná opatření," vysvětlil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, proč jsou novináři ohrazeni plotem.

4.5.2017 14:33 | Bělobrádek: S prezidentem jsme se shodli, že není rozumné vyvolávat předčasné volby

"Shodli jsme se na třech základních věcech: Úřednická vláda nedává smysl. Měla by co největší část vlády dovládnout, z toho důvodu, aby se mohly dotáhnout věci, které jsou rozjednány na vládě i ve sněmovně. Druhá věc, na které jsme se shodli, že tady není ani rozumné vyvolávat předčasné volby. A třetí věc, já jsem to říkal, ještě než jsem sem jel, a shodli jsme se s panem prezidentem, že bychom uvítali co nejrychlejší řešení celé situace. Aby premiér podal demisi co nejdříve a opět začala fungovat nová vláda."

4.5.2017 14:39 | Bělobrádek o nahrávkách Babiše

"Já považuji za nevkusné, že se lidé navzájem nelegálně odposlouchávají, pokud to tedy nebyl materiál, který unikl z odposlouchávání třeba tajných služeb nebo policie. To nevím. To, co tam zaznělo, je velmi závažné. Pokud to není podvrh, tak je to věc nevkusná a svědčilo by to o tom, že ty věci, které nám koaličním partnerům a veřejnosti říkal, jsou lež. Pokud to není zfalšovaná nahrávka, je to samozřejmě skandál."

4.5.2017 14:50 | Zeman přijal belgického premiéra

Miloš Zeman má dnes znovu nabitý program. Po Pavlu Bělobrádkovi nyní přijal belgického premiéra. Toho za půl hodiny vystřídá český šéf vlády Bohuslav Sobotka.

4.5.2017 14:58 | Pokud by nahrávka s Andrejem Babišem byla autentická, tak je to závažné a skandální, říká Bělobrádek
externí video: Pokud by nahrávka s Andrejem Babišem byla autentická, tak je to závažné a skandální, říká Bělobrádek.
Pokud_by_nahravka_s_Andrejem_Babisem_byla_autenticka_tak_je_to_zavazne_a_skandalni_rika_Belobradek.jpg
4.5.2017 15:03 | Turisté nemohou na Hradčanské náměstí

Zátarasy na druhém nádvoří komplikují provoz. Turisté už více než hodinu nemohou projít na Hradčanské náměstí. Vicepremiér Bělobrádek pak hledal cestu do "ohrady", ve které hradní policie uzavřela novináře a jejich techniku.

4.5.2017 15:06 | Bělobrádek o pověření sestavením vlády

"Pokud budu pověřen sestavením vlády teď, nebo po volbách, to už není takový rozdíl," zavtipkoval Pavel Bělobrádek na otázku, zdali by přijal pověření o sestavení vlády.

4.5.2017 15:08 | Ekonomika je silná, politická nestabilita ji neovlivnila

Česká ekonomika je velmi odolná vůči turbulencím na domácí politické scéně. Je to znak její stability a síly. Na dnešní tiskové konferenci po jednání bankovní rady to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Ten dnes označil za nejistotu dalšího odhadovaného ekonomického vývoje politickou situaci v ČR i zahraničí. Přitom více nejistot podle něj plyne z politického vývoje v zahraničí.

4.5.2017 15:30 | Sobotka chce demisi celé vlády, ne jen premiéra

"Pokud jde o termín demise, bude označen v písemné demisi, kterou zašlu, aby to bylo nesporné. A předpokládám, že tato demise bude považována jako demise celé vlády," řekl Sobotka.

4.5.2017 15:38 | Zeman obvinil Sobotku, že způsobil krizi. Ten to odmítá

Sobotka: Prezident Zeman obvinil premiéra Sobotku, že svou rezignací vyvolal krizi. Premiér to odmítl. "Krizi nevytvořila rezignace předsedy vlády, tuto krizi vytvořily kauzy ministra financí Andreje Babiše. Vláda fungovala velmi dobře, dobře tři roky, než se objevila obvinění vůči ministru Andreji Babišovi," oponoval Sobotka.

