Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi jasné garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

Podle Babiše neexistuje důvod, proč by měl být odvolán, a funkce se proto nehodlá dobrovolně vzdát. Od premiéra chce slyšet, zda stále platí koaliční smlouva.

vše o vládní krizi na jednom místě
velkahra2

Podle premiérova návrhu by měl být Babiš z funkce odvolán v úterý.

Prezident Miloš Zeman se nicméně v napjaté atmosféře vydal na návštěvu do Libereckého kraje.

Podle svých dřívějších vyjádření se k návrhu na odvolání ministra financí vysloví až po návratu z Číny po 18. květnu.

Téměř třicet senátorů minulý týden podepsalo prohlášení, že jsou připraveni podat na prezidenta ústavní žalobu za znevažování ústavy. Předseda Senátu Milan Štěch dal prezidentu Zemanovi na odvolání ministra financí Andreje Babiše, pak hodlá spolu s dalšími senátory ústavní žalobu navrhnout.

Prezident Miloš Zeman se při debatě v Libereckém kraji snažil přesvědčit zastupitele a obyvatele o správnosti svého výkladu ústavy. Zeman tvrdí, že demisi vlády lze "číst" i jako demisi samotného premiéra. Argumentoval přitom texty ústavních právníků.

"Každý si myslí, že když podá demisi premiér, padá celá vláda. Platí však něco jiného," řekl na debatě v Libereckém kraji prezident. Dodal, že vláda padá pouze v případě, když si to po demisi premiéra sama odhlasuje. "A ústavní právníci Václav Pavlíček a Jiří Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze pouze demise premiéra," řekl Zeman.

Redakce oslovila Václava Pavlíčka, který odmítl, že by někdy takto vykládal ústavu. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," konstatoval Pavlíček.

I výklad, na který Zeman patrně odkazuje, hovoří zcela jasně. "Demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády, neboť členství ve vládě je závislé na tom, zda členové vlády požívají důvěru předsedy vlády," píší Pavlíček s Hřebejkem v práci Ústava a ústavní řád České republiky z roku 1998.

V úterý i v souvislosti s vládní krizí podala demisi ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), učinila tak mimo jiné proto, aby kauzu okolo dotací Fotbalové asociace ČR nemohl zneužívat ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš její rezignaci označil za nátlak na jeho osobu.

Sledovali jsme online

 
9.5.2017 10:07 | Začíná on-line přenos o vládní krizi

Dobré ráno, vítáme vás u přímého přenosu politického dění.

9.5.2017 10:12 | Rekapitulace posledních událostí

Premiér Bohuslav Sobotka po ostrém střetu s prezidentem Milošem Zemanem stáhl svou demisi a navrhl jen odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) už k úternímu datu. To ale Hrad odmítá, a chce dokonce nechat posoudit, zda je Sobotkův návrh platný. Prezident se chce Babišovým odvoláním zabývat až po svém návratu z Číny v druhé půlce května.

9.5.2017 10:14 | Babiš klade Sobotkovi podmínky svého odstoupení

Andrej Babiš žádá po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi jasné garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Od Sobotky chce také slyšet, zda koaliční smlouva stále platí. Babiš to řekl Právu. Zopakoval, že pro jeho odvolání z funkce neexistuje důvod.

9.5.2017 10:16 | Zeman i přes prohlubující se vládní krizi do Libereckého kraje odjede

Prezident Miloš Zeman v úterý zahájí třídenní návštěvu Libereckého kraje. Návštěva začíná soukromým setkáním prezidentského páru s hejtmanem kraje Martinem Půtou (Starostové) a jeho manželkou. Právě hejtmanovi přišlo chování prezidenta na Hradě při přijetí premiéra Bohuslava Sobotky nevhodné, ale návštěvu rušit nechtěl.

"Připravuje se již čtvrtý měsíc a rušit ji nebudu. Využiji ale této příležitosti a při soukromém setkání, kterým návštěva začíná, se k celé záležitosti vyjádřím," sdělil sobotní Mladé frontě Dnes Půta.

9.5.2017 10:16 | Zaorálek: Babiš je rošťák, je dobré vědět, jak tráví volný čas

Lubomír Zaorálek se dnes k situaci vyjádřil na sociální síti Twitter:

9.5.2017 10:19 | Předseda Poslanecké sněmovny Hamáček: V ústavě o koaliční smlouvě nic nenacházím
9.5.2017 10:22 | Petr Fiala: Babiš už ve vládě nikdy být nemůže

"Andrej Babiš nemůže být členem žádné vlády, ani teď, ani po volbách," řekl předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro server Echo24.

9.5.2017 10:22 | Babiše možná nahradí náměstkyně Schillerová. Ta však popírá, že by se ministerskou agendu chystala převzít

Jako o možné nástupkyni Andreje Babiše na postu ministra financí se mluví o jeho dosavadní náměstkyni Aleně Schillerové. Ta potvrdila, že už podobné názory v médiích zaznamenala, odmítla však potvrdit, že by se chystala přebírat ministerskou agendu.

