• Na Úřadu vlády ve středu ráno jednala koaliční rada.

 • Zástupci ČSSD, hnutí ANO a lidovců řešili budoucnost kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD). 

 • Žádná ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu, ačkoliv zástupci ANO k tomu kolegy z ČSSD během jednání vyzvali.

 • Na jednání vlády, které na koaliční zasedání navázalo, ministři přes hlasy lidovců podpořili cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny.

 • Odpoledne začala mimořádná schůze sněmovny, svolaná na popud TOP 09 a ODS, týkající se odposlechů ministra financí Andreje Babiše (ANO).

 • Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že před ním Babiš údajně prohlásil, že politici teprve uvidí, jak řídí média, až bude odvolán.

 • Prezident Miloš Zeman pozval předsedy koaličních stran na jednání do Liberce. Premiér Sobotka je přitom služebně v Lucembursku, o schůzce se dozvěděl až v letadle.

 • Od šesti hodin večer se proti Babišovi demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze, a to na akci zvané "Proč? Proto!". Obdobné protesty se konaly i v dalších českých městech.

 • Sněmovna po několikahodinové debatě odhlasovala usnesení, že Andrej Babiš lhal a zneužíval média. Současně vyzvala prezidenta Zemana, aby bezodkladně začal dodržovat ústavu.

 • Zástupci koaličních stran se večer v Liberci sešli večer s prezidentem Zemanem. Setkání ovšem žádné řešení nepřineslo. Babiš nadále svůj odchod z vlády odmítá, ČSSD a KDU-ČSL na něm naopak trvají. Prezident znovu avizoval, že své rozhodnutí sdělí po návratu z Číny, tedy po 19. květnu.

Prezident Miloš Zeman ve středu pozval předsedu vlády a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, prvního místopředsedu vlády, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ke společnému jednání v Liberci.

Schůzky se zúčastnil Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. Premiéra Bohuslava Sobotku, který je na dvoudenní zahraniční cestě v Lucembursku, zastupoval ministr vnitra Milan Chovanec.

Řešení politické krize večerní schůzka prezidenta se zástupci vládní koalice nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Novinářům to po jednání s prezidentem řekli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Babiš odjel bez komentáře, před novináře nepředstoupil ani prezident Zeman.

"Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO," řekl Chovanec novinářů. "A ANO ho může vyřešit tím, že Andrej Babiš odejde z vlády," dodal s tím, že Babiš na schůzce nepřipustil, že by rezignoval.

Ministr vnitra dodal, že návrhy, které na jednání předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat. "Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu," řekl novinářům Chovanec.

Mezi tím Poslanecká sněmovna vyzvala prezidenta, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu a konstatovala v usnesení, že Andrej Babiš opakovaně lhal a zneužíval média.

Ve středu večer se na demonstracích proti Babišovi a proti postupu prezidenta Zemana sešly v Praze a dalších městech desetitíce lidí.

Sledovali jsme online

 
10.5.2017 06:50 | Začíná naše on-line reportáž

Vážení čtenáři, vítejte v naší on-line reportáži z vládní krize. Co nás dnes čeká?

 • Sejde se koaliční rada, zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou řešit vládní krizi a budoucnost kabinetu Bohuslava Sobotky.
 • Jednat bude také sněmovna, která má na popud opozičních TOP 09 a ODS řešit odposlechy ministra financí Andreje Babiše.
 • Sněmovna by také měla řešit financování cesty prezidenta Miloše Zemana do Čínské lidové republiky, kam letí na sedm dní ve čtvrtek, z cesty se kvůli vládní krizi omluvili všichni ministři ČSSD vyjma ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, který má v zemi podle premiéra Sobotky neodkladné povinnosti.
 • Večer se mají v několika českých městech konat protesty proti "oligarchickým manýrům" ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
10.5.2017 07:24 | Premiér Sobotka odpoledne zahájí návštěvu Lucemburska

Premiér Bohuslav Sobotka má odpoledne odletět na dvoudenní návštěvu Lucemburska, kam přijíždí uprostřed hluboké vládní krize a sporů s prezidentem Milošem Zemanem. 

Dnes jej čeká jednání s premiérem Xavierem Bettelem, ve čtvrtek se má setkat s lucemburským velkovévodou Jindřichem I., ale i s místními krajany.

10.5.2017 07:37 | Podle Hamáčka by Valachová měla zůstat na kandidátce ve středních Čechách
10.5.2017 07:45 | Herman bude hlasovat proti Zemanově cestě do Číny

Daniel Herman (KDU-ČSL) přišel na poradu před zasedáním vlády. V této vážné situaci podle něj není vhodné, aby prezident jel do Číny. "Já osobně budu hlasovat proti," řekl Herman.

10.5.2017 08:00 | I Jurečka je proti tomu, aby Zeman jel na návštěvu Číny

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude také hlasovat proti tomu, aby prezident Zeman odjel na návštěvu Čínské lidové republiky. Prezident podle něj nemá právo chtít vstupovat do koaliční smlouvy. "Pro něj je tady ústava," dodal.

"Dnešní jednání je o tom, abychom si to všechno vyříkali a abychom si řekli, jak budeme fungovat a jestli vůbec chceme fungovat," řekl Jurečka. Předčasné volby ale podle něj nemají smysl.

Prezident podle Jurečky nemusí vyžadovat jméno nástupce ministra, měl by o odvolání jednat okamžitě. 

10.5.2017 08:07 | Pořád je většina věcí, na kterých se shodneme, řekl Brabec

Richard Brabec (ANO): "Mám pocit, že je pořád většina věcí, na kterých se shodneme."

10.5.2017 08:34 | Koblihy na jednání koaliční rady
10.5.2017 08:35 | Kabinet má schvalovat cestu prezidentské delegace do Číny

Kabinet má dnes schvalovat cestu prezidentské delegace do Číny, jejíž náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. Zeman odlétá do Asie ve čtvrtek, tři ministři za ČSSD - Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Miloslav Ludvík - už svou účast v delegaci zrušili.

Lidovečtí ministři Marian Jurečka a Daniel Herman nebudou na jednání vlády hlasovat pro schválení nadcházející cesty Zemana do Číny. Prezident by měl kvůli současné vládní krizi zůstat v Česku, řekli dnes novinářům.

10.5.2017 08:38 | Měl by jet Zeman do Číny?
10.5.2017 08:41 | Brabec: Jsme přesvědčeni, že Sobotka porušil koaliční smlouvu

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO):"Jsme stále přesvědčeni, že premiér koaliční smlouvu porušil. Ale je jasné, že ústava stojí výš. Jde teď o to, vyřešit, co bude dál. Jméno nového ministra jsem zaslechl, ale nechci ho teď komentovat."

10.5.2017 08:46 | Jednání vlády
10.5.2017 08:58 | Jurečka o Zemanovi
10.5.2017 09:01 | Koaliční smlouva trvá
10.5.2017 09:06 | Jméno nového ministra školství se dosud neřešilo

Na koaliční radu, která nejspíš ještě nezačala, dorazilo trio zástupců ČSSD Dolínek, Birke, Sklenák. Žádné stanovisko ale dopředu prozradit nechtěli. Na dotaz pouze řekli, že jméno nového ministra školství dosud vedení strany neřešilo.

10.5.2017 09:10 | Program prezidenta v Číně

Miloš Zeman by měl do Pekingu odletět ve čtvrtek v šest hodin večer. V pátek má v plánu setkání s čínským prezidentem. Během dalších dní by se měl také setkat se zástupci společností Huawei, China Eastern Airlines nebo s fotbalovou asociací. Má v plánu se zúčastnit několika diskusí a fór a slavnostního otevření českého národního pavilonu. Do Prahy by podle programu měl odletět ze Šanghaje odpoledne ve středu 17. května. Podrobný program najdete na stránkách Hradu. 

Kabinet má dnes schvalovat cestu prezidentské delegace do Číny, jejíž náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. Tři ministři za ČSSD - Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Miloslav Ludvík - už svou účast v delegaci zrušili. 