4.5.2017 15:40 | Zeman Sobotku překvapil ceremoniálem

"Tento ceremoniál je pro mě překvapením. Proto jsem reagoval takovým způsobem. Ale taková už je česká politika,“ povzdechl si český premiér. "Úřadu vlády o tom nebyla poskytnuta informace. Mohli jsme si to odpustit," dodal. Sobotka dorazil na schůzku s hlavou státu bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by ministerský předseda demisi přinesl.

4.5.2017 15:43 | Zeman by si demisi přál co nejdříve

"Vaše demise, pane premiére, by měla být co nejdříve," řekl Sobotkovi Zeman.

4.5.2017 15:45 | Sobotka chce nejdřív vědět, jak se k demisi postaví Hrad

"Těžko mohu podat demisi, když nevím, jak k ní Pražský hrad přistoupí - jestli ji bude vnímat jako demisi předsedy vlády, nebo celé vlády," odpověděl Sobotka.

4.5.2017 15:47 | Sobotka se odvolává na slib člena vlády

"Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil premiér.

4.5.2017 15:49 | Sobotka podá demisi písemně

Sobotka řekl, že prezidentovi doručí demisi písemně, aby nevznikly pochybnosti.

4.5.2017 15:51 | Sobotka chce stejnou koalici, ale bez Babiše

Navrhujeme obnovit koalici na půdorysu současné koalice s tím, že Andrej Babiš členem vlády nebude, nastínil Sobotka své návrhy.

4.5.2017 15:55 | Shrnutí Sobotkova projevu na Hradě

Dnešní schůzka Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky začala veřejnou roztržkou. Prezident napřed před novináři řekl, že pokládá schůzku za ohlášení demise, poděkoval Sobotkovi za jeho práci a popřál mu hodně štěstí. Premiér si vzal slovo a očividně zaskočený ostrým tónem prezidentu odvětil, že demisi ještě nepodává a že očekával standardní jednání. Vyzval také prezidenta, aby bral vážně celou vládní krizi a také otázky ohledně Andreje Babiše.

Nejostřejší veřejná roztržka mezi oběma představiteli vygradovala tím, že prezident odešel ze sálu, v němž ještě několik minut premiér obhajoval před novináři svůj postoj. "Tato událost dokládá úroveň tuzemských politických jednání," ukončil znatelně zaskočený a naštvaný premiér a odešel za prezidentem.

4.5.2017 15:56 | Ovčáček brání prezidenta: Premiér o všem věděl
4.5.2017 16:02 | Osamocený Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka poté, co prezident Miloš Zeman odešel ze sálu. (Foto: HN - Libor Fojtík)Premiér Bohuslav Sobotka poté, co prezident Miloš Zeman odešel ze sálu.

4.5.2017 16:06 | Fotografie z Hradu
4.5.2017 16:15 | Záznam brífinku na Hradě
4.5.2017 16:17 | Kalousek: Je to mimo slušnou úroveň mezi dospělými lidmi

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Je to mimo jakoukoliv úroveň slušného chování jak mezi dospělými lidmi, tak ústavními činiteli. Musím si ale povzdechnout, že pan premiér měl s něčím podobným počítat ve svém uvažování, a to před tím krokem, který udělal. Předal rozhodovací pravomoci do rukou pana prezidenta, dokonce i výklad ústavy. Naplňuje se to, čeho jsem se obával."  

4.5.2017 16:17 | Dienstbier nazval brífink šaškárnou
4.5.2017 16:20 | Jiří Pospíšil: Prezident ohýbá ústavu
4.5.2017 16:21 | Kalousek: Zeman se neumí chovat

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Je to mimo jakoukoliv úroveň slušného chování jak mezi dospělými lidmi, tak ústavními činiteli. Musím si ale povzdechnout, že pan premiér měl s něčím podobným počítat ve svém uvažování, a to před tím krokem, který udělal. Předal rozhodovací pravomoci do rukou pana prezidenta, dokonce i výklad ústavy. Naplňuje se to, čeho jsem se obával."