"Sleduji to v médiích, ale stav je setrvalý. Akorát se o tom mluví, ale já pokračuji dál ve své agendě," uvedla Schillerová.

Náměstkyně pro daně a cla přitom není na ministerstvu dlouho. Do Babišova resortu nastoupila vloni v lednu z Generálního finančního ředitelství. Hned po nástupu se stala výraznou a viditelnou postavou ministerstva, zejména kvůli zavádění nových zákonů o kontrolních hlášeních a o elektronické evidenci tržeb.

9.5.2017 10:33 | Půta: Krizi nevyřeším, to je na vládě a prezidentovi. Budu o ní však se Zemanem hovořit

Vyjádření libereckého hejtmana Martina Půty, který dnes Zemana přijme v rámci jeho návštěvy Libereckého kraje: "Nejsem ústavní činitel. Tu krizi musí vyřešit pan prezident, premiér a předsedové parlamentních stran." Na setkání s prezidentem, které se uskuteční za pár minut, chce se Zemanem o krizi hovořit. Neuvedl, nač se prezidenta zeptá, nechce mu to vzkazovat přes média.

9.5.2017 10:35 | Komentář Petra Honzejka: Předpověď situace v české politice na příštích pět dní

Předpovídat cokoliv v české politice je riskantní, ale občas není od věci to zkusit. Takže tady je pět předpovědí pro následující dny. Vše však může být nakonec úplně jinak. Komentátor HN Petr Honzejk ve své předpovědi hádá, jak se bude situace v české politice vyvíjet v následujících dnech. Celý článek čtěte ZDE.

9.5.2017 10:40 | ANO a ČSSD se hádají, lidovci razí taktiku "klidné síly". Může jim to přihrát hlasy voličů

Lidovci mohou ve volbách těžit z toho, jak se drží zpátky, když přijde řeč na vládní krizi. Veřejnost vytýká koaliční roztržku především předsedovi vlády a ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. KDU-ČSL − ačkoliv je součástí vlády − tak ostrou kritiku neschytává. Celý článek čtěte ZDE.

9.5.2017 10:41 | Bělobrádek: Prezident by se neměl zabývat koaliční smlouvou, ale ústavou

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se nemá prezident zabývat koaliční smlouvou. "Má postupovat podle ústavy a svých povinností, které z ústavy vyplývají. Má neprodleně odvolat na návrh premiéra člena vlády."

Pokud_by_nahravka_s_Andrejem_Babisem_byla_autenticka_tak_je_to_zavazne_a_skandalni_rika_Belobradek.jpg

9.5.2017 10:44 | Otázky a odpovědi k možným východiskům z ústavní krize

Pro lepší přehled v současné vládní krizi a jejích východiscích vytvořil redaktor HN Tomáš Pergler osvětlující článek s možnými scénáři. V celém znění si ho můžete přečíst ZDE.

9.5.2017 10:50 | V Liberci se demonstruje proti Zemanovi

Prezidentský pár dorazil ke Krajskému úřadu Libereckého kraje. Lidé vítají Zemana pískotem. "Osobně si ho nevážím, protože pan prezident nedodržuje ústavu. Dělá si, co chce. Prostě je to nedůstojný prezident," uvedla jedna z protestujících Jana Vlková.

9.5.2017 10:51 | Chovanec: Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit
9.5.2017 11:12 | Prezidentův mluvčí nasdílel na Twitter snímky ze Zemanovy návštěvy Libereckého kraje
9.5.2017 11:14 | Po Chovancovi uvažuje nad zrušením cesty do Číny i ministr zdravotnictví Ludvík

Také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) zvažuje, že se nezúčastní delegace do Číny. Účast již zrušil Milan Chovanec.

9.5.2017 11:21 | Na metronomu v Letenském parku je od úterního rána instalace zpodobňující umučeného Andreje Babiše

Instalace paroduje roli ministra financí Andreje Babiše (ANO) jakožto mučedníka v probíhající vládní krizi. Autorem fotografie je Zora Papoušková.

f713ebd23426a58566428a860053 r16 9 w628 h353 gc9541860349711e7afda0025900fea04

9.5.2017 11:27 | Kdyby Sobotka podal demisi, Zeman by premiérem jmenoval Zaorálka

Prezident Miloš Zeman v Libereckém kraji řekl, že byl připraven po svém návratu z Číny jmenovat premiérem Lubomíra Zaorálka.

9.5.2017 11:29 | Zeman: Ústavu znám, premiér se podpisem koaliční smlouvy vzdal části své kompetence

Krajští zastupitelé Zemana kritizují za to, že nerespektuje ústavu. "Mohu vás ujistit, že ústavu znám a při mnoha příležitostech jsem ji studoval," řekl. Dodal, že předseda vlády se dobrovolně uvázal vzdát se části své kompetence odvolat jakéhokoli ministra tím, že podepsal koaliční smlouvu.