10.5.2017 09:21 | Demonstrací proti Babišovi se plánují zúčastnit tisíce lidí

Protestní akce s názvem Proč? Proto!, která se má konat dnes večer v Praze i v dalších městech, se zúčastní tisíce lidí. Na Facebooku je k demonstraci, která se má konat na pražském Václavském náměstí, přihlášeno 9,7 tisíce lidí. Dalších zhruba 20 tisíc má o událost zájem. Brněnské akce se zúčastní necelé dva tisíce lidí.

Proč? Proto! se bude konat i v Plzni a Českých Budějovicích, zúčastnit by se tam měly zhruba stovky lidí.

10.5.2017 09:28 | Ve Strakově akademii začalo jednání koalice o budoucnosti vlády

Ve Strakově akademii začalo jednání lídrů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL o uspořádání vlády po odchodu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z postu ministra financí. Strany se shodují na tom, že předčasné volby nechtějí. Za východisko z vládní krize považují pokračování vlády na současném koaličním půdorysu. Lidovci očekávají, že ANO dnes přinese jméno Babišova nástupce.

10.5.2017 09:32 | ODS: Tři důvody pro odchod Babiše z vlády
10.5.2017 09:40 | Koblihy jsou na koaliční radě poprvé
10.5.2017 10:02 | Komentátor HN Petr Honzejk
10.5.2017 10:05 | Lidovci drží klid v husté atmosféře
10.5.2017 10:06 | Německý list TAZ píše o tom, že Babiš zneužívá média

V zápasu o více moci používá český vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš všechny prostředky, píše server německého listu TAZ. Český ministr financí masivně zneužívá svá média pro politický boj, uvádí také web, který připomíná aktuální kauzu s nahrávkami Babišových rozhovorů. Babiš se podle něj stal obětí vlastních metod.

"V průběhu této krize se stále více dostává na veřejnost to, před čím kritici ministra financí Andreje Babiše už roky varují: demokracie země včetně jejích kontrolních mechanismů je v ohrožení," píše TAZ.

Server popisuje obsah dosud zveřejněných nahrávek, včetně té, kde Babiš nevybíravými výrazy častuje své vládní kolegy, a připomíná, že ministr financí přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že nebude ovlivňovat svá média. "Je možné jen doufat, že se děti a vnoučata pochybného podnikatele těší nejlepšímu zdraví. Protože z nahrávek, jejichž autenticitu potvrdil sám Babiš, vychází najevo, jak masivně svá média v politickém boji zneužívá," míní server.

Za nejvýbušnější považuje třetí nahrávku, z níž podle něj jasně vyplývá, že měl Babiš skrze svého redaktora přístup k policejním spisům. Jestli mu nejnovější "aféra" skutečně uškodí, se podle serveru teprve uvidí.

10.5.2017 10:27 | ANO vyzvalo ČSSD, aby vypověděla koaliční smlouvu, ta odmítla

ANO na koaličním jednání vyzvalo ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu. Sociální demokraté to odmítli, uvedl vicepremiér za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Babiš odmítá, že by odstoupil.

Hnutí ANO si chce promyslet, zda bude pokračovat v současné koalici. Termín další koaliční schůzky si zatím lídři nedali, doplnil Bělobrádek.

10.5.2017 10:33 | Na schůzi koalice se mluvilo o nástupci ministra financí

Na schůzi koalice se mluvilo o nástupci ministra financí. Pavel Bělobrádek, který o tom informoval ČT, ale odmítl prozradit jméno.

10.5.2017 10:35 | Vyjádření představitelů vlády a koalice

Prezident nemá vstupovat do vztahů koaličních partnerů, pro prezidenta je tady ústava, předčasné volby nedávají smysl, říká ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL se také chystá na vládě hlasovat proti schválení cesty Miloše Zemana do Číny, kterou má dnes vláda na svém jednání projednat. Podle Jana Birkeho z ČSSD jsou politické problémy Andreje Babiše obrovské. 

10.5.2017 10:36 | Demonstrace proti Babišovi by se měly konat v sedmi městech
10.5.2017 10:37 | Žádná ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu, řekl Bělobrádek

"Žádná ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu. Zatím tedy funguje dál. Budeme dál jednat, ANO řeklo, že si ještě musí rozmyslet, jestli budou v koalici dál pokračovat. Premiér ho vyzval, aby navrhli jméno nového ministra financí a nového místopředsedy vlády," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s tím, že jméno na koaliční radě padlo, ale nechce ho komentovat.

10.5.2017 10:41 | Bělobrádek se nejspíš zdrží hlasování o Zemanově cestě do Číny

Pavel Bělobrádek k odpolednímu mimořádnému jednání sněmovny: "Uslyšíme, kdo za co může, kdo co ukradl za posledních 350 let, kdo je největší zločinec, kdo koho kdy odposlouchával. Že je to spiknutí Marťanů, zednářů a iluminátů. Takže to bude asi velice zábavné."

"Asi se zdržím," odpověděl Bělobrádek na otázku redakce, jak bude o prezidentově cestě hlasovat.

10.5.2017 10:45 | Babiš se na mimořádnou schůzi sněmovny prý připravoval celou noc

Andrej Babiš se dnešní mimořádné schůze sněmovny svolané na popud TOP 09 a ODS zúčastní. Projev prý připravoval celou noc. Uvedla to Česká televize s odkazem na jeho mluvčí.

Schůze s názvem Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti se bude týkat odposlechů ministra.

10.5.2017 10:51 | Babiš znovu vyloučil, že by rezignoval

Ministr financí Andrej Babiš na jednání vyloučil, že by mohl rezignovat, hnutí ANO však současně přišlo se jménem možného nástupce, pokud by prezident vyhověl návrhu premiéra Bohuslava Sobotky na Babišovo odvolání, dodal Bělobrádek.

10.5.2017 10:55 | Prezident je povinen jednat podle ústavy, zopakoval Bělobrádek

Bělobrádek znovu zopakoval, že debata o koaliční smlouvě v souvislosti s návrhem na odvolání Babiše není relevantní. "Prezident je povinen jednat podle ústavy bez dalších podmínek," řekl. Je také přesvědčen, že hlava státu by měla zůstat v Česku do vyřešení vládní krize, místo aby zamířila na cestu do Číny.

10.5.2017 10:59 | Bělobrádek: Cesta do Číny by neměla být zrušena, měl by ji vést Havlíček

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se zdrží při dnešním hlasování vlády o proplacení nákladů cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Novinářům řekl, že nechce, aby byla úplně zrušena, kvůli obchodním jednáním, delegaci by podle něj ale mohl vést ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

"Šlo by to vyřešit tím, že by se šéfem delegace stal ministr průmyslu. České republice by prospělo, kdyby tu Zeman zůstal," uvedl. Úplné zrušení cesty by podle něj bylo chybou, protože se na ni chystá zhruba 200 podnikatelů.

10.5.2017 11:10 | Členové vlády podporují boj proti rakovině
10.5.2017 11:16 | Vláda pokračuje v elektronizaci státní správy
Vláda pokračuje v elektronizaci státní správy. Od konce roku 2018 budou úřady a orgány státní správy přijímat elektronické faktury a elektronická podání.
10.5.2017 11:18 | Vláda přerušila návrh na navýšení peněz pro výzkum, vývoj a inovace
10.5.2017 11:37 | Jméno nástupce ministra financí ještě nemáme, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek: "Všechny tři strany se dohodly, že nepreferují předčasné volby a hledají cestu k tomu, jak dokončit mandát společně."

"V tuto chvíli diskutujeme o návrzích. Je pravda, že zaznělo jméno náměstkyně Schilerové, pokud se jedná o našeho nominanta, pokud by došlo k odvolání ministra financí, jméno ještě nemáme."

"Já za sebe říkám, že by prezident měl jet," řekl Faltýnek k Zemanově cestě do Číny.