4.5.2017 16:24 | Neuctivé bylo především to, jak Zeman ukazoval Sobotkovi jeho místo holí

"Celé vystoupení byla reality show. Jsme zvyklí koukat v televizi na vaření, vyměňujeme si manželky, dnešní vystoupení ukazuje, jak česká politika vypadá," řekl v České televizi politický analytik Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie. "Neuctivé bylo především to, jak Zeman Sobotkovi ukazoval jeho místo holí," uvedl v ČT politolog Vysoké školy CEVRO Institutu Petr Sokol (ODS).

Prezident Miloš Zeman ukazoval premiérovi jeho místo holí.

4.5.2017 16:25 | Politolog: Věc by mohla skončit u Ústavního soudu

"Roztržka na Hradě je začátek ústavní krize, která by mohla skončit u Ústavního soudu," domnívá se politolog Milan Znoj.

4.5.2017 16:30 | Horký: Byl to prezidentský duel?
4.5.2017 16:32 | Zeman a Sobotka v sále

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka na Hradě.

4.5.2017 16:34 | Sobotka: Aspoň si lidé uvědomí, jak těžké je prosadil principy právního státu

"Bohužel, taková už je česká politika. Bohužel to vypadá tak, že taková už je politika v nejvyšších patrech. Myslím si, že jsme si to tady mohli odpustit," doplnil. "Aspoň si lidé uvědomí, jakým způsobem je tady nutné postupovat, aby člověk prosadil určité principy a zásady právního státu," uzavřel premiér.

4.5.2017 16:36 | Na dění na Hradě obratem reagovala opoziční ODS:

"Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu a které musí zastavit volby. Proto jsme navrhli předčasné volby, a proto se jenom volby mohou stát počátkem návratu k zodpovědné politice," napsal předseda strany Petr Fiala.

4.5.2017 16:42 | Sobotkův mluvčí reaguje na Ovčáčka
4.5.2017 16:48 | Sobotkův brífink začal mluvit

Sobotka začal mluvit na svém brífinku.

4.5.2017 16:48 | Sobotka: Nemůže být ve vládě někdo, kdo nedokáže vysvětlit své příjmy

Nemohu tolerovat situaci, kdy členem vlády je někdo, kdo nedokáže vysvětlit zdoje svého majetku, své přijmy.

4.5.2017 16:50 | O termínu demise jsem informoval, řekl Sobotka

Termín podání demise se nezměnil a měnit ho nebudu, bude to v půlce května, uvedl premiér Sobotka. 

4.5.2017 16:51 | ČSSD se chce dohodnout na podobě vlády na příštích pět měsíců, ale bez Babiše, zopakoval Sobotka

ČSSD upřednostňuje jednání o tom, jakou vládu tady budeme mít do konce volebního období a do říjnových voleb. ČSSD je připravena se dohodnout, dohoda je ale podmíněna tím, že Andrej Babiš nebude členem vlády. On je hlavní důvod demise.

4.5.2017 16:53 | Sobotka: ČSSD nemůže tolerovat, že Babiš úkoluje své novináře

Ministr financí v rozporu s tím, co tvrdil předtím, úkoloval a informoval své novináře. Dokazuje to to, že Babiš na veřejnosti lhal. ČSSD to nemůže tolerovat.

4.5.2017 16:54 | Sobotka vysvětluje demisi

Podle Sobotky je podstata věci to, že máme ministra financí, který je zatížen vážnými problémy a skandály. Odvoláním samotného ministra financí by se problém nevyřešil, bylo nutné podat demisi celé vlády.

4.5.2017 16:54 | Babiš v DVTV: Kvůli nahrávkám jsem podal trestní oznámení a jejich obsah mě nezajímá

Vicepremiér Andrej Babiš právě hovoří živě v DVTV o nahrávkách, které mají mimojiné doložit, že manipuluje s obsahem médií, která mu patřila. "Je to kampaň proti mně, podal jsem trestní oznámení a počkám, co vyšetří policie," uvedl.