"My jsme tento problém řešili, když jsme dostávali různé návrhy na odvolání pana ministra Hermana kvůli jeho setkání s dalajlamou a tehdy se nám dostalo odpovědi, že s tím lidovci nikdy nebudou souhlasit," řekl prezident.

9.5.2017 11:35 | Za divadlo na Hradě může podle Zemana Sobotka. Nepodáním demise ho rozčílil

Prezident Zeman hájil své chování při setkání s Bohuslavem Sobotkou na Hradě tím, že jej premiér svým postupem při ohlášení a nepodání demise rozčílil.

9.5.2017 11:50 | Senátor upozornil prezidenta na kroky při odvolávání ministrů podle ústavy. Považujete koaliční smlouvu za protiústavní, odpověděl Zeman

Zeman opakoval, že premiér má situaci řešit vypovězením koaliční smlouvy. Řekl, že chápe, že má Sobotka právo odvolat jakéhokoli ministra, ale vzdal se části pravomocí, když podepsal koaliční smlouvu.

Senátor Canov upozornil prezidenta, že ústava mu nedává možnost jiného postupu než odvolat ministra financí. "V tomto článku ústavy neexistuje ani milimetr možného posunutí," řekl Canov. "Jinými slovy považujete koaliční smlouvu za protiústavní," odpověděl mu Zeman a opakoval návod s vypovězením koaliční smlouvy.

9.5.2017 12:10 | Lidovci si stojí za svým předsedou. Bělobrádek má ústavu za nadřazenou koaliční smlouvě

Členové předsednictva KDU-ČSL dali před zasedáním vedení strany najevo, že souhlasí s předsedou Pavlem Bělobrádkem. Ten zdůraznil, že je ústava nadřazená koaliční smlouvě. Oficiální stanovisko by ale měla strana vydat až po odpoledním jednání celostátního výboru a poslaneckého klubu.

9.5.2017 12:17 | Starosta města Semily Jan Farský citoval Zemanovi ústavu, její výtisk mu poté přenechal
9.5.2017 12:22 | Do Číny nepojede ani Zaorálek
9.5.2017 12:22 | Zaorálek: Premiéra máme, krize je důležitější než cesta do Číny. V delegaci jej nahradí náměstek Tlapa

"Premiéra máme. O žadných jiných alternativách není třeba teď spekulovat. Budu se snažit přispět k tomu, aby stávající vnitropolitická krize byla co nejdříve vyřešena. Já na žádnou další funkci neaspiruji," vyjádřil se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ke svému rozhodnutí nejet do Číny. Namísto něj pojede do Číny náměstek Martin Tlapa.

9.5.2017 12:40 | Cestu do Číny ruší i ministr zdravotnictví Ludvík
9.5.2017 12:41 | Z šesti ministrů, kteří měli jet na jednání do Číny, již polovina účast odřekla

Prezidentské delegace se původně mělo zúčastnit šest ministrů: z ČSSD kromě Chovance, Zaorálka a Ludvíka také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, z členů vlády za ANO potom ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr dopravy Dan Ťok.

9.5.2017 12:58 | Šlechtová do Číny pojede

Ministryně Karla Šlechtová (ANO) na svém dlouhodobě plánovaném programu nic nemění a do Číny pojede.

"Naváže na úspěšná dubnová jednání v provinciích Henan a Junnan, jejichž cílem byla podpora dobře se rozvíjejícího trhu. V posledních letech totiž dochází k výraznému nárůstu příjezdu čínských turistů do České republiky," napsala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

9.5.2017 13:04 | Ministr průmyslu a obchodu Havlíček: Cesty do Číny se po konzultaci s premiérem zúčastním

Do Číny poletí i nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). "Pracovní cesty do Číny se po konzultaci s panem premiérem Sobotkou zúčastním. Čekají mne v Číně předem plánované důležité schůzky s čínskými partnery a podnikateli, které chceme uskutečnit, protože jde o jednání ve prospěch českého průmyslu," napsal.

9.5.2017 13:17 | Jak je to s ústavou? Ptejte se dnes v on-line chatu ústavního právníka

Nejzazším bodem, kam může dospět současný spor premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana, je pokus o sesazení hlavy státu. Jak jsou v ústavě definované povinnosti prezidenta a jak je lze vymáhat? Ptejte se ústavního právníka Jana Kudrny od 14:00 ZDE.

9.5.2017 13:20 | Zklamal jste mě, napsal Zemanovi v otevřeném dopisu Michal Horáček

Kriticky se k Miloši Zemanovi vyjádřil i kandidát na hlavu státu Michal Horáček. "Vaši volbu jsem přijal, a když jste na svou čest sliboval, že budete zachovávat ústavu a svého postavení nezneužijete, věřil jsem Vám. Zklamal jste mě. Stejně jako mnoho z těch, kteří Vám v prezidentských volbách svůj hlas dali," napsal Horáček v otevřeném dopisu.