10.5.2017 11:43 | Zeman mluvil o reorganizaci policie i o "štvanici na Babiše"

Zeman na návštěvě Libereckého kraje hovořil i o reorganizaci policie. Bývalému Šlachtovu útvaru vzkázal, že nejvýznamnější výsledek jejich práce byly kabelky Jany Nagyové.

Když prezident odpovídal na dotaz, co říká "štvanici na Babiše", hovořil o politických konkurentech, kteří se snaží zvýšit své politické preference. "Ten, kdo místo pozitivního programu jen útočí na svého protivníka, nakonec prohraje," dodal Zeman.

10.5.2017 11:44 | Zeman do Číny poletí
10.5.2017 11:45 | ODS kritizuje nahrávky Babiše

Fiala z ODS na tiskové konferenci kritizuje obsah nahrávek Andreje Babiše. Je to podle něj důvod, proč Babiš nemůže být členem vlády. Zemana ODS vyzvala k dodržování ústavy.

10.5.2017 11:49 | Do Číny se bude odlétat z Kbel

Odlet do Číny je plánovaný na čtvrtek večer z letiště Kbely. "Jednou jsme startovali z Ruzyně a měli jsme s tím technické problémy," dodal prezident, který tak narážel na cestu do Bratislavy, kde nestihl pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče.

10.5.2017 11:52 | Podle Stanjury není rozdíl mezi Andrejem Babišem a hnutím ANO

"Jsem přesvědčen, že občané vidí, kdo krizi způsobil. Byla to celá politika vládní koalice," řekl Fiala. Doufá proto, že občané budou ve volbách podporovat rozumnou alternativu. "A tou je ODS," řekl Fiala.

Podle Stanjury není rozdíl mezi Andrejem Babišem a hnutím ANO. Proto když podle ODS nemá být ve vládě Babiš, nemá tam být celé hnutí.

10.5.2017 11:52 | ODS navrhne usnesení, že Andrej Babiš opakovaně lhal

ODS navrhne na mimořádném jednání sněmovny přijmout usnesení, že Andrej Babiš opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

Vinu na krizi má podle Zdeňka Stanjury i ČSSD i lidovci, kteří s Babišem celou dobu hlasovali.

10.5.2017 11:56 | Ústavní žaloba je spekulativní záležitost, řekl Benda z ODS

Poslanci pokládají případnou ústavní žalobu proti prezidentovi za spekulativní záležitost. K šancím na potvrzení žaloby ve sněmovně, pokud by ji horní komora podala, se vyjadřují opatrně. "Je to hodně spekulativní. Zatím se nic, co by úplně vybočilo z rámce ústavy, nestalo," řekl místopředseda opoziční ODS Marek Benda.

10.5.2017 12:01 | Koalice by měla ukončit své angažmá, řekl Kováček z KSČM

Vojtěch Filip z KSČM ke schůzi sněmovny: "Nakonec jsme se shodli, že program podpoříme. Důvodem je, že ústavní činitelé mezi sebou přestali komunikovat normálním způsobem. Vzkazy si posílají přes média." 

Pavel Kováček: "Zaznamenáváme smršť vnitřních sporu uvnitř jednotlivých stran. My už ukončení koalice navrhovali v lednu, setrváváme na našem stanovisku, že koalice by měla ukončit své angažmá."

10.5.2017 12:11 | Bylo by nezodpovědné, kdyby vnitropolitická krize ohrozila zájmy byznysu, řekl Hanák k cestě do Číny

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák kritizuje spory ohledně cesty Zemana do Číny. Bylo by nezodpovědné, kdyby vnitropolitická krize ohrozila zájmy byznysu, sdělil Hanák, který povede v Číně českou podnikatelskou delegaci. Do Číny se podle něj chystají zástupci 43 firem, kterým cestu zprostředkuje Svaz průmyslu a dopravy.

"Firmy se již týdny připravují na jednání a obchodní cestu. Bylo by nezodpovědné, kdyby vnitropolitická krize ohrozila zájmy byznysu. Čeští podnikatelé, kteří se snaží proniknout na čínský trh, by neměli odnést politické spory," uvedl Hanák.

Podle Hanáka se kontakty v Číně budují dlouhodobě, a je proto dobré využívat více možností, jak je navázat. Zájem o misi označil za velký. "Jde napříč mnoha odvětvími průmyslu i služeb," řekl.

10.5.2017 12:17 | Vláda podpořila nasazení českých vojáků v Pobaltí
Česká armáda by mohla do aliančních mnohonárodních bojových praporů v Pobaltí poslat až 290 vojáků. Působit by měli v Litvě a Lotyšsku od začátku příštího roku do konce ledna 2019.
10.5.2017 12:29 | Bez ohledu na hlasování vlády chce Zeman do Číny odletět

"Pan ministr Herman, známý milovník dalajlamy, dospěl k názoru, že by bylo třeba, aby se do Číny neletělo. Přitom tam jsou rozjednány rozsáhlé obchody, letí se mnou dvě letadla plná podnikatelů a kvůli panu ministrovi bychom měli tuto návštěvu zrušit. Nevím, jestli je to závist, nebo nedostatek ekonomické inteligence," řekl Zeman.

10.5.2017 12:36 | V roce 2018 proběhnou důstojné oslavy stého výročí republiky
10.5.2017 12:38 | Fiala: Není možné, aby si Zeman vykládal ústavu v rozporu s dosavadními výklady

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že není možné, aby si Zeman vykládal ústavu v rozporu s dosavadními výklady, s dosavadní tradicí a proti duchu textu. "Pokud Miloš Zeman nebude v příštích dnech jednat tak, jak má, tedy v souladu s ústavou, pokládám za potřebné, aby Senát a Poslanecká sněmovna podnikly další kroky tak, jak jim to ukládá jejich odpovědnost," prohlásil Fiala.

10.5.2017 12:39 | Vláda přerušila projednávání investiční pobídky pro společnost Yanfeng Czechia

Vláda dnes přerušila projednávání investiční pobídky pro společnost Yanfeng Czechia v maximální výši 185 milionů korun. Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) firma plánuje investovat 1,85 miliardy korun do rozšíření výroby plastových interiérových dílů pro automobilový průmysl v okresech Louny a Tábor a vytvoření centra na testování asistenčních systémů.

10.5.2017 12:41 | TOP 09 k mimořádné schůzi
10.5.2017 12:42 | Sněmovna má podle Kalouska hájit evropské zásady politické kultury

Miroslav Kalousek (TOP 09): "To, co pan ministr Babiš koná a konal, o čemž svědčí nahrávky, nás jednoznačně řadí mezi banánové republiky. Česká republika patří do Evropy a k tomu patří evropské zásady politické kultury a je na Poslanecké sněmovně, aby tyto standardy hájila."

10.5.2017 12:46 | ČSSD podpoří program mimořádné schůze sněmovny

Milan Chovanec na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ČSSD kritizoval nahrávky Andreje Babiše. "Je potřeba tu věc vyšetřit a říct veřejnosti, kde je pravda," řekl. Program schůze sněmovny sociální demokraté podpoří. Sklenák na tiskové konferenci řekl, že podpoří usnesení, které vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby konal v souladu s ústavou, a také další usnesení, že chování Babiše je nepřijatelné, že lže a zneužívá média ke kompromitaci politických soupeřů.

10.5.2017 12:58 | ČSSD koaliční smlouvu neporušila, řekl Sklenák

Roman Sklenák také řekl, že sociální demokracie si stojí za tím, že koaliční smlouvu neporušila, proto není důvod, proč od ní odstoupit. "Nevylučuji, že se s ANO rozejdeme, ale musí k tomu vést standardní cesta," řekl Chovanec. 

10.5.2017 12:59 | Vláda schválila Zemanovu cestu do Číny

Vláda schválila prezidentovu pracovní cestu do Číny, oznámil mluvčí Martin Ayrer. Prezident odlétá ve čtvrtek z Kbel.

