Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi jasné garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.
Podle Babiše neexistuje důvod, proč by měl být odvolán, a funkce se proto nehodlá dobrovolně vzdát. Od premiéra chce slyšet, zda stále platí koaliční smlouva.
Podle premiérova návrhu by měl být Babiš z funkce odvolán v úterý.
Prezident Miloš Zeman se nicméně v napjaté atmosféře vydal na návštěvu do Libereckého kraje.
Podle svých dřívějších vyjádření se k návrhu na odvolání ministra financí vysloví až po návratu z Číny po 18. květnu.
Téměř třicet senátorů minulý týden podepsalo prohlášení, že jsou připraveni podat na prezidenta ústavní žalobu za znevažování ústavy. Předseda Senátu Milan Štěch dal prezidentu Zemanovi na odvolání ministra financí Andreje Babiše, pak hodlá spolu s dalšími senátory ústavní žalobu navrhnout.
Prezident Miloš Zeman se při debatě v Libereckém kraji snažil přesvědčit zastupitele a obyvatele o správnosti svého výkladu ústavy. Zeman tvrdí, že demisi vlády lze "číst" i jako demisi samotného premiéra. Argumentoval přitom texty ústavních právníků.
"Každý si myslí, že když podá demisi premiér, padá celá vláda. Platí však něco jiného," řekl na debatě v Libereckém kraji prezident. Dodal, že vláda padá pouze v případě, když si to po demisi premiéra sama odhlasuje. "A ústavní právníci Václav Pavlíček a Jiří Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze pouze demise premiéra," řekl Zeman.
Redakce oslovila Václava Pavlíčka, který odmítl, že by někdy takto vykládal ústavu. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," konstatoval Pavlíček.
I výklad, na který Zeman patrně odkazuje, hovoří zcela jasně. "Demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády, neboť členství ve vládě je závislé na tom, zda členové vlády požívají důvěru předsedy vlády," píší Pavlíček s Hřebejkem v práci Ústava a ústavní řád České republiky z roku 1998.
V úterý i v souvislosti s vládní krizí podala demisi ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), učinila tak mimo jiné proto, aby kauzu okolo dotací Fotbalové asociace ČR nemohl zneužívat ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš její rezignaci označil za nátlak na jeho osobu.
On-line reportáž
Dobré ráno, vítáme vás u přímého přenosu politického dění.
Premiér Bohuslav Sobotka po ostrém střetu s prezidentem Milošem Zemanem stáhl svou demisi a navrhl jen odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) už k úternímu datu. To ale Hrad odmítá, a chce dokonce nechat posoudit, zda je Sobotkův návrh platný. Prezident se chce Babišovým odvoláním zabývat až po svém návratu z Číny v druhé půlce května.
Andrej Babiš žádá po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi jasné garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Od Sobotky chce také slyšet, zda koaliční smlouva stále platí. Babiš to řekl Právu. Zopakoval, že pro jeho odvolání z funkce neexistuje důvod.
Prezident Miloš Zeman v úterý zahájí třídenní návštěvu Libereckého kraje. Návštěva začíná soukromým setkáním prezidentského páru s hejtmanem kraje Martinem Půtou (Starostové) a jeho manželkou. Právě hejtmanovi přišlo chování prezidenta na Hradě při přijetí premiéra Bohuslava Sobotky nevhodné, ale návštěvu rušit nechtěl.
"Připravuje se již čtvrtý měsíc a rušit ji nebudu. Využiji ale této příležitosti a při soukromém setkání, kterým návštěva začíná, se k celé záležitosti vyjádřím," sdělil sobotní Mladé frontě Dnes Půta.
