"Podělal jsem to," napsal doslova Andrej Babiš na svém facebookovém profilu ke schůzce s novinářem Mladé fronty. Schůzku označil za provokaci, ale zároveň uznal i chybu. Tato kauza i problém s vysvětlením původu Babišových příjmů otřásají od minulého týdne českou politickou scénou. K tomu se nabalilo ještě čtvrteční chladné setkání prezidenta s premiérem na Hradě.

Prezident uvedl, že demisi Bohuslava Sobotky, kterou premiér ohlásil v úterý, bude brát pouze jako demisi premiéra navzdory ústavním zvyklostem. Proto se Sobotka rozhodl, že demisi nakonec nepodá a naopak navrhne odvolání ministra financí Andreje Babiše. Z Hradu ale přišly zprávy, že prezident zpochybňuje tento návrh. Není jisté, zdali se tak Zeman podvolí a odvolá Babiše. "Pokud pan prezident nebude dodržovat ústavu, sejdu se s ústavními právníky," řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce premiér Sobotka. 

Zemanovi pohrozili ústavní žalobou i senátoři, pokud nebude plnit své ústavní povinnosti. Sobotka také v pořadu připomněl, že Česko je parlamentní demokracií a premiér se odpovídá Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi. Sobotka původně v plánu odvolat Babiše neměl, neboť nechtěl, aby mohl vystupovat jako oběť. Kroky Zemana mu v tom ale dle jeho slov zabránily.

"A i když mě teď premiér popravil, já ten boj nevzdám a budu s těmi korupčníky bojovat dál," uvedl Babiš v reakci na diskusi v pořadu na ČT. Sám ale pozvání do pořadu odmítl.

Na Facebooku to vysvětlil tak, že by proti němu bylo pět lídrů parlamentních stran a moderátor Václav Moravec. Ve zdůvodnění také uvedl, že na funkci ministra financí nelpí, ale boj proti svým politickým soupeřům nevzdá.

vše o vládní krizi na jednom místě
velkahra2

Předseda hnutí ANO byl do pořadu pozván spolu s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vicepremiérem a předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem a předsedy KSČM Vojtěchem Filipem, TOP 09 Miroslavem Kalouskem a ODS Petrem Fialou. Kromě Babiše dorazili všichni pozvaní. "Co bych tam s nimi dělal? Proč bych je nechal opakovat pořád dokola ty stejné lži, na které nechtějí slyšet odpovědi?" uvedl na svém facebookovém profilu.

"Nenechám se zastrašit, nenechám se vyhnat ani mi to neznechutí," uvedl na adresu "tradičních politiků". Babiš po poslechu nahrávek, na nichž hovoří s redaktorem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích, uznal, že udělal chybu. S novinářem se prý scházet neměl. "Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to," zhodnotil předseda ANO. Tvrdí ale, že nikoho neúkoloval.

Babiš také uvedl, že odposlech vicepremiéra a ministra financí může být obrovským bezpečnostním rizikem pro stát. Naznačil, že by odposlechy mohly být "na zakázku kmotrů a tradičních politických stran". Babiš v pátek kvůli nahrávkám podal trestní oznámení a naznačil, že za nimi stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Sobotka dnes v televizi Prima řekl, že záležitost, kdo je pořídil, musí vyšetřit policie.

Na Babišovo sdělení reagoval i twitterový profil pod jménem Julius Šuman s tím, že si Babiš řekl o zveřejnění dalších nahrávek. Právě z tohoto profilu přišla nahrávka s údajnou manipulací článků v Mladé frontě.

Aféra s uniklými tajně pořízenými nahrávkami je ale podle Babiše jen "vrtěním psem", tedy odváděním pozornosti od aktuálních korupčních kauz spojených s jinými stranami. "Je to provokace, organizované spiknutí, v pozadí stojí podsvětí a možná i politické struktury a premiér Bohuslav Sobotka," uvedl Babiš. 

Babiš v neděli také zveřejnil odpovědi na 22 otázek ČSSD ohledně jeho podnikání. Na řadu otázek ale přímo neodpověděl. Například zopakoval, že správnost transakcí, z jejichž výnosů koupil kontroverzní korunové dluhopisy, potvrdily auditorské firmy. Obě firmy však jen potvrdily, že měl Babiš dost peněz pro nákup dluhopisů, ale zdůraznily, že jejich zprávy o Babišových financích nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů.

Sobotka v úterý oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra Babiše. Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Zeman uvedl, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto premiér v pátek oznámil, že demisi nepodá, a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Hrad ale podobu návrhu zpochybňuje. Zeman v pondělí odcestuje na návštěvu Libereckého kraje a poté do Číny. Vrátí se 18. května.

Prezident Zeman v minulosti několikrát řekl, že v České televizi je patrný vliv opoziční TOP 09 a neinformuje o prezidentovi vždy objektivně. Proti tomu se ohradila jak televize, tak strana Miroslava Kalouska. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zhruba před měsícem obvinil televizi, že je kritická vůči Zemanovi a Babišovi.

Související