10.5.2017 13:02 | Jméno Schillerové jako nástupkyně Babiše padlo na koaličním jednání

Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše by v křesle ministra financí mohla nahradit jeho náměstkyně na ministerstvu Alena Schillerová. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek České televizi řekl, že jméno Schillerové v této souvislosti zaznělo na středečním jednání lídrů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Totéž potvrdil i šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Podle něj ale koaliční partneři hnutí ANO nepovažují návrh za relevantní, počkají, až přijde oficiální cestou.

10.5.2017 13:04 | Fiala hovoří na úvod mimořádné schůze

"My nepodporujem zveřejňování odposlechů," řekl Petr Fiala z ODS. " Ukázalo se, že Babiš lže, že navzdory svým slibům ovlivňoval média. Že porušoval základní pravidla fungování demokracie. Poslanci nemohou nečinně přihlížet," Fiala popisuje důvody svolání mimořádné schůze. 

10.5.2017 13:09 | Podle Kučery z TOP 09 je ohýbána morálka

Michal Kučera z TOP 09: "Ohýbána je morálka, zákony, a dokonce samotná ústava. To, co prosazoval Václav Havel, to, čím si demokratická republika zasloužila respekt, je pošlapáno Milošem Zemanem a Andrejem Babišem.

Návštěva Číny je pro prezidenta podle Kučery důležitější než stabilita ve vlastní zemi. Připomíná také, že Babiše do funkce ministra financí nezvolil lid.

10.5.2017 13:14 | ČSSD chce prošetřit úniky informací z živých kauz do médií

"Já za sebe chci říct, že přestává veškerá sranda. Je-li pravda, že úniky do médií byly a existovaly, že Lidové noviny dlouhodobě jsou prezentovány tím, že mají informace ze živých spisů, je potřeba tu věc vyšetřit, dát na stůl a říct veřejnosti, kde je pravda. ČSSD přichází s iniciativou vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by začala šetřit okolnosti úniků do médií, zneužívání moci a i úniků z policejních spisů," uzavřel ministr Chovanec.

10.5.2017 13:14 | Jurečka hlasoval proti cestě Zemana do Číny
10.5.2017 13:15 | Kučera z TOP 09 vyjmenovává kauzy spojené s Babišem

Kromě ovlivňování médií a nahlížení do policejních spisů zmiňuje také Čapí hnízdo a korunové dluhopisy.  "Ministr financí jen dává najevo, jak lidmi kolem sebe pohrdá a jak si jde všechno koupit," řekl Kučera. Naprosto šokující jsou podle něj informace, že měl Babiš k dispozici takzvaný "živý spis".

Jediné východisko je podle Kučery Babišovo odvolání. "Vyzýváme proto Zemana, aby neodkladně konal a ministra financí odvolal. Současně požadujeme, aby na místo ministra financí nebyl jmenován nikdo s vazbami na hnutí ANO, Agrofert a osobu Andreje Babiše," řekl.

10.5.2017 13:20 | Babiš mluví o kampaních namířených proti němu

"Je jasné, že vám všem vadím, strašně vám vadím. Cílem této kampaně je odstranění Babiše z politiky. Od mého nástupu do politiky jsou tady kampaně," řekl Babiš.

10.5.2017 13:22 | Odposlechy jsou zmanipulované a nezákonné, řekl Babiš

Odposlechy jsou zmanipulované a nezákonné, řekl Babiš. "Vy akorát nevíte, že to jednou potká vás," mluví Babiš k poslancům.

"To je strašná náhodička, když právě teď premiér, z nepochopitelných důvodů, mě odvolal, se objeví staré odposlechy."

10.5.2017 13:23 | To je dneska souboj o budoucnost země, řekl Babiš

"Takže já tady teďka stojím a mám něco vysvětlovat, ale já bych rád vysvětlil lidem, co se u nás děje. To je dneska souboj o budoucnost země," řekl Babiš a jeho slova následoval potlesk.

10.5.2017 13:26 | Proč mám být odvolán? ptá se ministr financí

Babiš zmiňuje úspěchy svého ministerstva, mluví o navýšení platů i přípravě rozpočtu. "Pan premiér navrhl mé odvolání a já se ptám, proč mám být odvolán. Já jsem přece na všechno odpověděl, splnil jsem úkol. Já jsem vám poskytl velice odborný text a co tam teda chybí? Proč pan premiér nepočkal na moje vyjádření?"

10.5.2017 13:28 | Zásadně odmítám rezignovat, opakuje Babiš

"Považuju za absolutně skandální, když někdo říká, že dělám nějaké nepravosti. Kde jsem vyšetřován? Ano, byl jsem na policii hodinu, kvůli zkorumpované pakáži z České televize. Já zásadně odmítám rezignovat, není pro to důvod," řekl Babiš.

10.5.2017 13:30 | Sobotka podle Babiše nerespektuje koaliční smlouvu

Andrej Babiš se pokouší vysvětlit, jak získal Agrofert. Demise ministrů i odvolání ministra bez jeho vědomí je podle Babiše porušení koaliční smlouvy.

10.5.2017 13:33 | Babiš: Žádný živý spis jsem nikdy neviděl, nedržel ho v ruce

"Není tam žádná evidence, že bych dával nějaké příkazy, vy to samozřejmě víte," řekl Babiš k nahrávkám. O žádném živém spisu neví. "Žádný živý spis jsem nikdy neviděl, nedržel ho v ruce," dodal. Znovu zopakoval, že je chyba, že se s novinářem sešel.

10.5.2017 13:34 | Nahrávky jsou podle Babiše zmanipulované a slouží k jeho dehonestaci

"Podal jsem trestní oznámení, ptám se, proč nepočkáte na vyšetření policie." Babiš také připomíná zveřejnění mailů Sobotky. O nahrávkách stále opakuje, že jsou zmanipulované a zinscenované a slouží k jeho dehonestaci.

10.5.2017 13:37 | ODS reaguje na Babišovu otázku, proč by měl být odvolán
10.5.2017 13:39 | Nic z toho nikdy nevyšlo, mluví Babiš o nahrávkách

"Já nelžu, nikdy jsem neobjednával žádný článek. A mimochodem z těch blbostí, co tam říká pan redaktor, nikdy nic nevyšlo."

10.5.2017 13:41 | Babiš: Teď je mocenský pakt Kalouska s premiérem na zlikvidování Babiše

"Byl bych strašně rád, kdybyste o mně přestali říkat věci, které nejsou pravda, a já je zásadně odmítám. Nerozumím tomu, že vláda, která vládla tři a půl roku, má premiéra, který zničí její práci," Odmítá, že by měl mocenský pakt s prezidentem Zemanem, na reorganizaci policie měli jiný názor.

"Teď je mocenský pakt Kalouska s premiérem na zlikvidování Babiše."

10.5.2017 13:44 | Můžete mě i zabít, ale já nebudu rezignovat, řekl Babiš

"Mám svoji politickou kariéru čistou. Je mi líto, že byla poškozena vláda. Já můžu říct, že jsem na všechno odpověděl. Nebudu rezignovat, můžete mě i zabít, ale já nebudu rezignovat. Neodejdu z politiky. Proti korupci budu bojovat celý život." Znovu se ve sněmovně ozval potlesk.

10.5.2017 13:46 | Rozumím tomu, že ústava je nad koaliční smlouvou, řekl Babiš

"Neexistuje žádná věc, pro kterou bych měl rezignovat. Rozumím tomu, že ústava je nad koaliční smlouvou," připustil Babiš. "Samozřejmě očekávám, že tu zazní zase, jaké jsem nebezpečí demokracie. Naše hnutí ANO je demokratické. Já jsem v ohrožení vašeho zkorumpovaného systému, proti kterému budu dál bojovat," ukončil svůj proslov Babiš.

10.5.2017 13:48 | Zemanovi bude kvůli neodvolání Babiše hrozit kompetenční žaloba

Premiér Sobotka chce podle šéfa senátorů ČSSD Petra Víchy podat kompetenční žalobu na prezidenta Miloše Zemana, pokud hlava státu neodvolá šéfa ANO Andreje Babiše z vlády ani po svém návratu z Číny. Žádný konkrétní termín pro podání žaloby nezmínil, řekl dnes Vícha. Kompetenční žaloba by podle něj byla vhodnějším řešením než ústavní žaloba na prezidenta, kterou chystají někteří senátoři. 