4.5.2017 16:56 | Sobotka: Jsme připraveni věc vyřešit rychle, když Babiš uzná odpovědnost

Vládní krize může skončit během deseti minut. Když Andrej Babiš uzná svoji odpovědnost. Když upřednostní zájem před svou touhou setrvat v pozici ministra financí. Jsme schopni se rychle dohodnout nad novou vládou. Podávání žalob a trestních oznámení vidím už trochu jako zoufalství.

4.5.2017 17:00 | DVTV: Sobotka nemá emoční inteligenci

Já mám Zaorálka celkem rád. Premiérem by měl být proto, že si umí povídat. Sobotka nemá emoční inteligenci, řekl Babiš v DVTV. Se Zaorálkem nebo Valachovou chodím na pivo a povídáme si.

4.5.2017 17:02 | Babiš: Jestli odejdou novináři z Mafry, není to můj problém

Jestli kvůli aféře s nahrávkami odejdou novináři z MfD, není to můj problém, ale problém vedení Mafry, která MfD vydává, říká Babiš v rozhovoru na DVTV.

4.5.2017 17:06 | DVTV: Babiš zvažuje, že na Sobotku podá žalobu za pomluvu

"Uvažuji, že na premiéra podám žalobu za pomluvu," řekl Babiš v DVTV.

4.5.2017 17:10 | Babiš o sobě prohlašuje, že bojuje proti korupci

"Bujuji proti korupci," uvedl Babiš v DVTV.

4.5.2017 17:16 | Babiš v DVTV: Sobotka si už potřebuje odpočinout

"Sobotka dovedl úspěšnou vládu do demise, pan premiér si potřebuje odpočinout," pronesl vicepremiér Babiš v DVTV.

4.5.2017 17:20 | Babiš: Vládu opustit nehodlám, sháním peníze pro hasiče

Z vlády odejít jako hnutí ANO nehodláme. Připravuji rozpočet a musím teď sehnat peníze pro hasiče, odmítá v rozhovoru pro DVTV Andrej Babiš svůj odchod z koaličního kabinetu.

4.5.2017 17:24 | Podívejte se na celý záznam, jak Zeman na Hradě překvapil Sobotku
externí video: Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně
Otevreny_stret_Zemana_a_Sobotky._Nenesu_vam_demisi_rekl_premier._Prezident_odesel_predcasne.jpg
4.5.2017 17:28 | Sobotka nechtěl ceremoniál komentovat

Je zbytečné, abych tuto věc (ceremoniál - pozn. red.) komentoval, protože by to odvádělo pozornost od podstaty věci.

4.5.2017 17:29 | Babiš: Premiérem případně chci být až po volbách

Ministr financí Andrej Babiš odmítl, že by měl být nyní premiérem. "Teď určitě ne. Po volbách je to na lidech, jestli si zvolí Sobotka s Kalouskem na věčné časy," řekl. Kdyby se stal premiérem po volbách, byla by to pro něj velká oběť. "Samozřejmě, velká oběť. Taková špína a takový hnus, co je v české politice, to, co předvádí sociální demokracie, jsem nezažil. Je mi z toho na zvracení," řekl Andrej Babiš. 

4.5.2017 17:32 | Záznam rozhovoru DVTV s vicepremiérem Babišem
externí video: Živě: Ovlivňuje Babiš svá média? A co říká roztržce na Hradě? Šéf ANO v DVTV
Zive_Ovlivnuje_Babis_sva_media_A_co_rika_roztrzce_na_Hrade_Sef_ANO_v_DVTV.jpg
4.5.2017 17:33 | Není legislativně přípustné, aby Zeman přijal demisi Sobotky a zbytek vlády ponechal

Je možné, že prezident Zeman přijme demisi premiéra Sobotky a zbytek vlády ve funkcích ponechá. Stalo by se tak poprvé v historii samostatné České republiky, ale podle ústavního právníka Jana Kysely taková možnost není legislativně přípustná. Kysela v rozhovoru pro HN říká, že není možné, aby odešel předseda vlády a zbývající ministři zůstali.

4.5.2017 17:35 | Bělobrádek: Hrát se může tvrdě, ale vše má svoje limity

Situaci na Hradě stručně okomentoval i vicepremiér Pavel Bělobrádek "Myslím, že každý, kdo to viděl, si udělá úsudek sám. Hrát se může tvrdě, ale vše má svoje limity," myslí si.