9.5.2017 13:27 | Nový ministr financí podle TOP 09 nesmí být z řad hnutí ANO

TOP 09 vyzvala prezidenta, aby okamžitě odvolal Andreje Babiše. Zároveň ale strana trvá na tom, že nový ministr financí nemůže být jmenován na návrh hnutí ANO. "Ať bude za hnutí ANO nominován kdokoliv, bude vždy zastupovat zájmy Agrofertu," uvedla TOP 09 po jednání předsednictva.

9.5.2017 13:31 | Korunu domácí vládní krize nezajímá. Je nejsilnější za poslední tři týdny

Koruně pomohl výsledek francouzských voleb a domácí vládní krize jí neublížila. Je nejsilnější za poslední tři týdny. Celý článek ZDE.

9.5.2017 13:53 | Miluše Horská, 1. místopředsedkyně Senátu, pro DVTV: Zeman překračuje všechny meze
9.5.2017 14:07 | Grémium ČSSD bude jednat o situaci od 14:30.

Stranické špičky sociálních demokratů plánují dnes od půl třetí odpoledne jednat o současné vládní krizi.

9.5.2017 14:39 | Valachová: Nebyly vyplaceny žádné peníze

Sledujeme tiskovou konferenci ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která se vyjádří k další kauze posledních dní - vyšetřování přidělování dotací pro sport. "Nebudu zastírat, že pro mě je situace velmi vážná. Co je ale důležité, důležité je říct, že nebyla vyplacena jediná koruna směrem ke sportovním svazům. To není záležitost konání policie, ale stalo se tak z důvodu následujících mých dvou kroků: Jednak nařízení několika mimořádných kontrol v minulých měsících a jednak zpřísnění podmínek dotačních rozhodnutí," řekla ministryně Valachová.

"Peníze včetně FAČR nebyly vyplaceny. Jediné peníze, které začnou odcházet, jsou peníze pro děti a mládež," doplnila.

9.5.2017 14:42 | Investiční program se zruší

Zmíněný investiční program, z kterého nebyly vyplaceny peníze, ministryně zruší. Bude vyhlášen nový.

9.5.2017 14:44 | Kalousek: Ministryně by měla odstoupit

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by měla kvůli policejnímu vyšetřování údajného zneužívání dotací do sportu bezodkladně rezignovat. Dnes to novinářům řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Připomínáme, že náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová je od pátku ve vazbě kvůli obvinění v souvislosti s dotačními programy MŠMT pro sport. Ve vazbě skončil i předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

9.5.2017 14:46 | Ministerstvo sledovalo e-mailovou komunikaci některých zaměstnanců

Ministerstvo sledovalo e-mailovou komunikaci některých zaměstnanců ministerstva, a to ještě předtím, než se věcí začala zabývat policie ČR, uvedla ministryně.

9.5.2017 14:47 | Fotbalová asociace bude mít problém získat peníze

"V případě Fotbalové asociace České republiky (FAČR) je sitauce velmi vážná. Je to výjimečná a složitá situace. Jde o to, že FAČR bude mít obrovský problém získat dotace i v případě nového hodnocení programu pro sportovní svazy, protože je obviněnou právnickou osobou. Je jasné, že není možné garantovat, že tyto prostředky poplynou," řekla ministryně.

9.5.2017 14:48 | Valachová: Nedržím se funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností, ještě vyčkám

"Pro mě je ta záležitost profesně velmi nepříjemná, protože jsem profesně velmi překvapená, lidsky se mě to také dotklo. Rozhodně neutíkám před politickou odpovědností. Ale všichni jste slyšeli, že jsem byla aktivní, konala jsem, jsme schopni zajistit financování sportu dál. A k mé blízkosti s paní Kratochvílovou - pracovaly jsme spolu tři roky, znala jsem ji déle. Ale před dvěma lety se situace velmi změnila z hlediska služebního zákona. Nedržím se funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností a samozřejmě vyčkám dalších kroků, jestli jsem schopna unést svou základní poltiickou odpovědnost, aby byl český sport dál financován," uvedla ministryně.

Tisková konference ministryně Valachové skončila.

9.5.2017 14:55 | Farský: Když prezident ohýbá ústavu, jak můžeme chtít po občanech, aby dodržovali zákony?

A vracíme se do Libereckého kraje, který dnes navštívil prezident Miloš Zeman.

Diskuse s prezidentem v kraji byla až nezvykle kritická. "Neúcta k ústavě překročila mez. Máme složité zákony, často nepřehledné, komplikované, ale zrovna tato část ústavy je precizně napsaná. A když prezident takto precizní předpis dokáže různým způsobem ohýbat, tak jak pak máme po občanech chtít, aby dodržovali zákony? Když prezident ohýbá ústavu tímto způsobem, tak naštvanost v lidech je velká, protože to rozkládá celé demokratické zřízení. Neúcta k pravidlům, neúcta k zákonům, neúcta k ústavě je něco, kvůli čemu je na čase se ozvat a hlasitě říct, že všechno má své hranice," myslí si poslanec a zastupitel Libereckého kraje Jan Farský (TOP 09).