10.5.2017 13:57 | Babiš nikdy neodpovídá na otázky, řekl Zaorálek

O slovo se přihlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po úvodním vtipu připomněl, že je zcela jedno, kolik se Babišovi položí otázek. "Nikdy nedostaneme odpověď ani na jednu otázku. V tom se myslím všichni shodneme," řekl Zaorálek.

10.5.2017 14:06 | Odvolejte mě a já vám ukážu, co dokážou moje média, prohlásil podle Zaorálka Babiš

"Odvolejte mě a já vám ukážu, co dokážou moje média," řekl podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Andrej Babiš. "To je lež! Lžete, sprostě lžete!" ohradil se okamžitě Babiš, když Zaorálek ještě řečnil ve sněmovně.

10.5.2017 14:13 | Zaorálek: Přestaňte věřit tomu, že to, že je někdo zajištěn, znamená, že je to bezpečnější

"Tady se dlouho tvrdilo, že je výhodné, že do politiky může vstoupit někdo, kdo je bohatý, zajištěný. Takový člověk určitě krást nebude," prohlásil Zaorálek a dodal směrem k veřejnosti:

"Přestaňte věřit tomu, že to, že je někdo zajištěn, znamená, že je to bezpečnější, v tom jsou nová, těžká, velmi vážná rizika. Ten člověk je svými penězi schopen zaplatit kde co a je schopen využít politického vlivu v kombinaci s penězi, aby si vytvářel monopol. To demokracie není."

10.5.2017 14:17 | Kalousek: Babiš úkoluje své redakce

Miroslav Kalousek komentoval nahrávky, na kterých Andrej Babiš údajně mluví s někdejším novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem.

"Nahrávka číslo tři zcela jednoznačně potrvzuje, že jste byl seznamován, ne že to byla provokace, s informacemi z živého policejního spisu," řekl například.

10.5.2017 14:20 | Kalousek přirovnává Babiše k Bártovi

Podle Kalouska by jen třetí nahrávka stačila na totální Babišovu politickou diskvalifikaci. "A vy máte tu odvahu nám tvrdit, že je to všechno lež," vzkázal Babišovi Kalousek.

Následně přirovnal postoje Babiše k předsedovi někdejší politické strany Věci veřejné Vítu Bártovi. "Ten taky říkal, že bojuje proti korupční hydře, ale taky to byl lhář," dodal předseda TOP 09.

10.5.2017 14:22 | Mluví Jaroslav Faltýnek

K pultíku přišel první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

10.5.2017 14:27 | Faltýnek obhajuje Babiše

"Babiš na všechny otázky odpověděl, ale panu premiérovi se odpověď nezdála," řekl Faltýnek.

10.5.2017 14:33 | Faltýnek útočí na ČSSD

Faltýnek připomíná nedávnou razii na ministerstvu školství. A pokračuje v útocích na ČSSD. "Co nezaplacených 300 milionů korun, které strana dluží již zesnulému advokátovi Zdeňku Altnerovi?" ptá se Faltýnek.

10.5.2017 14:41 | Ke slovu se dostal Robert Pelikán

Za nahrávkami s Andrejem Babišem podle ministra spravedlnosti stojí zbabělec a celou kauzu odposlechů je nutné řádně prošetřit.

10.5.2017 14:50 | Zeman pozval šéfy koaličních stran ke společnému jednání

Prezident Miloš Zeman pozval Babiše, Sobotku a Bělobrádka ke společnému jednání v Grand Hotelu Imperial v Liberci dnes od 19.30.

10.5.2017 14:55 | Stanjura má na Babiše čtyři otázky ohledně Šlachty

Zbyněk Stanjura se u řečnického pultu Babiše ptá na čtyři otázky týkající se informací ohledně odvolaného Šlachty, který se podle uniklých odposlechů chtěl údajně stát policejním prezidentem: "Přes koho se k vám dotaz ohledně Šlachtova přání dostal? Kdy to bylo? Nepřišlo vám zvláštní, že se na to ptá ministra financí? Co jste na tento dotaz odpověděl?"

10.5.2017 15:00 | Babiš potvrdil účast na jednání se Zemanem

Jako první potvrdil účast na jednání s prezidentem Zemanem v Liberci Andrej Babiš.

10.5.2017 15:05 | Bartošek: Řešíme budoucnost naší země

"Proč nesvoláte Bezpečnostní radu státu, když jste odposloucháván a dostáváte do rukou živé policejní spisy?" ptal se Babiše místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Dodal, že sněmovna neřeší samotné odposlechy, ale budoucnost země a její další směřování.

10.5.2017 15:11 | Právě mluví Pekarová Adamová z TOP 09

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) citovala Thomase Jeffersona: "Žádná vláda by neměla mít cenzory, kde tisk nemá svobodu, nikdo jiný ji mít nebude." A upozornila na to, že média mají obrovskou moc a my bychom měli být obzvláště pozorní na možné prolínání politiky a médií.

10.5.2017 15:13 | Zeman svolal jednání v době, kdy je premiér Sobotka v Lucembursku

Premiér Bohuslav Sobotka je na dvoudenní návštěvě Lucemburska. Požádal o odklad jednání, na které předsedy koaličních stran pozval prezident Miloš Zeman.

10.5.2017 15:32 | Kdo by mohl nahradit Sobotku?

Špičky ČSSD řeší, kdo případně nahradí premiéra na večerní, narychlo svolané schůzce předsedů koaličních stran s Milošem Zemanem. Nejpravděpodobnější variantou je, že premiéra nahradí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

10.5.2017 15:49 | Sněmovna schválila program schůze

Sněmovna odpoledne schválila program mimořádné schůze k nahrávkám s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Po debatě tedy dolní komora bude moci hlasovat o návrzích usnesení. Proti návrhu programu byli poslanci hnutí ANO a část Úsvitu. Diskuse o návrhu programu trvala zhruba dvě hodiny a mohli vystupovat jen představitelé s přednostním právem. Do běžné debaty se elektronicky přihlásilo zatím 15 poslanců.

10.5.2017 15:54 | Chovanec neví, jestli se někdo z ČSSD zúčastní jednání s prezidentem

"Já jsem v situaci, kdy čekám, až pan premiér dosedne v Lucemburku a rozhodne se, jestli pošle náhradníka, nebo jestli se té schůzky účastnit nebudeme," řekl ministr vnitra Milan Chovanec a dodal: "Jsem překvapen, že pan prezident chce před odletem do Číny vstoupit do jednání."

10.5.2017 15:59 | Ovčáček: Prezident se snaží situaci možným jednáním uklidnit
10.5.2017 16:03 | Zaorálek se snaží spojit s premiérem

Ministr zahraničí Zaorálek se dle svých slov snaží dovolat premiérovi, od kterého chce informace, kdo se má z řad ČSSD účastnit dnešního možného jednání s prezidentem Zemanem v Liberci.

10.5.2017 16:11 | Šincl: Babiš mi vyhrožoval

Poslanec za ČSSD Ladislav Šincl zmiňuje údajné výhrůžky, které měl ministr financí Babiš směřovat nejen na jeho osobu, ale i na jeho rodinu.

10.5.2017 16:19 | Sobotka se kvůli schůzce se Zemanem z Lucemburska nevrátí

Premiér Bohuslav Sobotka se kvůli jednání s prezidentem, na které Miloš Zeman dnes pozval předsedy koaličních stran, z návštěvy Lucemburska vracet nebude, informuje redaktor HN Luboš Kreč, který se cesty účastní spolu s premiérem. O schůzce se dozvěděl až v letadle. Požádal proto ministra vnitra Milana Chovance, aby ho zastoupil. Ten údajně přeskupuje program, aby se jednání mohl zúčastnit.