4.5.2017 17:38 | Babiš v DVTV: Česká politika je špína a hnus

Ministr financí Andrej Babiš odmítl, že by měl být nyní premiérem. "Teď určitě ne. Po volbách je to na lidech, jestli si zvolí Sobotka s Kalouskem na věčné časy," řekl. Kdyby se stal premiérem po volbách, byla by to pro něj velká oběť. "Samozřejmě, velká oběť. Taková špína a takový hnus, co je v české politice, to, co předvádí sociální demokracie, jsem nezažil. Je mi z toho na zvracení," řekl Andrej Babiš.Andrej Babiš rozhovor DVTV Praha 4.5. 2017

4.5.2017 17:40 | Podle Birkeho je Sobotka zásadový politik

"Myslím, že premiér Sobotka ukázal, že je silný a zásadový politik a jasný lídr ČSSD," reagoval místopředseda ČSSD Jan Birke na střet Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

4.5.2017 17:42 | Herman nebude nic komentovat

Ministr kultury Daniel Herman nechal výstup na Hradě bez komentáře. "Pan ministr nemá potřebu komentovat průběh tiskové konference na Hradě," napsala mluvčí ministerstva Simona Ciganková.

4.5.2017 17:44 | Špaček: Chování prezidenta je skandální

"Je naprosto neslýchané, že by prezident republiky nedokázal udržet nervy na uzdě, nedokázal se korektně rozloučit s premiérem a dát mu najevo tu příslušnou úctu," myslí si znalec etikety Ladislav Špaček.

4.5.2017 17:45 | Babiš svou odpovědnost odmítá

"Já mám jako politik čistý stůl. Řekněte mi, co jsem udělal špatně?" říká Andrej Babiš. "Ano, já bojuji proti korupci. To jsou všechno pseudokauzy a systematicky vymyšlené kauzy," odpovídá na otázku, jestli je autoritou v boji proti korupci.

4.5.2017 18:10 | Skandál na Hradě, píší zahraniční agentury

Za "malý skandál" označila dnes německá agentura DPA setkání českého prezidenta Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou na Pražském hradě. Podle agentury AP prezident předsedu vlády "šokoval", když přijal jeho demisi, aniž ji Sobotka podal. Rakouská agentura APA napsala, že se Zeman se Sobotkou "hádali před běžícími kamerami".

4.5.2017 18:18 | Na Babiše reagují špičky ČSSD
4.5.2017 18:45 | Lipold: Špatná parodie na demisi vypadala jako historka z podsvětí

"Celkový dojem: divadlo nedůstojné vážnosti chvíle. Česká politika poznala za poslední léta "dno" na řadu různých způsobů, a tenhle patří mezi nejbizarnější. A přitom je navíc zásadní, nebezpečný. Neklamal nás zrak: prezident republiky opravdu přijímal z rukou předsedy vlády neexistující demisi," píše ve svém komentáři Jan Lipold.

4.5.2017 18:48 | Průzkum: Demise je chyba, myslí si lidé

Za nesprávný krok považují rozhodnutí premiéra Sobotky podat demisi vlády dvě třetiny lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Nejméně s rozhodnutím předsedy vlády souhlasí lidé starší 60 let a voliči hnutí ANO. Mezi voliči sociální demokracie schvaluje demisi čtvrtina dotázaných. 

4.5.2017 19:17 | Sociolog: Střet na Hradě posílí znechucení lidí z politiky

Podle sociologa a politologa Daniela Kunštáta střet prezidenta s premiérem na Hradě posílí znechucení lidí z politiky. "Jestli jsme si mysleli, že česká politika si sáhla na své kulturní dno, tak jsme se možná mýlili. Zdá se, že současní političtí aktéři nás ještě mohou přesvědčit o opaku," ohodnotil vystoupení obou politiků Kunštát. Veřejnost podle něj spíš než podstatu konfliktu bude vnímat rozepři vysoce postavených ústavních figur. "Obávám se, že to může výrazně prohloubit velikou nedůvěru k politice, politické elitě a politickým stranám," uvedl.