Lubomír Zaorálek se dnes k situaci vyjádřil na sociální síti Twitter:
1/3 A pak že pořád maká!A.Babiš si umí najít čas i na své koníčky:čtení polic. spisů,schůzky s oblíbenými redaktory svých novin,
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 9. května 2017
2/3 kteří si neví rady,kdy co napsat o https://t.co/Rni5wpMaToí i poklábosit a zažertovat,co si o kom z nas myslí.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 9. května 2017
3/3 Je dobře,že máme nyní i poslech těch částí jeho pracovního programu, které nám prozatím,rošťák,tajil.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 9. května 2017
… ať čtu ústavu, jak čtu, nic o koaliční smlouvě v ní nevidím…
— Jan Hamáček (@jhamacek) 9. května 2017
"Andrej Babiš nemůže být členem žádné vlády, ani teď, ani po volbách," řekl předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro server Echo24.
Jako o možné nástupkyni Andreje Babiše na postu ministra financí se mluví o jeho dosavadní náměstkyni Aleně Schillerové. Ta potvrdila, že už podobné názory v médiích zaznamenala, odmítla však potvrdit, že by se chystala přebírat ministerskou agendu.
"Sleduji to v médiích, ale stav je setrvalý. Akorát se o tom mluví, ale já pokračuji dál ve své agendě," uvedla Schillerová.
Náměstkyně pro daně a cla přitom není na ministerstvu dlouho. Do Babišova resortu nastoupila vloni v lednu z Generálního finančního ředitelství. Hned po nástupu se stala výraznou a viditelnou postavou ministerstva, zejména kvůli zavádění nových zákonů o kontrolních hlášeních a o elektronické evidenci tržeb.
Vyjádření libereckého hejtmana Martina Půty, který dnes Zemana přijme v rámci jeho návštěvy Libereckého kraje: "Nejsem ústavní činitel. Tu krizi musí vyřešit pan prezident, premiér a předsedové parlamentních stran." Na setkání s prezidentem, které se uskuteční za pár minut, chce se Zemanem o krizi hovořit. Neuvedl, nač se prezidenta zeptá, nechce mu to vzkazovat přes média.
Předpovídat cokoliv v české politice je riskantní, ale občas není od věci to zkusit. Takže tady je pět předpovědí pro následující dny. Vše však může být nakonec úplně jinak. Komentátor HN Petr Honzejk ve své předpovědi hádá, jak se bude situace v české politice vyvíjet v následujících dnech. Celý článek čtěte ZDE.
Lidovci mohou ve volbách těžit z toho, jak se drží zpátky, když přijde řeč na vládní krizi. Veřejnost vytýká koaliční roztržku především předsedovi vlády a ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. KDU-ČSL − ačkoliv je součástí vlády − tak ostrou kritiku neschytává. Celý článek čtěte ZDE.
Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se nemá prezident zabývat koaliční smlouvou. "Má postupovat podle ústavy a svých povinností, které z ústavy vyplývají. Má neprodleně odvolat na návrh premiéra člena vlády."
Pro lepší přehled v současné vládní krizi a jejích východiscích vytvořil redaktor HN Tomáš Pergler osvětlující článek s možnými scénáři. V celém znění si ho můžete přečíst ZDE.
Prezidentský pár dorazil ke Krajskému úřadu Libereckého kraje. Lidé vítají Zemana pískotem. "Osobně si ho nevážím, protože pan prezident nedodržuje ústavu. Dělá si, co chce. Prostě je to nedůstojný prezident," uvedla jedna z protestujících Jana Vlková.
Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 9. května 2017
Pan prezident se svojí paní zahájili třídenní návštěvu Libereckého kraje. pic.twitter.com/zQD50TNonz
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 9. května 2017
Také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) zvažuje, že se nezúčastní delegace do Číny. Účast již zrušil Milan Chovanec.
Instalace paroduje roli ministra financí Andreje Babiše (ANO) jakožto mučedníka v probíhající vládní krizi. Autorem fotografie je Zora Papoušková.
Prezident Miloš Zeman v Libereckém kraji řekl, že byl připraven po svém návratu z Číny jmenovat premiérem Lubomíra Zaorálka.
Krajští zastupitelé Zemana kritizují za to, že nerespektuje ústavu. "Mohu vás ujistit, že ústavu znám a při mnoha příležitostech jsem ji studoval," řekl. Dodal, že předseda vlády se dobrovolně uvázal vzdát se části své kompetence odvolat jakéhokoli ministra tím, že podepsal koaliční smlouvu.