9.5.2017 15:12 | Na prezidenta v Libereckém kraji čekali odpůrci

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Libereckém kraji.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Libereckém kraji.

9.5.2017 15:24 | Zeman odvozuje svůj výklad výstavy od právníků Pavlíčka a Hřebejka, ti ale psali pravý opak

Prezident Miloš Zeman se při debatě v kraji snažil přesvědčit zastupitele a obyvatele o správnosti svého výkladu ústavy. Zeman tvrdí, že demisi vlády lze "číst" i jako demisi samotného premiéra. Argumentoval přitom texty ústavních právníků.

"Každý si myslí, že když podá demisi premiér, padá celá vláda. Platí však něco jiného," řekl na debatě v Libereckém kraji prezident. Dodal, že vláda padá pouze v případě, když si to po demisi premiéra sama odhlasuje. "A ústavní právníci Václav Pavlíček a Jiří Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze pouze demise premiéra," řekl Zeman.

Redakce oslovila Václava Pavlíčka, který odmítl, že by někdy takto vykládal ústavu. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," konstatoval Pavlíček.

I výklad, na který Zeman patrně odkazuje, hovoří zcela jasně. "Demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády, neboť členství ve vládě je závislé na tom, zda členové vlády požívají důvěru předsedy vlády," píší Pavlíček s Hřebejkem v práci Ústava a ústavní řád České republiky z roku 1998.

Více o prezidentově mylném výklady v článku zde.

9.5.2017 15:28 | Sobotka: Prezident není ústavní soudce, aby ústavu vykládal

"Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, aby ústavu vykládal," řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka. Zeman by neměl nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, dodal předseda vlády před odpoledním jednáním užšího vedení sociální demokracie. Sobotka doufá, že Zeman vyhoví jeho návrhu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, "která nebude příliš dlouhá".

9.5.2017 15:29 | Sobotka: Kvůli pověsti Česka i stabilitě je nutné, aby i prezident splnil slib, který dal občanům

Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Kvůli pověsti země navenek i domácí stabilitě je nutné, aby každý ústavní činitel plnil povinnosti a slib, který občanům a republice dal, vysvětlil. "Ten slib dal také prezident," řekl.

9.5.2017 15:52 | Chovanec nevyloučil senátní žalobu na prezidenta. "Jsme od ní ale ještě daleko," řekl

První místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec připustil, že pokud bude situace trvat týdny a týdny, mohl by zasáhnout Senát s ústavní žalobou. "K tomu jsme ale ještě daleko," uvedl. Pokud by Zeman konal po návratu z Číny po polovině května, bylo by to podle Chovance akceptovatelné, i když nestandardní.

9.5.2017 16:02 | TOP 09: Prezident, který odmítá respektovat ústavu, se stává bezpečnostním rizikem

"Chování Miloše Zemana v této situaci je opovrhováním zákony a především Ústavou ČR. Prezident republiky, který odmítá respektovat ústavu, se stává bezpečnostním rizikem pro svoji zemi," stojí v dnes přijatém stanovisku předsednictva TOP 09.

9.5.2017 16:12 | Senát bude řešit prezidentův výklad ústavy

Zhruba za půl hodiny budou senátoři z ústavněprávního výboru řešit případnou žalobu na prezidenta kvůli hrubému porušení ústavy. K tomu stačí třetina senátorů, takový počet už avizoval, že jsou ochotni konat. Poté by žalobu musely přijmout 3/5 přítomných senátorů, následně by s ní muselo souhlasit také 120 poslanců z dolní komory českého parlamentu. Teprve potom by šla k Ústavnímu soudu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

9.5.2017 16:20 | ČT: Babiš podává trestní oznámení

Městské státní zastupitelství v Praze obdrželo trestní oznámení ministra financí Andreje Babiše kvůli záznamu jeho hovorů. Ty se objevily minulý týden na internetu. Ministr na nich mluví s novinářem Markem Přibilem. Informovala o tom Česká televize.

9.5.2017 16:43 | Zeman v Libereckém kraji hovořil o čínských turistech, jeho mluvčí kritizoval ministry ČSSD

Prezident Zeman se v Libereckém kraji vyjádřil: "Doufám, že přivezu další porci čínských turistů. Jejich počet se jenom za poslední rok zdvojnásobil - dosáhl 300 000, a je rozumná pravděpodobnost dalšího růstu." Výhodou podle něj je, že čínští turisté utratí v přepočtu na osobu dvakrát více než Rusové, nevýhodou podle něj je, že cestují po celé Evropě a všude se zdrží maximálně tři dny.

