Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) při stavbě rekreačního domu v Lipně nad Vltavou podle auditu nijak nepochybil. Za objekt zaplatil 4,5 milionu korun, tedy o něco více, než byla obvyklá cena. Audit obvyklou cenu stanovil na 4,1 milionu.

Rekreační domy dal pro sebe, Zimolu a bývalého náměstka hejtmana Jaromíra Slívu (ČSSD) postavit šéf společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha. Za čtyři domy zaplatil 17 milionů korun. Audit, který zadal Bláha, ukázal, že s manželkou měli v letech 2009 až 2016 příjem téměř 25 milionů. Nejsou do toho započítány Bláhovy odměny za práci v představenstvu nemocnic. Zimola ve středu výsledek auditu ukázal novinářům.

"Je to to, co já říkám od začátku. My jsme nijak nepochybili. A jediná v uvozovkách chyba, kterou nám může někdo z veřejnosti vyčítat, je to, že jsme o tom neinformovali na začátku celého záměru," řekl Zimola.

Kauza domu v Lipně nad Vltavou odstartovala krizi v tehdejší jihočeské krajské koalici, kterou tvořilo ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. ANO společně s opozičními zastupiteli navíc kritizovalo fakt, že Martin Bláha bere ročně odměny z představenstev jihočeských nemocnic 7,3 milionu korun. Na základě toho ODS tvrdila, že vedení kraje tímto způsobem mohlo vyvádět peníze z nemocnic a používat je na stavbu rekreačních objektů v Lipně nad Vltavou. Podle auditu 85 procent financí placených firmám podílejících se na stavbě objektů v Lipně zadavatel platil společnostem, které nebyly v žádném vztahu k nemocnicím nebo ke kraji.

"Samozřejmě i těch 15 procent z částky může vzbuzovat nějaké pochybnosti. Proto se auditoři zabývali tím, jestli ceny byly obvyklé. A auditoři usoudili, že to tak bylo, že firmy nepracovaly pod cenou," uvedl Zimola.

Podle jihočeského předsedy opoziční ODS Martina Kuby však audit jen potvrdil pochybnosti kolem projektu.

"Ukazuje se, že nám pan exhejtman lhal, když tvrdil, že na stavbě nepracovaly žádné firmy, které se podílely na zakázkách pro nemocnice nebo Jihočeský kraj," řekl. Řekl, že u stavby Zimolova domu je uvedena jen jedna firma spjatá se zakázkami pro nemocnice.

Z dokumentu však není jasné, odkud společnost brala materiál a za jakou cenu jej kupovala.

"Navíc v tom může být schována řada dalších firem, které dělaly subdodávky. A to jsou věci, které otevírají zásadní další otázky," řekl.

Kvůli kauze kolem rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a odměnám pro členy představenstev jihočeských nemocnic se nakonec krajská koalice rozpadla.

Novou tvoří ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Zimola rezignoval na funkci hejtmana, v níž ho nahradila jeho bývalá náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD).

Související