"My jsme tento problém řešili, když jsme dostávali různé návrhy na odvolání pana ministra Hermana kvůli jeho setkání s dalajlamou a tehdy se nám dostalo odpovědi, že s tím lidovci nikdy nebudou souhlasit," řekl prezident.
Prezident Zeman hájil své chování při setkání s Bohuslavem Sobotkou na Hradě tím, že jej premiér svým postupem při ohlášení a nepodání demise rozčílil.
Zeman opakoval, že premiér má situaci řešit vypovězením koaliční smlouvy. Řekl, že chápe, že má Sobotka právo odvolat jakéhokoli ministra, ale vzdal se části pravomocí, když podepsal koaliční smlouvu.
Senátor Canov upozornil prezidenta, že ústava mu nedává možnost jiného postupu než odvolat ministra financí. "V tomto článku ústavy neexistuje ani milimetr možného posunutí," řekl Canov. "Jinými slovy považujete koaliční smlouvu za protiústavní," odpověděl mu Zeman a opakoval návod s vypovězením koaliční smlouvy.
Členové předsednictva KDU-ČSL dali před zasedáním vedení strany najevo, že souhlasí s předsedou Pavlem Bělobrádkem. Ten zdůraznil, že je ústava nadřazená koaliční smlouvě. Oficiální stanovisko by ale měla strana vydat až po odpoledním jednání celostátního výboru a poslaneckého klubu.
Dnes jsem předal při návštěvě Libereckého kraje Zemanovi. Museli mu ji totiž doteď tajit. Jinak si jeho chování vysvětlit nedokážu. pic.twitter.com/HBI8iLtv5W
— Jan Farský (@JanFar_sky) 9. května 2017
1/2 Do Číny nejedu kvůli vnitropolit.situaci.Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjedn.týmu.Dnes posílam dopis s vysvětlením na Hrad.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 9. května 2017
2/2 Místo mě pojede do Číny s prezidentem můj náměstek @TlapaMar
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 9. května 2017
"Premiéra máme. O žadných jiných alternativách není třeba teď spekulovat. Budu se snažit přispět k tomu, aby stávající vnitropolitická krize byla co nejdříve vyřešena. Já na žádnou další funkci neaspiruji," vyjádřil se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ke svému rozhodnutí nejet do Číny. Namísto něj pojede do Číny náměstek Martin Tlapa.
Z pracovních a vnitropolitických důvodů do ČLR neletím.
— Miloslav Ludvík (@MiloslavLudvik) 9. května 2017
Prezidentské delegace se původně mělo zúčastnit šest ministrů: z ČSSD kromě Chovance, Zaorálka a Ludvíka také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, z členů vlády za ANO potom ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr dopravy Dan Ťok.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) na svém dlouhodobě plánovaném programu nic nemění a do Číny pojede.
"Naváže na úspěšná dubnová jednání v provinciích Henan a Junnan, jejichž cílem byla podpora dobře se rozvíjejícího trhu. V posledních letech totiž dochází k výraznému nárůstu příjezdu čínských turistů do České republiky," napsala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.
Do Číny poletí i nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). "Pracovní cesty do Číny se po konzultaci s panem premiérem Sobotkou zúčastním. Čekají mne v Číně předem plánované důležité schůzky s čínskými partnery a podnikateli, které chceme uskutečnit, protože jde o jednání ve prospěch českého průmyslu," napsal.
Nejzazším bodem, kam může dospět současný spor premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana, je pokus o sesazení hlavy státu. Jak jsou v ústavě definované povinnosti prezidenta a jak je lze vymáhat? Ptejte se ústavního právníka Jana Kudrny od 14:00 ZDE.