Sociálnědemokratické ministry, kteří se cesty odmítli zúčastnit, dnes zkritizoval prezidentův mluvčí. "Prostě na to kašleme. ČSSD nezajímají miliardové investice v ČR. Nová pracovní místa. Přednost má pletichaření," napsal na Twitteru.

9.5.2017 17:16 | Babiš: Je zajímavé, že se nahrávky objevily právě teď

"Je zajímavé, že právě teď, když přichází ČSSD s návrhem mého odvolání poté, co ohlásil demisi, se objevují tyto nahrávky a jsou zmanipulované a sestříhané," řekl předseda Andrej Babiš po jednání hnutí ANO. "Podal jsem trestní oznámení a chci, aby (ty nahrávky - pozn. red.) to policie prošetřila," dodal Babiš.

9.5.2017 17:18 | Babiš: Je to poprava v přímém přenosu

"Je nenormální, aby pan premiér a Chovanec nabádají veřejnost, aby se seznámila s nahrávkami, které pocházejí z trestné činnosti," řekl předseda ANO Andrej Babiš. "Je to likvidace mé osoby. Je to poprava v přímém přenosu," dodal.

Hnutí ANO chce zítra zjistit, jestli platí koaliční smlouva. "Ústava je samozřejmě víc než koaliční smlouva. Ale pak měl premiér na začátku říct, že si bude dělat co chce a že nebude respektovat koaliční smlouvu," uvedl Babiš.

9.5.2017 17:20 | Faltýnek: Díky koaliční smlouvě je Sobotka premiérem

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek citoval koaliční smlouvu, konkrétně pasáž, že s odvoláním ministra má souhlasit daná koaliční strana. "Návrh na odvolání ministra Andreje Babiše provedl premiér bez projednání s naší stranou. Tuto smlouvu podepsali všichni koaliční poslancí a díky ní je pan Sobotka také premiérem této země, takže by měl tuto smlouvu dodržovat," řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek.

9.5.2017 17:22 | Babiš: Rozlišujte mezi Babišem v politice a Babišem podnikatelem

"Rozlišujte mezi Babišem v politice, Babišem na ministerstvu, který nejel v korupci a má čistý sůl. A Babišem, který podnikal v minulosti, kde jsou mu vytýkány různé věci, ale vždy podnikal podle zákona," řekl Babiš.

9.5.2017 17:23 | Babiš se odmítá vyjadřovat k nahrávkám ze setkání s novinářem Mafry

"Je to sestříhané a zmanipulované, a proto se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl předseda hnutí ANO.

9.5.2017 17:25 | Babiš: Ať ČSSD vypoví koaliční smlouvu

"Chápeme, že ústava je nad koaliční smlouvou, ale kdybychom věděli, že si bude pan premiér dělat, co chce, tak ji nikdy nepodepíšeme," řekl Babiš a vyzval premiéra Sobotku, aby nejdříve vypověděl koaliční smlouvu, než jej odvolá z funkce.

9.5.2017 17:28 | Dienstbier: Je více možností, jak dosáhnout odvolání Babiše

Bývalý ministr pro lidská práva za ČSSD Jiří Dienstbier na svém facebookovém profilu poukazuje na to, že pokud bude prezident Zeman ignorovat své ústavní povinnosti, jsou i jiné možnosti, jak dosáhnout odvolání Andreje Babiše. Připomíná, že stačí, když se obě komory parlamentu shodnou na tom, že prezident je kvůli svým nemocem v takovém duševním stavu, že není schopen vykonávat svůj úřad. "Je to v případě, že prezidentovo jednání souvisí se zhoršením duševního stavu způsobeným jeho známými nemocemi, i usnesení Poslanecké sněmovny a Senátu, že prezident nemůže z důležitých důvodů vykonávat svůj úřad podle čl. 66 ústavy, kterým by přešel výkon prezidentských pravomocí na předsedy vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu," píše Dienstbier.

9.5.2017 17:29 | Babiš: Organizátorem korupce okolo Fotbalové asociace mohl být přítel premiéra Březina

"My jsme vznikli jako protikorupční hnutí. ČSSD má bohatou tradici v korupci. My sedíme ve vládě, kde je pravděpodobně korupce na ministerstvu školství. A nikdo neřekl nahlas, že pravděpodobně a máme takové podezření, že organizátorem korupce mohl být nejbližší přítel pana premiéra pan Březina," řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci.

9.5.2017 17:31 | Bělobrádek: Prezident by neměl opouštět republiku před vyřešením krize

"Vyzvali jsme pana prezidenta, aby jednal podle ústavy a zároveň aby neopouštěl republiku do vyřešení celé vládní krize," řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po jednání poslaneckého klubu strany a celostátního výboru. Připomeňme, že prezident Miloš Zeman se chystá na návštěvu Čínské lidové republiky.