4.5.2017 20:16 | Zeman: Demise je akt zoufalství

Sobotkovi nic nebránilo, navrhnout mi odvolání Babiše, proč to neudělal se můžeme jen dohadovat, uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru s majitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. "Předseda strany neví kudy kam a hledá nepřátele všude jinde, než ve své straně. Demisi pokládám za zbabělost," řekl Zeman v TV Barrandov.

4.5.2017 20:23 | Zeman: Sobotka je jako malý kluk

Sobotka kličkuje jako malý kluk a hledá cesty, jak zamýšlenou demisi oddálit, říká na TV Barrandov Zeman. "Lidsky dovedu pochopit, že je unavený, ale co neberu je zbabělé kličkování", dodává,

4.5.2017 20:26 | Demisi přijmu, až ji Sobotka podá a jmenuji nového premiéra z ČSSD

Podle prezidenta nemá smysl půlroku před volbami měnit ministry. Zeman byl prý také překvapen, že jej Sobotka neinformoval o svém záměru dříve. A potvrdil, že pokud premiér demisi podá, tak ji přijme. Současně však hodlá následně jmenovat nového premiéra. Bude jím člověk ze sociální demokracie, která vyhrála poslední volby. Zeman bude chtít, jak uvedl, aby to byl politik, který má šanci získat důvěru Poslanecké sněmovny.

4.5.2017 20:32 | Proč jsem nedostal demisi dnes, ptá se Zeman

"Ještě včera jsme byli informováni, že demisi přinese Sobotka dnes. Najednou se pan předseda zalekl a řekl, že podá demisi v polovině května. Nevím proč. Měl mi to říct předem. On to vyhlásil bez konzultace s prezidentem a teď jako malý kluk kličkuje a hledá cesty, jak tu demisi aspoň trochu oddálil," popisuje dnešní incident prezident.

4.5.2017 20:33 | Zeman: Premiérem by mohl být i Bělobrádek

Dovládnout by měla současná koalice bez Bohuslava Sobotky, řekl Zeman v TV Barrandov. Jako možný premiér přicházejí v úvahu ministři Chovanec a Zaorálek. "Já mám oba dva rád. S oběma vycházím doslova skvěle. Ale když někoho z nich jmenuji premiérem, tak musím vycházet z toho, že tento premiér v Poslanecké sněmovně musí získat většinu. U Lubomíra Zaorálka můžeme předpokládat, že ji získá, protože podporován napříč politickými stranami. U Milana Chovance se můžeme setkat s blokádou ze strany ANO, řekl prezident.

"Po dnešním jednáním s Pavlem Bělobrádkem, nemůžu vyloučit ani to, že se premiérem stane právě on, pokud kandidáti sociální demokracie tuto moji nabídku odmítnou," řekl prezident.

4.5.2017 20:37 | Bez Sobotky, ale s Babišem

Vláda by měla podle Zemana zůstat ve stejné stestavě a jediné, co by se mělo změnit, je premiér. Ve vládě by tedy měl zůstat i Andrej Babiš. 

4.5.2017 20:44 | Úřednická vláda nemá smysl

Zeman vyloučil, že by jmenoval vládu odborníků. "Úřednická vláda má smysl, když zbývá alespoň rok do voleb. Teď do nich zbývá jen šest měsíců," poznamenal Zeman.

4.5.2017 21:01 | Koho jako budoucího premiéra oslovím, už vím

Prezident Zeman také uvedl, že už ví, koho osloví, jako možného budoucího předsedu vlády jako prvního. "Už mám prvního kandidáta na premiéra. Musím to s ním ještě probrat. Pokud dojde k dohodě, tak po návratu z Číny oznámím jméno nového premiéra," informoval Zeman.

4.5.2017 22:08 | On-line reportáž pro dnešek končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž z dění kolem vládní krize pro dnešní den končí. Informace o aktuálních událostech budeme i nadále přinášet na stránkách Hospodářských novin a na serveru iHNed.cz