Kriticky se k Miloši Zemanovi vyjádřil i kandidát na hlavu státu Michal Horáček. "Vaši volbu jsem přijal, a když jste na svou čest sliboval, že budete zachovávat ústavu a svého postavení nezneužijete, věřil jsem Vám. Zklamal jste mě. Stejně jako mnoho z těch, kteří Vám v prezidentských volbách svůj hlas dali," napsal Horáček v otevřeném dopisu.
TOP 09 vyzvala prezidenta, aby okamžitě odvolal Andreje Babiše. Zároveň ale strana trvá na tom, že nový ministr financí nemůže být jmenován na návrh hnutí ANO. "Ať bude za hnutí ANO nominován kdokoliv, bude vždy zastupovat zájmy Agrofertu," uvedla TOP 09 po jednání předsednictva.
Koruně pomohl výsledek francouzských voleb a domácí vládní krize jí neublížila. Je nejsilnější za poslední tři týdny. Celý článek ZDE.
Ústava není trhací kalendář. Zeman překračuje meze, může odvolat Babiše a nemáme co řešit, říká Horskáhttps://t.co/9m9d72f51P
— DVTV (@DVTVcz) 9. května 2017
Stranické špičky sociálních demokratů plánují dnes od půl třetí odpoledne jednat o současné vládní krizi.
Sledujeme tiskovou konferenci ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která se vyjádří k další kauze posledních dní - vyšetřování přidělování dotací pro sport. "Nebudu zastírat, že pro mě je situace velmi vážná. Co je ale důležité, důležité je říct, že nebyla vyplacena jediná koruna směrem ke sportovním svazům. To není záležitost konání policie, ale stalo se tak z důvodu následujících mých dvou kroků: Jednak nařízení několika mimořádných kontrol v minulých měsících a jednak zpřísnění podmínek dotačních rozhodnutí," řekla ministryně Valachová.
"Peníze včetně FAČR nebyly vyplaceny. Jediné peníze, které začnou odcházet, jsou peníze pro děti a mládež," doplnila.
Zmíněný investiční program, z kterého nebyly vyplaceny peníze, ministryně zruší. Bude vyhlášen nový.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by měla kvůli policejnímu vyšetřování údajného zneužívání dotací do sportu bezodkladně rezignovat. Dnes to novinářům řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Připomínáme, že náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová je od pátku ve vazbě kvůli obvinění v souvislosti s dotačními programy MŠMT pro sport. Ve vazbě skončil i předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.
Ministerstvo sledovalo e-mailovou komunikaci některých zaměstnanců ministerstva, a to ještě předtím, než se věcí začala zabývat policie ČR, uvedla ministryně.
"V případě Fotbalové asociace České republiky (FAČR) je sitauce velmi vážná. Je to výjimečná a složitá situace. Jde o to, že FAČR bude mít obrovský problém získat dotace i v případě nového hodnocení programu pro sportovní svazy, protože je obviněnou právnickou osobou. Je jasné, že není možné garantovat, že tyto prostředky poplynou," řekla ministryně.
"Pro mě je ta záležitost profesně velmi nepříjemná, protože jsem profesně velmi překvapená, lidsky se mě to také dotklo. Rozhodně neutíkám před politickou odpovědností. Ale všichni jste slyšeli, že jsem byla aktivní, konala jsem, jsme schopni zajistit financování sportu dál. A k mé blízkosti s paní Kratochvílovou - pracovaly jsme spolu tři roky, znala jsem ji déle. Ale před dvěma lety se situace velmi změnila z hlediska služebního zákona. Nedržím se funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností a samozřejmě vyčkám dalších kroků, jestli jsem schopna unést svou základní poltiickou odpovědnost, aby byl český sport dál financován," uvedla ministryně.
Tisková konference ministryně Valachové skončila.
A vracíme se do Libereckého kraje, který dnes navštívil prezident Miloš Zeman.