10.5.2017 16:27 | Hlasování o přerušení neprošlo, hovoří Votava

Poslanci hlasovali o přerušení mimořádné schůze, to však neprošlo, a debata tak pokračuje. Právě hovoří Václav Votava z ČSSD, který obhajuje slova Ladislava Šincla o Babišových výhrůžkách.

10.5.2017 16:31 | Zaorálek zopakoval, že mu Babiš vyhrožoval
10.5.2017 16:34 | Ministr zdravotnictví vysvětloval situaci kolem svého působení v Motole

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na svém Facebooku napsal, že údajné "kompro na Ludvíka" z nahrávky, kde spolu hovoří Andrej Babiš a Marek Přibil z MF DNES se vůbec netýkalo jeho osoby či Fakultní nemocnice Motol.

"V rámci vyšetřování kauzy ve zcela jiné nemocnici mě policie požádala o pomoc. Pro srovnání a jako příklad dobré praxe uplatnění zákona o veřejných zakázkách potřebovala policie podklady pro tendr na rozsáhlou rekonstrukci nemocnice... Motol byl v dané věci jedinou srovnatelně rozsáhlou zakázkou, která potřebám policie mohla v té době pomoci. Proto jsem samozřejmě poskytl vyšetřovatelům veškerou potřebnou součinnost," vysvětlil situaci ministr Ludvík.

10.5.2017 16:40 | Podle Kalouska se ve sněmovně vede lítý boj
10.5.2017 16:52 | Sobotku na jednání se Zemanem zastoupí Chovanec

Na jednání předsedů koaličních stran s prezidentem Milošem Zemanem zastoupí premiéra Bohuslava Sobotku ministr vnitra Milan Chovanec, potvrdil mluvčí vlády Martin Ayrer.

10.5.2017 17:16 | Prezident přijel do Železného Brodu

Prezidenta Zemana na návštěvě Železného Brodu odpoledne přivítalo několik stovek přiznivců, ale i odpůrců. 

10.5.2017 17:20 | Drahoš: Zeman by měl konat ještě před Čínou

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš by uvítal, kdyby Miloš Zeman o odvolání ministra financí Babiše rozhodl ještě před odletem do Číny. Babiš by podle něj měl po zveřejnění nahrávek odstoupit. Drahoš také ocenil politické strany za to, že se dokázaly sjednotit na obranu demokratických principů.

10.5.2017 17:23 | Podle ústavní komise má Zeman povinnost Babiše odvolat

Prezident Miloš Zeman má podle senátní ústavní komise ústavní povinnost odvolat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z vlády bez podmínek a odkladů. Komise se na tom dnes shodla jednomyslně. 

10.5.2017 17:25 | Komunikaci mezi Zaorálkem a Babišem provází silná gestikulace

 

10.5.2017 17:33 | Na Václavském náměstí se chystá demonstrace Proč? Proto.

"Jedná se o pokus na poslední chvíli dát najevo, že lidí, kteří nesouhlasí s oligarchickými manýry pana Babiše a slušným slovem nepojmenovatelným chováním pana Zemana, je opravdu hodně a že se právě teď utrhlo ucho pověstného džbánu," píší pořadatelé na facebookové pozvánce.

10.5.2017 17:51 | Prezidenta čekali v Železném Brodě odpůrci

10.5.2017 17:53 | Chvojka: Babiš zničil dobré jméno novin

"Andrej Babiš zničil dobré jméno Mladé fronty Dnes a Lidových novin. A to bude jeho dědictví," řekl ministr pro lidská práva a legislativu z ČSSD Jan Chvojka.

Svěřenský fond, který vydavatelství Mafra vlastní, by se ho podle něj měl zbavit.

10.5.2017 17:58 | Na Václavském náměstí začíná demonstrace proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana
10.5.2017 18:01 | Demonstruje se i v Brně

Zanedlouho začne demonstrace v Brně na náměstí Svobody. Zahájí ji proslovy pořadatelů. Potom se dav přesune na sousední Moravské náměstí k soše Jošta. Zatím je tu odhadem několik set lidí.

10.5.2017 18:04 | Hlasování o prodloužení jednání prošlo

Poslanci si odsouhlasili prodloužení mimořádného jednání i po 21. hodině. 

10.5.2017 18:05 | Zeman je ostuda státu, říká účastník demonstrace v Brně

"Za takové skandály by jakýkoliv ministr na Západě rezignoval. Nesouhlasím s ním ani prezidentem Zemanem, považuju ho za ostudu státu," odůvodnil účast na demonstraci student Masarykovy univerzity Dominik Michálek.

unnamed

 

10.5.2017 18:08 | Bohuslav Svoboda: Byl jsem odposloucháván dnem i nocí

Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda se vyjádřil k tématu odposlechů. "Vím, o čem mluvím, a tak s jakýmikoliv odposlechy nesouhlasím," řekl. Kromě jeho osoby byla dle jeho slov odposlouchávána i jeho rodina.

10.5.2017 18:09 | Další demonstrace je v Plzni
10.5.2017 18:11 | V Brně připomínají odvážnou skautku

Organizátor akce Petr Jan Kryštof připomněl v úvodním projevu skautku, jejíž fotka obletěla svět. "Taky se nebála projevit svůj názor," řekl s tím, že pořadatelů odmítli účast politiků.

10.5.2017 18:20 | Bělobrádek se jednání s prezidentem také účastní

Jednání lídrů koalice, které svolal na dnešní večer prezident Miloš Zeman do Liberce, se zúčastní i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Andrej Babiš svou účast potvrdil již dříve, za ČSSD se bude schůzky účastnit Milan Chovanec.

10.5.2017 18:22 | Zeman měl na schůzku řadu jiných dní, řekl Sobotka

"Prezident svolal schůzku předsedů stran na jediný den z týdne, kdy nejsem v České republice. Návrh na odvolání Andreje Babiše jsem mu poslal v pátek, od té doby bylo dost času takové jednání svolat," řekl premiér Sobotka v Lucembursku po jednání s předsedou tamní vlády. 

10.5.2017 18:25 | Na brněnské demonstraci je i náměstek primátora

V davu demonstrantů je i náměstek brněnského primátora, lidovec Petr Hladík.

10.5.2017 18:26 | Na Václavském náměstí vystupuje Jaroslav Hutka

Na demonstraci na Václavském náměstí hraje písničkár Jaroslav Hutka.

CR DEMONSTRACE VLADA ZEMAN PRAHA 084

10.5.2017 18:27 | "Zeman - demisi!"

"Zeman - demisi!" skandují lidé na Václavském náměstí v Praze.

10.5.2017 18:27 | Protestujících bylo v Železném Brodě méně než podporovatelů

Protestujících v Železném Brodě bylo mnohem méně než podporovatelů prezidenta. Tomu odpovídaly i otázky, jež byly Zemanovi vesměs příjemné. Dostal tak možnost podpořit Andreje Babiše či reagovat na dotaz, zda fandí hokeji. Jeden z prezidentových fanoušků jej požádal, aby zůstal takový, jaký je. To mu ovšem Zeman neslíbil.

"Nemůžu stále zůstat takový, jaký jsem, protože stárnu, senilním, dementním, bolí mě nohy, špatně se mi chodí a letos poprvé jsem se nedokázal pořádně postavit na běžky, a tak jsem jenom smutně vzpomínal třeba na období, když jsem třeba na Vysočině, v Krkonoších nebo v Jizerkách klidně udělal dvacet třicet kilometrů v běžecké stopě," reagoval prezident.

10.5.2017 18:32 | Na demonstraci proti Babišovi se v Liberci sešlo zhruba 400 lidí

10.5.2017 18:39 | Shrnutí toho nejdůležitějšího ze středečního jednání sněmovny:

 

10.5.2017 18:42 | Na Václavském náměstí mluví Bára Štěpánová

"Naposledy jsem tady stála 17. listopadu," připomíná tzv. Občanský budíček.

10.5.2017 18:43 | Demonstranti v Brně zaplnili celé náměstí Svobody

10.5.2017 18:43 | "Babiše do koše!" skanduje dav v Brně

"Chobotnice Agrofertu je prorostlá celou společností," říká Monika Šatavová ze spolku Svobodu projevu.