9.5.2017 17:33 | Bělobrádek: Chceme pokračovat v této trojkoalici

"Pro nás je podstatné, abychom se dohodli, že chceme pokračovat v této trojkoalici ve stejném poměru členů vlády s těmi základními programovými body. Myslím, že se dá udělat dodatek ke koaliční smlouvě," řekl Bělobrádek.

9.5.2017 17:34 | Bělobrádek: Pokud prezident neodvolává ministra, porušuje ústavu

"Ústava i ústavní tradice hovoří jasně: Prezident republiky odvolává ministra na návrh předsedy vlády. Pokud tak konat nebude, porušuje ústavu," řekl předseda KDU-ČSL.

9.5.2017 17:46 | Kvůli Babišovi rezignovala ministryně Valachová

Ministryně školství Kateřina Valachová dnes nečekaně podala demisi, zdůvodnila to mimo jiné tím, že nechce, aby kauzu korupce okolo Fotbalové asociace ČR v předvolebním období zneužíval předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Více čtěte zde.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) zůstává i přes aféru se svou náměstkyní na svém postu, bude kandidovat jako dvojka ve Středočeském kraji.

9.5.2017 17:49 | Babiš: Jsme připraveni jednat o nové koaliční smlouvě

Ještě jedno důležité sdělení z brífinku hnutí ANO: "To, co ČSSD navrhuje, je porušení koaliční smlouvy a jsme připraveni jednat o nové koaliční smlouvě za nových podmínek," řekl předseda hnutí Andrej Babiš.

9.5.2017 17:55 | Sobotka: Valachová přijala politickou odpovědnost, to u jiných nevidíme

"Její rozhodnutí je součástí politické slušnosti v České republice. Je to odvážné rozhodnutí a dokázala přijmout politickou odpovědnost. To u mnohých politiků nevidíme," řekl premiér a předseda ČSSD.

9.5.2017 17:58 | Sobotka: Prezident by měl konat bez zbytečného odkladu

"V návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše není potřeba cokoliv doplňovat a ten návrh je dost určitý a vyplývá z ústavy a je třeba, aby prezident na základě ústavy konal. Není relevantní mluvit o nové koaliční smlouvě a žádná strana nenavrhla, aby se zrušila koaliční smlouva nebo aby se konalo smírčí řízení. Ta debata o koaliční smlouvě ve spojitosti s ústavou není relevantní a budeme trvat na tom, aby prezident jednal bez zbytečného odkladu," řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

9.5.2017 18:05 | Babiš: Odstoupení Valachové je nátlak na mě

"To je trapná výmluva paní ministryně Valachové. Ona ještě v 16 hodin tvrdila, ze nehodlá odstoupit, protože za korupční skandál ve svém resortu nenese politickou odpovědnost, a to přes to, že její kamarádka a náměstkyně sedí ve vazbě a blízký přítel pana premiéra Karel Březina je do celé kauzy zaplaten taky. Ten Březina, který byl v minulosti odsouzen za podvod. Na resortu školství byla korupce, a to je ten pravý důvod jejího odstoupení. Klika ODS a ČSSD pravděpodobně netransparentně rozhodovala o investičních dotacích do sportu," vyjádřil se Andrej Babiš.

Dodejme, že na odpolední tiskové konferenci ministryně svou demisi zcela nevyloučila, doslova řekla, že "na se své pozici nedrží jako klíště".

9.5.2017 18:06 | Předseda Senátu dává Zemanovi týden

"Pokud Zeman do týdne neodvolá Babiše, jeho kritici v Senátu navrhnou příští úterý projednání ústavní žaloby na hlavu státu," řekl to podle České televize předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

9.5.2017 18:08 | Chvojka: Odstoupení Valachové je lekcí politické kultury Andreji Babišovi

"Respektuji rozhodnutí Kateřiny Valachové, považuji jej za správné a vážím si ho. Zároveň ho vnímám jako lekci z politické kultury pro Andreje Babiše, který se svého křesla drží jako klíště bez ohledu na množství afér a podezření, které se na něho valí," řekl ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD)

9.5.2017 18:15 | Ústavní žaloba na Zemana by potřebovala širokou podporu poslanců

Pokud by prezident Zeman opravdu neodvolal ministra financí Andreje Babiše do týdne a jeho kritici v Senátu by podali návrh na ústavní žalobu, není jisté, jestli by opravdu doputovala k Ústavnímu soudu. K podání takového návrhu je podle ústavy potřeba třetina senátorů. Takový počet už avizoval, že jsou ochotni konat. Poté by žalobu musely přijmout 3/5 přítomných senátorů, následně by s ní muselo souhlasit také 120 poslanců z dolní komory českého parlamentu (připomeňme, že tolik poslanců nemá ani současná koalice). Teprve potom by putovala k Ústavnímu soudu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

9.5.2017 18:23 | Štěch: Rezignace Valachové je čin, který není v politice úplně obvyklý

"Vyvodila zodpovědnost za věc, za kterou podle mého nemůže. Je to příklad pro ostatní, že ta funkce není navždy a automatická. Je to od ní čin, který není v naší politice úplně obvyklý. Myslím si, že to byla dobrá ministryně," řekl předseda senátu Milan Štěch (ČSSD).