Diskuse s prezidentem v kraji byla až nezvykle kritická. "Neúcta k ústavě překročila mez. Máme složité zákony, často nepřehledné, komplikované, ale zrovna tato část ústavy je precizně napsaná. A když prezident takto precizní předpis dokáže různým způsobem ohýbat, tak jak pak máme po občanech chtít, aby dodržovali zákony? Když prezident ohýbá ústavu tímto způsobem, tak naštvanost v lidech je velká, protože to rozkládá celé demokratické zřízení. Neúcta k pravidlům, neúcta k zákonům, neúcta k ústavě je něco, kvůli čemu je na čase se ozvat a hlasitě říct, že všechno má své hranice," myslí si poslanec a zastupitel Libereckého kraje Jan Farský (TOP 09).
Prezident Miloš Zeman se při debatě v kraji snažil přesvědčit zastupitele a obyvatele o správnosti svého výkladu ústavy. Zeman tvrdí, že demisi vlády lze "číst" i jako demisi samotného premiéra. Argumentoval přitom texty ústavních právníků.
"Každý si myslí, že když podá demisi premiér, padá celá vláda. Platí však něco jiného," řekl na debatě v Libereckém kraji prezident. Dodal, že vláda padá pouze v případě, když si to po demisi premiéra sama odhlasuje. "A ústavní právníci Václav Pavlíček a Jiří Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze pouze demise premiéra," řekl Zeman.
Redakce oslovila Václava Pavlíčka, který odmítl, že by někdy takto vykládal ústavu. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," konstatoval Pavlíček.
I výklad, na který Zeman patrně odkazuje, hovoří zcela jasně. "Demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády, neboť členství ve vládě je závislé na tom, zda členové vlády požívají důvěru předsedy vlády," píší Pavlíček s Hřebejkem v práci Ústava a ústavní řád České republiky z roku 1998.
Více o prezidentově mylném výklady v článku zde.
"Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, aby ústavu vykládal," řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka. Zeman by neměl nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, dodal předseda vlády před odpoledním jednáním užšího vedení sociální demokracie. Sobotka doufá, že Zeman vyhoví jeho návrhu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, "která nebude příliš dlouhá".
Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Kvůli pověsti země navenek i domácí stabilitě je nutné, aby každý ústavní činitel plnil povinnosti a slib, který občanům a republice dal, vysvětlil. "Ten slib dal také prezident," řekl.
První místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec připustil, že pokud bude situace trvat týdny a týdny, mohl by zasáhnout Senát s ústavní žalobou. "K tomu jsme ale ještě daleko," uvedl. Pokud by Zeman konal po návratu z Číny po polovině května, bylo by to podle Chovance akceptovatelné, i když nestandardní.
"Chování Miloše Zemana v této situaci je opovrhováním zákony a především Ústavou ČR. Prezident republiky, který odmítá respektovat ústavu, se stává bezpečnostním rizikem pro svoji zemi," stojí v dnes přijatém stanovisku předsednictva TOP 09.
Zhruba za půl hodiny budou senátoři z ústavněprávního výboru řešit případnou žalobu na prezidenta kvůli hrubému porušení ústavy. K tomu stačí třetina senátorů, takový počet už avizoval, že jsou ochotni konat. Poté by žalobu musely přijmout 3/5 přítomných senátorů, následně by s ní muselo souhlasit také 120 poslanců z dolní komory českého parlamentu. Teprve potom by šla k Ústavnímu soudu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.
Městské státní zastupitelství v Praze obdrželo trestní oznámení ministra financí Andreje Babiše kvůli záznamu jeho hovorů. Ty se objevily minulý týden na internetu. Ministr na nich mluví s novinářem Markem Přibilem. Informovala o tom Česká televize.
Prezident Zeman se v Libereckém kraji vyjádřil: "Doufám, že přivezu další porci čínských turistů. Jejich počet se jenom za poslední rok zdvojnásobil - dosáhl 300 000, a je rozumná pravděpodobnost dalšího růstu." Výhodou podle něj je, že čínští turisté utratí v přepočtu na osobu dvakrát více než Rusové, nevýhodou podle něj je, že cestují po celé Evropě a všude se zdrží maximálně tři dny.