Vybízí ostatní, aby přišli na zítřejší promítání filmu Selský rozum o firmách Andreje Babiše.

"Babiše do koše!" skanduje dav.

10.5.2017 18:46 | Výzva k odstoupení brněnského primátora i hejtmana

"Je ostuda, jakým způsobem nás Miloš Zeman tahá na východ," říká Simona Hradílková, signatářka Charty 77.

"Pane primátore Vokřále, pane hejtmane Šimku, tohle jste měli na mysli, když jste chtěli dělat jinou a lepší politiku?" dodává Hradílková. Primátora i hejtmana vyzývá k odsoupení nebo změně předsedy. Sklidila největší potlesk demonstrantů.

10.5.2017 18:54 | SMS pozvání na schůzku v Liberci přišlo jednomu z lídrů vládních stran dříve, než Sobotka odletěl

Jeden z pozvaných na schůzku se Zemanem v Liberci redakci potvrdil, že mu SMS od prezidentské kanceláře přišla ve 14:35, tedy krátce předtím, než speciál s premiérem odletěl.

10.5.2017 18:56 | "Jsme na křižovatce, dost lhostejnosti"
10.5.2017 18:58 | Před liberecký hotel Imperial míří stovky lidí

Lidé, kteří demonstrovali před libereckou radnicí, teď přicházejí před hotel Imperial, kde se má konat schůzka prezidenta Miloše Zemana s koaličními lídry. Podle zpravodajky HN dorazily asi dvě stovky lidí a přicházejí další.

10.5.2017 19:02 | Fotografie z demonstrace na Václavském náměstí
10.5.2017 19:02 | Demonstranty v Liberci pozdravil Ovčáček

Lidé v Liberci skandují "Babiše do koše" a další kritická hesla. Z nejvyššího patra hotelu Imperial je provokativně pozdravil, zamával jim a natáčel je na mobil mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček, informuje fotograf HN Tomáš Tesař.

unnamed4

10.5.2017 19:05 | V Brně se na demonstracích objevili kreativní demonstrující
10.5.2017 19:12 | Policie nechtěla uvést počet pražských demonstrujících

Policie, která na pražskou demonstraci dohlíží, počet protestujících nechtěla uvést.

Demonstranti na Václavském náměstí mají transparenty proti Zemanovi a Babišovi, jsou na nich třeba nápisy: Pro Zemana trenky, Pro Babiše tepláky, Andreji, nelži a odejdi nebo Ústava není toaletní papír.

10.5.2017 19:15 | Zvonění klíči

Na Václavském náměstí zvoní klíče...

10.5.2017 19:25 | Bělobrádek a Půta pozdravili liberecké demonstranty

Vicepremiér Pavel Bělobrádek s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) přišli pozdravit demonstranty před liberecký hotel Imperial, kde bydlí premiér Miloš Zeman a kde za pár minut začne schůzka lídrů koaličních stran.

10.5.2017 19:26 | Liberečtí demonstranti čekají i na Babiše

Ministr Andrej Babiš se zatím před hotelem v Liberci neukázal. "Václavák je plnej," křičí demonstranti, kteří tu na něj čekají.

10.5.2017 19:32 | Na Václavském náměstí mluví Jan Tuna

"Víme, že Andrej Babiš a jeho lidé znásilňují média," prohlašuje například Jan Tuna, známý z internetové televize Stream.

10.5.2017 19:40 | Na Václavském náměstí sbírají podpisy Hilšer a Horáček

Dav v Praze je nejhustší v horní části Václavského náměstí. V prostřední části mají své stánky textař Michal Horáček a lékař Marek Hilšer, kteří sbírají podpisy, aby se v příštím roce mohli účastnit prezidentských voleb. "Akci děláme na podporu demokracie. Není důvod jim v tom bránit," uvedla svolavatelka demonstrace Šárka Fialová.

10.5.2017 19:50 | Jednání v Liberci, které svolal prezident Zeman, začalo
10.5.2017 19:53 | Na Václavském náměstí sbírá podpisy i Drahoš

Na Václavském náměstí stojí také stánek, kde se sbírají podpisy pro kandidaturu Jiřího Drahoše, informuje z místa zpravodaj HN.

10.5.2017 19:55 | Na Václavském náměstí zůstávají lidé

Václavské náměstí je stále způlky plné. Na místě jsou i demonstranti s transparenty Strany zelených, přišel režisér Fero Fenič.

10.5.2017 19:55 | V Brně se sešlo dva tisíce lidí

Na brněnskou demonstraci Proč? Proto! přišlo podle policie přes dva tisíce lidí. Tamní náměstí Svobody bylo z velké části zaplněno.

10.5.2017 19:56 | V Olomouci se sešlo 300 lidí

Počet demonstrantů v Olomouci narostl podle odhadu na 300. Aktivisté vyzvali Babiše a Zemana k rezignaci. Lidé tu třímali transparenty s nápisy Andreji, končíme!, Nechci tady žádné Babišovy dobroty, Všeci kradú - Já iba čerpám či Babiše do koše Zemane!.

10.5.2017 19:56 | Bělobrádek: Prezident musí konat podle ústavy

Vicepremiér Pavel Bělobrádek demonstrantům v Liberci řekl, že prezident musí konat podle ústavy. "Pan premiér podal návrh na odvolání pana Babiše a pan prezident by měl konat podle ústavy," sdělil. "Čeho se bojí pan Babiš a pan Zeman? Tady probleskují informace, že policie chce pana Babiše už tři měsíce obvinit, ale skrz státní zastupitelství nemůže. Je to pravda nebo ne?" ptali se demonstranti.

Bělobrádek to výslovně nepopřel. "Já to nemohu potvrdit, to se na mne nezlobte. Je to jedna z věcí, o které se spekuluje, ale já o tom spekulovat nechci. Podle mne je důležité, aby nyní činil prezident republiky a aby činil podle ústavy."

10.5.2017 20:05 | Senátor Šesták mluvil na demonstraci o ústavní žalobě

"Jsme odhodláni s velkou částí kolegů podat ústavní žalobu na prezidenta, pokud se vyčerpají všechny prostředky," řekl v projevu při demonstraci v Českých Budějovicích senátor Jiří Šesták. "Je to ta nejkrajnější možnost, ale bude muset být využita na obranu demokracie, když nebude možné jinak," dodal.

10.5.2017 20:07 | Na Václavském náměstí se sešlo až 30 tisíc lidí

Lidé tleskají informaci, že podle policejních odhadů se na Václavském náměstí sešlo 20 až 30 tisíc lidí.

10.5.2017 20:10 | V Plzni se sešlo 200 lidí

V Plzni se sešly dvě až tři stovky demonstrantů, také tam měli většinou transparenty s podobiznou ministra financí s parafrázemi sloganů hnutí ANO. Několik účastníků drželo rozvinutý papír s nápisem: "Ústava není toaletní papír," nebo nápisy odkazující na Babišův zlidovělý výrok "Sorry jako".

10.5.2017 20:15 | Petice na Hradčanském náměstí

Od zítřka bude na Hradčanském náměstí petice, ve které budou shrnuty požadavky ze středeční manifestace, pořadatelé lidi vyzvali, aby ji chodili podepisovat.

10.5.2017 20:17 | Ve Zlíně se sešlo 200 lidí

V podobném duchu jako v ostatních městech se konala i demonstrace ve Zlíně. Na náměstí Míru se jí zúčastnily necelé dvě stovky lidí. Lidé drželi transparenty s texty "Ne, nebude líp", "Pá pá", "Ten, kdo lže na život svých dětí, je schopný čehokoliv", "Ústava není hajzlpapír".

10.5.2017 20:25 | Demonstranti v Liberci oponují Ovčáčkovi

"Přestaň lhát na Twitteru," skandují demonstranti a ohrazují se tak vůči hradnímu mluvčímu Ovčáčkovi. Už dříve jim mluvčí kynul z oken hotelu. To vyvolalo negativní reakci davu. Jiní demonstranti skandují hesla jako "Babiš je srab!" nebo "nejsme Agrofert!".