9.5.2017 18:39 | Připraveno podat návrh na žalobu proti prezidentovi je už 34 senátorů

Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL je už nyní v případě otálení prezidenta s odvoláním ministra financí Andreje Babiše připraveno podpořit ústavní žalobu 34 členů horní komory.

9.5.2017 18:49 | Telička: Babiš by měl zvážit rezignaci

"Je pro mě problematické, že hnutí ANO zvažuje podporu pro prezidenta, je pro mě nepřijatelné, co prezident Zeman dělá," říká europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička a dodává, že postrádá od ministra financí Babiše nějaké komplexní vysvětlení, které si zaslouží nejenom on, ale primárně veřejnost. Podle jeho slov by měl ministr financí zvážit rezignaci, protože zde jsou velmi závažná fakta o jeho chybném chování. Celý rozhovor sledujte v DVTV.

9.5.2017 19:26 | ANO navrhuje zrušení koaliční smlouvy a vytvoření nové

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle hnutí ANO porušil současnou koaliční smlouvu. Pokud chce odvolat ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, měl by smlouvu nejprve vypovědět a poté vyjednávat o nové, uvedlo ANO v tiskové zprávě. Hnutí by pak v nové dohodě žádalo některé garance, například že vláda dovládne do voleb bez dalších změn a v dohodnutém personálním obsazení.

"Premiér porušil koaliční smlouvu. Pokud chce stabilitu pro tuto zemi, měl by ji vypovědět a vyjednávat o nové," uvedl Babiš. Odkazuje na ustanovení smlouvy, podle kterého všechny koaliční strany respektují ústavní právo premiéra navrhovat prezidentovi jmenování a odvolání ministrů. "Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany," stojí dál ve smlouvě.

9.5.2017 19:33 | Místopředseda Senátu Kubera je k případné žalobě zdrženlivý

K ústavní žalobě byl zdrženlivý místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj by měl Senát spíše svolat "mimořádnou schůzi, která by se v širších souvislostech zabývala společenskou situací v České republice". Zároveň ale kritizoval Zemanovo otálení s odvoláním Babiše. Naznačil, že by prezident mohl odvolání provést i během své čínské mise. Štěch by měl podle Kubery navrhnout prezidentské volby v co nejkratším termínu, "aby to trápení co nejdříve skončilo".

9.5.2017 19:43 | Vláda projedná Zemanovu cestu do Číny

Vláda na svém středečním zasedání projedná cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. Ministři musí, stejně jako u dalších prezidentských cest, schválit financování návštěvy. Náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. V částce není zahrnuta doprava armádními letouny ani ochrana ústavních činitelů.

9.5.2017 19:50 | Bývalý redaktor Mafry: Marek Přibil byl přijat jako člověk na černou práci, sám jsem tomu nechtěl věřit

"Role Marka Přibila byla všem známá, byl přijat jako člověk na černou práci, sám jsem tomu nechtěl věřit, zdráhal jsem se věřit všem těm řečem, že on tam je proto, aby obstaral zájmy pana Babiše," říká bývalý redaktor MF Dnes a nyní redaktor domácího týmu Hospodářských novin Martin Biben a dodává, že je zřejmé, že vedení novin muselo o pozici Přibila vědět. Více v rozhovoru na DVTV, který můžete zhlédnout zde.

biben

9.5.2017 20:49 | "Zachovej se jako..."
9.5.2017 20:50 | Senát má plnit roli ústavní pojistky

Místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů uvedl, že horní komora má plnit roli ústavní pojistky, aby se z vládní krize nestala ústavní krize. "Nastává čas, aby se Senát ujal své role," řekl Šesták s poukazem na poslední prohlášení Zemana, který Babišovo odvolání podmínil vypovězením koaliční smlouvy.

9.5.2017 23:00 | Přibil: Žádný živý policejní spis jsem neměl, nahrávky byly použity proti mé osobě
9.5.2017 23:15 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, naše on-line reportáž pro dnešek končí. Další vývoj můžete na webu Hospodářských novin sledovat opět ve středu. Co nás čeká?

  • Sejde se koaliční rada, zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou řešit vládní krizi a budoucnost kabinetu Bohuslava Sobotky
  • Jednat bude také sněmovna, která má na popud opozičních TOP 09 a ODS řešit odposlechy ministra financí Andreje Babiše
  • Sněmovna by také měla rozhodnout o financování cesty prezidenta Miloše Zemana do Čínské lidové republiky, kam letí na sedm dní ve čtvrtek, z cesty se kvůli vládní krizi omluvili všichni ministři ČSSD vyjma ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, který má v zemi podle premiéra Sobotky neodkladné povinnosti
  • Večer se mají v několika českých městech konat protesty proti "oligarchickým manýrům" ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Související