Sociálnědemokratické ministry, kteří se cesty odmítli zúčastnit, dnes zkritizoval prezidentův mluvčí. "Prostě na to kašleme. ČSSD nezajímají miliardové investice v ČR. Nová pracovní místa. Přednost má pletichaření," napsal na Twitteru.
"Je zajímavé, že právě teď, když přichází ČSSD s návrhem mého odvolání poté, co ohlásil demisi, se objevují tyto nahrávky a jsou zmanipulované a sestříhané," řekl předseda Andrej Babiš po jednání hnutí ANO. "Podal jsem trestní oznámení a chci, aby (ty nahrávky - pozn. red.) to policie prošetřila," dodal Babiš.
"Je nenormální, aby pan premiér a Chovanec nabádají veřejnost, aby se seznámila s nahrávkami, které pocházejí z trestné činnosti," řekl předseda ANO Andrej Babiš. "Je to likvidace mé osoby. Je to poprava v přímém přenosu," dodal.
Hnutí ANO chce zítra zjistit, jestli platí koaliční smlouva. "Ústava je samozřejmě víc než koaliční smlouva. Ale pak měl premiér na začátku říct, že si bude dělat co chce a že nebude respektovat koaliční smlouvu," uvedl Babiš.
Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek citoval koaliční smlouvu, konkrétně pasáž, že s odvoláním ministra má souhlasit daná koaliční strana. "Návrh na odvolání ministra Andreje Babiše provedl premiér bez projednání s naší stranou. Tuto smlouvu podepsali všichni koaliční poslancí a díky ní je pan Sobotka také premiérem této země, takže by měl tuto smlouvu dodržovat," řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek.
"Rozlišujte mezi Babišem v politice, Babišem na ministerstvu, který nejel v korupci a má čistý sůl. A Babišem, který podnikal v minulosti, kde jsou mu vytýkány různé věci, ale vždy podnikal podle zákona," řekl Babiš.
"Je to sestříhané a zmanipulované, a proto se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl předseda hnutí ANO.
"Chápeme, že ústava je nad koaliční smlouvou, ale kdybychom věděli, že si bude pan premiér dělat, co chce, tak ji nikdy nepodepíšeme," řekl Babiš a vyzval premiéra Sobotku, aby nejdříve vypověděl koaliční smlouvu, než jej odvolá z funkce.
Bývalý ministr pro lidská práva za ČSSD Jiří Dienstbier na svém facebookovém profilu poukazuje na to, že pokud bude prezident Zeman ignorovat své ústavní povinnosti, jsou i jiné možnosti, jak dosáhnout odvolání Andreje Babiše. Připomíná, že stačí, když se obě komory parlamentu shodnou na tom, že prezident je kvůli svým nemocem v takovém duševním stavu, že není schopen vykonávat svůj úřad. "Je to v případě, že prezidentovo jednání souvisí se zhoršením duševního stavu způsobeným jeho známými nemocemi, i usnesení Poslanecké sněmovny a Senátu, že prezident nemůže z důležitých důvodů vykonávat svůj úřad podle čl. 66 ústavy, kterým by přešel výkon prezidentských pravomocí na předsedy vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu," píše Dienstbier.
"My jsme vznikli jako protikorupční hnutí. ČSSD má bohatou tradici v korupci. My sedíme ve vládě, kde je pravděpodobně korupce na ministerstvu školství. A nikdo neřekl nahlas, že pravděpodobně a máme takové podezření, že organizátorem korupce mohl být nejbližší přítel pana premiéra pan Březina," řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci.
"Vyzvali jsme pana prezidenta, aby jednal podle ústavy a zároveň aby neopouštěl republiku do vyřešení celé vládní krize," řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po jednání poslaneckého klubu strany a celostátního výboru. Připomeňme, že prezident Miloš Zeman se chystá na návštěvu Čínské lidové republiky.
"Pro nás je podstatné, abychom se dohodli, že chceme pokračovat v této trojkoalici ve stejném poměru členů vlády s těmi základními programovými body. Myslím, že se dá udělat dodatek ke koaliční smlouvě," řekl Bělobrádek.