10.5.2017 20:30 | KDU-ČSL požádala premiéra, aby svolal bezpečnostní radu státu

"Prezident republiky je evidentně spojený s Babišem, který na něj má "nabito", bojí se ho. Je to kvůli jeho pověstnému archivu?" ptají se demonstranti v Liberci.

"Všechny spekulace se vyřeší tím, že pan prezident bude jednat podle ústavy. Pokud ne, senátoři jsou připraveni jednat," odpověděl Bělobrádek. Na dotaz, zda někdo na Babiše podal trestní oznámení, řekl: "KDU-ČSL požádala premiéra, aby svolal bezpečnostní radu státu, která by se měla zabývat tím, jak ty nahrávky vznikly, ale i tím, co je jejich obsahem."

10.5.2017 20:39 | Na Václavském náměstí promluvil i mladý aktivista Jakub Čech
10.5.2017 20:44 | Tomáš Klus vystoupil na demonstraci v Praze

10.5.2017 20:54 | Příště s sebou vezměte i ostatní, vzkázali organizátoři

Demonstranti na Václavském náměstí zazpívali státní hymnu, organizátoři poděkovali za účast a vyzvali protestující, aby s sebou příště vzali i ostatní.

10.5.2017 21:05 | Babiš lhal, odhlasovala sněmovna

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů, uvedla dnes Sněmovna. Navíc vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu. Výzva souvisí s návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Babišovo odvolání z vlády, které Zeman zatím neprovedl.

Usnesení prosadila opoziční ODS. Text ohledně prezidenta mírně upravila po dohodě s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Sněmovna na návrh KSČM také konstatovala, že dnešní debata vládní krizi nevyřešila, ale prohloubila. Požádala předsedu vlády, aby o řešení postupu krize poslance informoval na nejbližší schůzi.

10.5.2017 21:10 | Podvečerní fotografie z Václavského náměstí
10.5.2017 21:11 | Mimořádná schůze sněmovny skončila

Po více než osmi hodinách skončila mimořádná schůze sněmovny, během které se řečníci zaobývali především nahrávkami ministra financí Andreje Babiše s redaktorem MF Dnes. Poslanci a členové vlády také řešili jednání prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s možným odvoláním právě Andreje Babiše. 

Poslanci přijali usnesení, že vicepremiér Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal o zneužíval svá média, a vyzvali také prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně dodržoval ústavu.

10.5.2017 21:24 | Premiér Sobotka ocenil účast lidí na všech demonstracích

Premiér Bohuslav Sobotka při své návštěvě Lucemburska ocenil, že se zatím v Česku sešly desítky tisíc lidí, aby v ulicích velkých měst žádali odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Je to podle něj dobrý signál, že lidé mají zájem, aby prezident i šéf hnutí ANO respektovali Ústavu. “Kdybych byl v České republice, šel bych se určitě podívat na Václavské náměstí,” prohlásil předseda ČSSD s tím, že by tam nechtěl ale oficiálně vystupovat. K setkání prezidenta Miloše Zemana se zástupci koaličních stran v Liberci, které hlava státu svolala ve chvíli, kdy premiér odlétal do Lucemburska, řekl, že to bylo malicherné, že o jeho cestě se vědělo dlouho dopředu a prezident schůzku mohl uspořádat dříve.

10.5.2017 21:35 | Jednání v liberci skončilo
10.5.2017 21:38 | Chovanec s Bělobrádkem promluvili před médii

Ministr vnitra Milan Chovanec potvrdil, že premiér navrhl dvě možná řešení. Jedním by byly předčasné volby, což odmítlo ANO a KDU-ČSL, o tom druhém nechtěl mluvit, chtěl ho nejprve probrat na jednání špiček ČSSD v pátek. Podobně se vyjádřil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že i on musí nejprve druhé navrhované řešení probrat s vedením KDU-ČSL. Prezident Miloš Zeman a vicepremiér Andrej Babiš před novináře nepřišli.

10.5.2017 21:42 | Babiš svůj odchod z vlády nadále odmítá

Podle prvního místopředsedy ČSSD Milana Chovance i na schůzce s prezidentem v Liberci Andrej Babiš rozhodně odmítl, že by měl opustit post ve vládě.

Ministr vnitra Chovanec dodal, že návrhy, které na jednání předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat. "Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu," řekl novinářům Chovanec.

10.5.2017 21:51 | Sobotka: Jednání Bezpečnostní rady státu bude ideální příští týden

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že "ideálně příští týden" svolá kvůli aktuálním nahrávkám vicepremiéra Andreje Babiše jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). "Určitě tam pozvu zástupce příslušných složek tak, abychom obdrželi aktuální informace o tom, co se odehrává. Samozřejmě v rámci toho, co mohou členové vlády v takovéto situaci slyšet a vědět," prohlásil předseda vlády.

10.5.2017 22:01 | Předčasné volby nejsou přijatelné, řekl Babiš

"Předčasné volby nejsou přijatelné, není pro to důvod," napsal vicepremiér Babiš. "Závěr jednání byl, že si máme promyslet ty dvě varianty řešení, než se (prezident) vrátí z Číny," dodal Babiš.

10.5.2017 22:06 | Chovanec: Jednání s prezidentem krizi nikam neposunulo

Podle ministra vnitra Chovance se krize po jednání předsedů koaličních stran s prezidentem nikam neposunula. Prezidentův návrh předčasných voleb podle Chovance nejsou tématem ani pro jednu z koaličních stran. "Prezident si vyžádal nominanta na post ministra financí, které však musí dodat hnutí ANO," řekl Chovanec. Andrej Babiš na schůzce oznámil, že dobrovolně z ministerstva neodejde.

10.5.2017 22:08 | Usnesení sněmovny k Babišovým nahrávkám

Usnesení, která přijala Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi s názvem "Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti":

1) Poslanecká sněmovna konstatuje, že místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

2) Poslanecká sněmovna vyzývá prezidenta České republiky Miloše Zemana, aby při výkonu své funkce důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval Ústavu České republiky.

3) Poslanecká sněmovna konstatuje, že po diskusi na 58. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se vládní krize nevyřešila, ale prohloubila. Žádá předsedu vlády, aby na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny bez zbytečného odkladu podal informaci o postupu řešení vládní krize.

10.5.2017 22:17 | Babiš nemusel svá slova na nahrávkách myslet vážně, řekl Pelikán

"Nahrávky jsem si dnes musel pustil, ale nic moc se tam vlastně neříká," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Nic z toho, co se na těch nahrávkách říká, se poté nestalo. Jakmile se to nestalo, tak to asi nemyslel vážně," dodal Pelikán.

10.5.2017 22:35 | Kalousek: Sněmovna splnila svoji povinnost

"Poslanecká sněmovna podle mého názoru splnila svoji povinnost, kdy jasně řekla, co patří ke standardům evropské civilizované politiky," řekl k výsledkům hlasování sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Výsledek hlasování přivítal i předseda ODS Petr Fiala. "Zneužívání médií a uniklých policejních spisů proti své konkurenci je nepřijatelné," uvedl v tiskovém prohlášení.

10.5.2017 23:05 | Babiš: Jsme připraveni jednat o vládě beze mě a bez Sobotky

Zeman podle Babiše na liberecké schůzce navrhl dvě varianty, jak vládní krizi vyřešit. Jednou jsou předčasné volby, tu ovšem odmítly všechny koaliční strany.

„To druhé je demise vlády - bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra,“ řekl Babiš serveru Novinky.cz.  „Samozřejmě jsme připraveni o tom jednat, abychom ukončili tuhle nepříjemnou situaci, kterou vyvolal pan premiér,“ řekl Babiš serveru.

10.5.2017 23:11 | Online reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž z dění kolem vládní krize končí. Aktuální informace budeme i nadále přinášet na serveru iHNed.cz a v Hospodářských novinách. Přejeme dobrou noc.