"Ústava i ústavní tradice hovoří jasně: Prezident republiky odvolává ministra na návrh předsedy vlády. Pokud tak konat nebude, porušuje ústavu," řekl předseda KDU-ČSL.
Ministryně školství Kateřina Valachová dnes nečekaně podala demisi, zdůvodnila to mimo jiné tím, že nechce, aby kauzu korupce okolo Fotbalové asociace ČR v předvolebním období zneužíval předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Více čtěte zde.
Ještě jedno důležité sdělení z brífinku hnutí ANO: "To, co ČSSD navrhuje, je porušení koaliční smlouvy a jsme připraveni jednat o nové koaliční smlouvě za nových podmínek," řekl předseda hnutí Andrej Babiš.
"Její rozhodnutí je součástí politické slušnosti v České republice. Je to odvážné rozhodnutí a dokázala přijmout politickou odpovědnost. To u mnohých politiků nevidíme," řekl premiér a předseda ČSSD.
"V návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše není potřeba cokoliv doplňovat a ten návrh je dost určitý a vyplývá z ústavy a je třeba, aby prezident na základě ústavy konal. Není relevantní mluvit o nové koaliční smlouvě a žádná strana nenavrhla, aby se zrušila koaliční smlouva nebo aby se konalo smírčí řízení. Ta debata o koaliční smlouvě ve spojitosti s ústavou není relevantní a budeme trvat na tom, aby prezident jednal bez zbytečného odkladu," řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
"To je trapná výmluva paní ministryně Valachové. Ona ještě v 16 hodin tvrdila, ze nehodlá odstoupit, protože za korupční skandál ve svém resortu nenese politickou odpovědnost, a to přes to, že její kamarádka a náměstkyně sedí ve vazbě a blízký přítel pana premiéra Karel Březina je do celé kauzy zaplaten taky. Ten Březina, který byl v minulosti odsouzen za podvod. Na resortu školství byla korupce, a to je ten pravý důvod jejího odstoupení. Klika ODS a ČSSD pravděpodobně netransparentně rozhodovala o investičních dotacích do sportu," vyjádřil se Andrej Babiš.
Dodejme, že na odpolední tiskové konferenci ministryně svou demisi zcela nevyloučila, doslova řekla, že "na se své pozici nedrží jako klíště".
"Pokud Zeman do týdne neodvolá Babiše, jeho kritici v Senátu navrhnou příští úterý projednání ústavní žaloby na hlavu státu," řekl to podle České televize předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
"Respektuji rozhodnutí Kateřiny Valachové, považuji jej za správné a vážím si ho. Zároveň ho vnímám jako lekci z politické kultury pro Andreje Babiše, který se svého křesla drží jako klíště bez ohledu na množství afér a podezření, které se na něho valí," řekl ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD)
Pokud by prezident Zeman opravdu neodvolal ministra financí Andreje Babiše do týdne a jeho kritici v Senátu by podali návrh na ústavní žalobu, není jisté, jestli by opravdu doputovala k Ústavnímu soudu. K podání takového návrhu je podle ústavy potřeba třetina senátorů. Takový počet už avizoval, že jsou ochotni konat. Poté by žalobu musely přijmout 3/5 přítomných senátorů, následně by s ní muselo souhlasit také 120 poslanců z dolní komory českého parlamentu (připomeňme, že tolik poslanců nemá ani současná koalice). Teprve potom by putovala k Ústavnímu soudu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.
"Vyvodila zodpovědnost za věc, za kterou podle mého nemůže. Je to příklad pro ostatní, že ta funkce není navždy a automatická. Je to od ní čin, který není v naší politice úplně obvyklý. Myslím si, že to byla dobrá ministryně," řekl předseda senátu Milan Štěch (ČSSD).
Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL je už nyní v případě otálení prezidenta s odvoláním ministra financí Andreje Babiše připraveno podpořit ústavní žalobu 34 členů horní komory.
"Je pro mě problematické, že hnutí ANO zvažuje podporu pro prezidenta, je pro mě nepřijatelné, co prezident Zeman dělá," říká europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička a dodává, že postrádá od ministra financí Babiše nějaké komplexní vysvětlení, které si zaslouží nejenom on, ale primárně veřejnost. Podle jeho slov by měl ministr financí zvážit rezignaci, protože zde jsou velmi závažná fakta o jeho chybném chování. Celý rozhovor sledujte v DVTV.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle hnutí ANO porušil současnou koaliční smlouvu. Pokud chce odvolat ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, měl by smlouvu nejprve vypovědět a poté vyjednávat o nové, uvedlo ANO v tiskové zprávě. Hnutí by pak v nové dohodě žádalo některé garance, například že vláda dovládne do voleb bez dalších změn a v dohodnutém personálním obsazení.
"Premiér porušil koaliční smlouvu. Pokud chce stabilitu pro tuto zemi, měl by ji vypovědět a vyjednávat o nové," uvedl Babiš. Odkazuje na ustanovení smlouvy, podle kterého všechny koaliční strany respektují ústavní právo premiéra navrhovat prezidentovi jmenování a odvolání ministrů. "Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany," stojí dál ve smlouvě.
K ústavní žalobě byl zdrženlivý místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj by měl Senát spíše svolat "mimořádnou schůzi, která by se v širších souvislostech zabývala společenskou situací v České republice". Zároveň ale kritizoval Zemanovo otálení s odvoláním Babiše. Naznačil, že by prezident mohl odvolání provést i během své čínské mise. Štěch by měl podle Kubery navrhnout prezidentské volby v co nejkratším termínu, "aby to trápení co nejdříve skončilo".
Vláda na svém středečním zasedání projedná cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. Ministři musí, stejně jako u dalších prezidentských cest, schválit financování návštěvy. Náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. V částce není zahrnuta doprava armádními letouny ani ochrana ústavních činitelů.
"Role Marka Přibila byla všem známá, byl přijat jako člověk na černou práci, sám jsem tomu nechtěl věřit, zdráhal jsem se věřit všem těm řečem, že on tam je proto, aby obstaral zájmy pana Babiše," říká bývalý redaktor MF Dnes a nyní redaktor domácího týmu Hospodářských novin Martin Biben a dodává, že je zřejmé, že vedení novin muselo o pozici Přibila vědět. Více v rozhovoru na DVTV, který můžete zhlédnout zde.
Jinak teda doufám, že se po rozhodnutí @katavalachova přestane v politice říkat "zachovejte se jako chlap".
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) May 9, 2017
Místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů uvedl, že horní komora má plnit roli ústavní pojistky, aby se z vládní krize nestala ústavní krize. "Nastává čas, aby se Senát ujal své role," řekl Šesták s poukazem na poslední prohlášení Zemana, který Babišovo odvolání podmínil vypovězením koaliční smlouvy.
Novinář Marek Přibyl na svém FB k poslední nahrávce: pic.twitter.com/5ZeM5bXDxW
— Filip Horký (@FilipHorky) May 9, 2017
Vážení čtenáři, naše on-line reportáž pro dnešek končí. Další vývoj můžete na webu Hospodářských novin sledovat opět ve středu. Co nás čeká?
- Sejde se koaliční rada, zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou řešit vládní krizi a budoucnost kabinetu Bohuslava Sobotky
- Jednat bude také sněmovna, která má na popud opozičních TOP 09 a ODS řešit odposlechy ministra financí Andreje Babiše
- Sněmovna by také měla rozhodnout o financování cesty prezidenta Miloše Zemana do Čínské lidové republiky, kam letí na sedm dní ve čtvrtek, z cesty se kvůli vládní krizi omluvili všichni ministři ČSSD vyjma ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, který má v zemi podle premiéra Sobotky neodkladné povinnosti
- Večer se mají v několika českých městech konat protesty proti "oligarchickým manýrům" ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist