• Premiér Bohuslav Sobotka během své návštěvy Lucemburska odmítl návrhy Miloše Zemana, jak vyřešit vládní krizi, které zazněly na středeční schůzce v Liberci. Podle nich mají strany buď dospět k předčasným volbám, nebo k dovládnutí bez Sobotky i Andreje Babiše.

 • Prezident Zeman pokračoval posledním dnem ve své návštěvě Libereckého kraje. Na setkání s občany v Doksech vyslovil předpoklad, že jeho návrhy projednají grémia koaličních stran.

 • Vláda by podle prezidenta mohla dovládnout, kdyby z ní Sobotka a Babiš oba odešli, řekl prezident na shromáždění v Doksech.

 • Sobotka oznámil, že začátkem příštího týdne zahájí konzultace s ústavními právníky o případné kompetenční žalobě na prezidenta k Ústavnímu soudu.

 • Představitelé regionálních organizací hnutí ANO se postavili za Babišovo setrvání ve vládě.

 • Zeman na tiskové konferenci odmítl, že by s Babišem tvořil mocenský pakt, ale současně označil demonstranty proti Babišovi za "kraválisty".

 • Obrátím se na Ústavní soud, aby vyložil ústavu, zda je prezident povinen odvolat ministra, oznámil odpoledne Zeman.

 • Zeman v TV Barrandov oznámil, že po návratu z Číny udělí milost Jiřímu Kajínkovi.

 • Babiš z podvečer zopakoval, že ke svému odstoupení z vlády nevidí důvod, nicméně hodlá v zájmu vyřešení krize dopisem navrhnout Sobotkovi nového ministra financí.

 • Prezident Zeman večer odletěl na návštěvu Číny, z které se vrátí 18. května.

 • V Praze se opět demonstrovalo proti Babišovi a Zemanovi. Tentokrát na Hradčanském náměstí.

 • Evropský parlament zařadil do návrhu programu své nejbližší schůze také bod "Prohlášení komise - riziko politického zneužití médií v České republice". 

Prezident Miloš Zeman ve středu v Liberci na večerním jednání se zástupci vládních stran předložil návrh, který obsahoval i odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman, který ve čtvrtek ukončí návštěvu Libereckého kraje, to řekl na besedě s veřejností v Doksech.

Nesdělil ovšem, zda návrh, který označil za "komplexnější", zahrnoval vedle Babišova odvolání i odchod premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

O tom se po schůzce zmínil právě ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš.

"Včera jsem vedl jednání s představiteli tří koaličních stran. Předložil jsem jim návrh, který zahrnuje odvolání Babiše, je ale samozřejmě komplexnější," odpověděl ve čtvrtek Zeman na dotaz z publika. Předpokládá, že jeho návrh projednají vedoucí orgány všech tří koaličních stran. "Nepokládám za slušné sdělovat tento návrh do všech podrobností dříve, než ho tato grémia projednají," dodal prezident.

Na závěr své návštěvy Libereckého kraje Zeman oznámil, že se obrátí na Ústavní soud. Chce vědět, jestli je prezident povinen za všech okolností odvolat ministra, jehož odvolání žádá premiér.

Ministr financí Babiš následně zopakoval, že nevidí důvod k svému odchodu z vlády, nicméně v zájmu řešení vládní krize navrhne dopisem premiérovi Sobotkovi svého možného nástupce v ministerské funkci. Jeho jméno však neprozradil.

Sledovali jsme online

 
11.5.2017 08:20 | On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítejte u on-line reportáže týkající se vládní krize.

11.5.2017 08:21 | Zeman večer odlétá do Číny

Řešení vládní krize, které má díky svému otálení s odvoláním ministra financí Andreje Babiše v ruce prezident Miloš Zeman, se dnes večer na šest dní zasekne. Zeman odlétá na návštěvu Číny. Během šestidenního pobytu se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a promluví na konferenci k projektu nové Hedvábné stezky. V plánu má také řadu schůzek se zástupci čínských úřadů nebo podniků.

11.5.2017 08:23 | Tři ministři ČSSD účast na cestě do Číny zrušili

Původně mělo být v prezidentské delegaci šest ministrů, tři sociálnědemokratičtí zástupci včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast zrušili. Zdůvodnili to vnitropolitickou situací. Do Číny místo nich letí jejich náměstci.

Do Číny Zemana doprovodí sociálnědemokratický ministr průmyslu Jiří Havlíček, ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO).

V delegaci bude také několik desítek podnikatelů. Prezident před časem řekl, že mezi nimi bude i nejbohatší Čech Petr Kellner.

Českou delegaci do Číny přepraví dva vládní letouny. Kromě Pekingu Zeman zavítá také do Nan-ťingu a do Šanghaje.

11.5.2017 08:25 | Zeman navrhl, aby z vlády odešli Babiš i Sobotka

Prezident se chce zabývat odvoláním ministra financí Andreje Babiše až po svém návratu. Z Číny přiletí v noci na 18. května.

Na středeční večerní schůzce s předsedy koaličních stran, kde Bohuslava Sobotku zastupoval Milan Chovanec, Miloš Zeman navrhl řešení vládní krize.

Zatímco Chovanec i lidovecký předseda Pavel Bělobrádek odmítli toto řešení specifikovat s tím, že ho potřebují projednat nejdřív s vedením svých stran, Babiš později prozradil, že prezidentem navržené řešení má spočívat v tom, že vládu opustí on i premiér Sobotka.

11.5.2017 08:34 | ČSSD i lidovcům dochází trpělivost, zvažují menšinový kabinet

Deník Právo přichází se spekulací, že zástupcům ČSSD a lidovců dochází ve vládní krizi trpělivost a začínají zvažovat plán, podle nějž by hnutí ANO zmizelo z vlády úplně. "Nejlepší by bylo, aby se uvolnily resorty ministerstva financí a spravedlnosti, aby tam nesedělo ANO. Aby bylo jasné, že tam není nikdo, kdo může ovlivňovat vyšetřování finanční správy a úniků informací od policie," cituje Právo zdroj blízký vedení KDU-ČSL.

Tento plán počítá s tím, že by kabinet dovládl jako menšinový, pouze za účasti ČSSD a KDU-ČSL. Zdroj Právu potvrdil, že tento plán by jistě narazil na postoj prezidenta Zemana, který až dosud blokuje i zatím jedinou navrženou demisi ministra za ANO - samotného šéfa hnutí Andreje Babiše.

11.5.2017 08:39 | Protesty budou pokračovat i ve čtvrtek

Protest Proč? Proto! se ve čtvrtek uskuteční znova, a to přímo na Hradčanském náměstí. "Sejdeme se znovu! Naše požadavky ještě nebyly splněny. Trváme na nich," píší organizátoři ve facebookové pozvánce. Akce má začít v 18 hodin.

11.5.2017 08:41 | Valachovou by mohl nahradit Štech, Babiše Schillerová

Ministryni školství Kateřinu Valachovou, která v úterý kvůli kauze okolo fotbalové asociace oznámila demisi, by mohl ve funkci nahradit její náměstek Stanislav Štech. 

Pokud by byl odvolán (nebo odstoupil) ministr financí Andrej Babiš, mohla by ho nahradit jeho náměstkyně Alena Schillerová.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek České televizi řekl, že jméno Schillerové v této souvislosti zaznělo na středečním jednání lídrů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

11.5.2017 08:46 | Sobotka: Zeman se snaží odvrátit pozornost

Premiér Bohuslav Sobotka se během své návštěvy Lucemburska vyjádřil k návrhům Miloše Zemana, jak vyřešit vládní krizi, které zazněly na včerejší schůzce v Liberci, informuje z místa redaktor HN Luboš Kreč. "Je to snaha odvrátit pozornost od toho, že by měl respektovat základní zákon České republiky," uvedl Sobotka.

11.5.2017 09:28 | Sobotka vyzývá Zemana k odvolání Andreje Babiše "zatíženého skandály"
11.5.2017 09:36 | Demonstranti žádali ministerstvo financí bez ANO, upozorňuje Kalousek
11.5.2017 09:51 | Komentář Petra Honzejka: Babišovi tečou nervy. Už ví, že má problém

V současné vládní krizi se vykrystalizovaly dva tábory: na jedné straně Andrej Babiš a Miloš Zeman, na straně druhé demokratické (Babiš uštěpačně říká tradiční) strany. Souboj zdaleka není rozhodnutý. Včerejší mimořádná schůze Poslanecké sněmovny o "zneužívání moci ministrem financí" se značně lišila od loňské schůze, kdy se projednávala kauza zneužití eurodotací pro Babišovu farmu Čapí hnízdo.

Zatímco v březnu 2016 proměnil Andrej Babiš schůzi v obžalobu "tradiční politiky", včera se mu to už tak úplně nepovedlo. Opět mluvil o megakampani, opět za všechno mohl Kalousek, opět všichni kradli a zneužívali, jen on ne. Jenže byl očividně nervózní, defenzivní, dokonce hlasitě vykřikoval, když ho ministr zahraničí Zaorálek od řečnického pultu obvinil, že ČSSD vydíral pomocí médií, na která má vliv. Přečtěte si komentář Petra Honzejka.

11.5.2017 09:57 | Vládní krize podle Stanjury ukázala pevné spojenectví Zemana a Babiše
11.5.2017 10:11 | Vládní krize si všímá i lucemburský tisk. Sobotku označil za "antipopulistu"

Překvapivou SMS zprávou krátce před odletem torpédoval prezident Miloš Zeman návštěvu premiéra Bohuslava Sobotky v Lucembursku. Napsal to dnes list Luxemburger Wort. Vládní krize v Česku podle něj zastínila celou návštěvu. Sobotku list označil za "antipopulistu", který je svým postojem mezi představiteli visegrádských států výjimkou.

Českého premiéra při odletu do Lucemburska zastihla na letišti "překvapivá" SMS od prezidenta Zemana, který svolal předsedy vládních stran na jednání o budoucnosti koalice. V tomto okamžiku podle lucemburského listu ale Sobotka nemohl cestu odříci, "aniž by riskoval diplomatickou roztržku". Podle deníku šlo o "promyšlený šachový tah (prezidenta) Zemana", který mohl Sobotku obvinit z toho, že dává návštěvě v Lucembursku přednost před řešením domácí krize.

Na svém zpravodajském webu o Sobotkovi hovoří jako o "antipopulistovi". Mezi premiéry států visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) je podle něj jediným, se kterým se ještě nepustil do křížku lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Zatímco maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi hrozil ministr vyhozením jeho země z EU a polským představitelům vyčítal sovětské metody, český premiér Sobotka je mezi předními politiky Visegrádu "jasnou výjimkou".

11.5.2017 10:39 | Polský pohled na českou krizi
11.5.2017 10:45 | Demonstrace na Václavském náměstí se zúčastnilo až 30 tisíc lidí

"Proč? Proto!" Celkem v sedmi městech České republiky se ve středu večer sešli lidé, aby demonstrovali proti ministru financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Cílem akce bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Na pražském Václavském náměstí se sešlo až 30 tisíc lidí. Prohlédněte si fotogalerii z protestů.

Praha demonstrace

11.5.2017 12:24 | Ťok souhlasí se Zemanovým návrhem na odchod Babiše i Sobotky

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) nevidí důvod pro odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Šéf hnutí ANO neporušil zákon ani etiku, řekl Ťok novinářům při dnešní prohlídce opravované dálnice D1 na Benešovsku. Souhlasí ale, že kabinet by mohli opustit Babiš i Sobotka a dovládli by ti, kterým podle něj zůstala chladná hlava.

"Možná řešení, že oba kohouti odejdou a ti, kterým zůstala chladná hlava, budou pokračovat, by asi nebylo úplně špatné," uvedl Ťok. Se závěry schůzky v Liberci ale není přesně obeznámen a s Babišem o nich nemluvil.

Kdyby to ministr financí po svém případném odchodu z vlády chtěl, tak Ťok v kabinetu bez Babiše zůstane. "Na druhé straně komfortně se cítit nebudu, to říkám úplně otevřeně," dodal. Poukázal i na to, že do voleb zbývá několik měsíců, sestavení přechodné úřednické vlády by podle něj nemělo smysl.

11.5.2017 12:30 | Doksy čekají na prezidenta
11.5.2017 12:34 | Sledujte přenos DVTV ze Zemanovy debaty v Doksech

Prezident Miloš Zeman zahájil debatu s občany v Doksech.

 

11.5.2017 12:37 | Zeman v Doksech: Výrok o vstávání v sedm ráno byl vtípkem

Miloš Zeman v reakci na otázku člověka z publika označil výrok o tom, že normální lidé v sedm hodin ráno spí, za vtípek. "Jestli jste to nepochopil, je mi vás líto," poznamenal na adresu dotazovaného.

11.5.2017 12:38 | Prezident se spletl, připustil Ovčáček. Zaměnil jména ústavních právníků, omluví se

Prezident Miloš Zeman tvrdí, že demisí premiéra nepadá celá vláda. Během návštěvy Libereckého kraje prohlásil, že je to v souladu s výkladem ústavních právníků Václava Pavlíčka a Jiřího Hřebejka. Oba právníci přitom říkají pravý opak, tedy že demise premiéra znamená i demisi vlády. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček teď připustil, že prezident zaměnil jména právníků. Zeman se s nimi chce sejít a omluvit se jim. Celý text čtěte ZDE.

11.5.2017 12:41 | Zeman předpokládá, že jeho včerejší návrh bude projednán na grémiích koaličních stran

"Včera jsem o tom jednal s představiteli tří koaličích stran, předložil jsem jim návrh, který obsahuje návrh na jeho odvolání, a předpokládám, že bude projednán na grémiích těchto stran," uvedl Zeman na otázku, kdy hodlá odvolat ministra financí Andreje Babiše.

11.5.2017 12:43 | Prezident vysvětloval kontroverzní přijetí premiéra na Hradě

"Hůlkou jsem mu jen ukazoval, kde je mikrofon," vysvětloval kontroverzní přijetí premiéra Bohuslava Sobotky, kde mimo jiné směrem k němu mával holí.

11.5.2017 12:44 | Výkon prezidentské funkce Zeman považuje za součást svého léčení

"To musí zaprvé rozhodnout občané, zadruhé prezidentskou kampaň nevedu, toto je pouze setkání s občany," odpověděl Zeman na otázku, zda nepřemýšlel o přerušení kampaně kvůli svému zdraví. "Považuji výkon prezidentské funkce za součást svého léčení," dodal.

11.5.2017 12:48 | KLDR je jeden velký koncentrační tábor

"Severní Koreu považuji za nejhnusnější diktaturu, která ve světě existuje," komentoval Zeman korejskou krizi. "Severní Korea je v podstatě jeden velký koncentrační tábor," dodal s tím, že režim ještě nemá funkční nosiče jaderných zbraní.

11.5.2017 12:53 | Zeman komentoval také důsledky brexitu

"Vystoupení Velké Británie z EU přinese snížení příjmů zhruba o 15 procent," uvedl prezident na dotaz o důsledcích brexitu. Musíme podle něj počítat se snížením objemu evropských dotací.

11.5.2017 12:54 | Zeman kritizoval poslance za středeční jednání

"Oni tam půl dne žvaní a po půl dni přijmou usnesení, že tu krizi sami prohloubili," kritizoval Zeman poslance, kteří ve středu jednali o vládní krizi.

11.5.2017 13:00 | Vláda by mohla dovládnout, kdyby Sobotka s Babišem odešli

"Já už jsem řekl svůj názor, jak tu krizi řešit, řekl jsem ji naprosto jasně. Kdyby ti dva kohouti odešli, přestali se hádat, tak vláda dovládne do konce a občané sami - nikoli politici - pak rozhodnou, jaká bude za půl roku nová vláda," řekl občanům prezident.

11.5.2017 13:01 | Soud podle Zemana uznal, že Peroutka byl fascinován nacismem

Z publika zazněl dotaz také na to, zda již byl nalezen článek "Hilter je gentleman", jehož autorství Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi. "Našlo se pět dalších článků přesně stejného typu," odpověděl prezident s tím, že tyto články předložili odvolacímu soudu, který na jejich základě konstatoval, že Peroutka byl fascinován nacismem.

11.5.2017 13:04 | Setkání s občany v Doksech je u konce

Setkání prezidenta Zemana s obyvateli obce Doksy již skončilo.

11.5.2017 13:15 | Včerejší demonstrace na Twitteru
11.5.2017 13:19 | Případnou ústavní žalobu na Zemana by Senát zřejmě schválil

Pro předložení případné ústavní žaloby na prezidenta by se v Senátu pravděpodobně našel dostatek hlasů. Připravenost hlasovat pro ni dnes oznámil desetičlenný klub ODS.

Žalobu chystají senátorské kluby lidovců a Starostů, které mají celkem 27 členů. Podporu už vyjádřili i někteří sociální demokraté a senátoři za Stranu zelených.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Senátoři s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta zřejmě spěchat nebudou, i když její návrh původně chtěli předložit už příští týden. Chtějí dát přednost premiérovi, aby na Zemana k Ústavnímu soudu podal kompetenční žalobu ohledně Babišova odvolání. Zeman chce o věci rozhodnout až po návratu z Číny, tedy po 18. květnu.

11.5.2017 13:27 | Sobotka se chystá zahájit konzultace s ústavními právníky

"Zahájím zkraje příštího týdne konzultace s ústavními experty, aby byla připravena kompetenční žaloba. Doufám, že nebude potřeba. Prezident je na tahu," prohlásil podle redaktora HN Luboše Kreče premiér Bohuslav Sobotka v Lucembursku.

K Schillerové, o které se mluví jako o potenciální náhradnici Andreje Babiše, se premiér nechce vyjadřovat, dokud návrh nedostane písemně.

11.5.2017 13:34 | Po Sobotkovi se s velkovévodou setká vévodkyně z Cambridge

Ve chvíli, kdy Bohuslav Sobotka finišuje s návštěvou Lucemburska a míří na setkání s velkovévodou, do země přilétá vévodkyně z Cambridge Kate Middletonová. Ta se s hlavou lucemburského vévodství potká bezprostředně po českém premiérovi.

Její návštěvu provázejí podstatně rozsáhlejší bezpečnostní opatření i mediální zájem - zatímco Sobotku následuje asi desítka novinářů, na schůzku s Middletonovou se akreditovalo na 100 médií. Do Lucemburska přijela oslavit 150. výročí podepsání Londýnských smluv, které umožnily existenci velkovévodství.

11.5.2017 14:10 | Sobotka bude ministra školství vybírat ze dvou až tří jmen

Premiér Bohuslav Sobotka se chce do konce května sejít s možnými kandidáty na funkci ministra školství. Nástupce Kateřiny Valachové (ČSSD), která v úterý kvůli kauze sportovních dotací oznámila svou rezignaci ke konci měsíce, by měl předseda vlády vybírat ze dvou až tří jmen. Na Twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Premiér se chce do konce května sejít s potenciálními kandidáty na nového ministra školství. Vybírat bude zřejmě ze dvou až tří kandidátů," uvedl Ayrer. Sobotka dnes během návštěvy v Lucembursku řekl pouze to, že nového ministra školství bude vybírat v příštích dnech a týdnech.

11.5.2017 14:14 | Český PEN klub kritizuje Zemana za jednání vůči Sobotkovi

Obecné povědomí o lidské slušnosti i míře vkusu snižují podle Českého centra Mezinárodního PEN klubu dnešní představitelé českého státu.

Spisovatelé, vydavatelé, překladatelé, publicisté, literární vědci i kritici sdružení v centru to dnes ve svém prohlášení zaslali ČTK.

Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jiřina Šiklová, Ivan Binar nebo Radkin Honzák uvedli, že s neklidem sledují narůstající hrubnutí politické kultury a veřejného života v naší zemi.

11.5.2017 14:40 | Sobotka položil věnec

Premiér Bohuslav Sobotka při své návštěvě Lucemburku položil věnec na uctění památky Jana Palacha na náměstí pojmenované právě po českém studentovi, který se na protest proti okupaci Československa v roce 1969 upálil.

11.5.2017 14:54 | Sobotka svolal jednání expertů, chce mít přichystaný spor se Zemanem u Ústavního soudu

Po recepci na české ambasádě v Lucemburku prohlásil, že už na začátek příštího týdne svolal schůzku s ústavními experty, aby společně začali řešit přípravy kompetenčního sporu - ten by teoreticky měl řešit Ústavní soud a rozhodnout, čí interpretace ústavy je správná, zda ta Sobotkova, nebo ta prezidentova.

11.5.2017 14:58 | Oblastní politici ANO se staví za Babiše

Představitelé regionálních organizací ANO se při vládní krizi staví za svého předsedu a ministra financí Andreje Babiše, který by podle nich neměl dobrovolně odstupovat z vlády. Pokud by ale jeho odchod vyřešil situaci, měl by spolu s ním odejít i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), dodávali členové ANO.

11.5.2017 15:03 | Politolog: Celé hnutí ANO stojí za Babišem

"Celé hnutí stojí a padá s Andrejem Babišem, takže jinou reakci si zatím představit nelze," komentoval postoj regionálních lídrů politolog Pavel Šaradín.

11.5.2017 15:05 | Komentář Martina Fendrycha

"Zemanovi jeho obsese Sobotkou zaslepuje oči, dělá chyby a není s to zlomit odpor lidovců a ČSSD. Vliv prezidenta v oranžové straně se scvrkává. Sjednotil ji proti sobě," napsal v komentáři Martin Fendrych.

11.5.2017 15:25 | Sobotka se setkal s krajany
11.5.2017 15:34 | Tisková konference Miloše Zemana právě začíná.

V těchto chvílích začíná tisková konference Miloše Zemana v Libereckém kraji.

11.5.2017 15:34 | Hejtman: Je dobře, že zde existuje názorová pluralita

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta se na začátek konference vyjádřil ke včerejším demonstracím. "Je dobře, že zde existují dva názory. V době, kdy existoval pouze jeden, většina z nás žila," řekl hejtman.

11.5.2017 15:39 | Zeman: Číňané by mohli kupovat české sklářské výrobky

Zeman začal mluvit o své cestě do Číny. "Je důležité podpořit výrobu a turistický ruch, kdy čínští turisté budou v Česku kupovat sklářské výrobky," uvedl Zeman.

11.5.2017 15:41 | Čínský turista je podle Zemana pro Česko cennější než ruský

"Číňan utratí za jeden den dvakrát tolik co ruský turista," zdůraznil Zeman.

11.5.2017 15:42 | Zemanovi se nelíbí, že byly na demonstraci děti

Chtěl bych všem poděkovat všem těm, kteří včera přišli na náměstí. Lituji, že názoroví oponenti pouze mlčeli a třímali transparenty a že byly na demonstraci i děti," řekl Zeman.

11.5.2017 15:45 | Zeman: Babiš mě rozčilil, když odstoupil od privatizace Unipetrolu

"Rozčílil mě Andrej Babiš, když nejdříve privatizoval Unipetrol, podepsal smlouvu, ale pak od ní odstoupil. Nemám rád, když někdo něco podepíše a pak si to rozmyslí." 

11.5.2017 15:48 | Zeman nespolupracuje ani s Babišem a ani se Sobotkou

"K Babišovi nejsem nekritický. Není žádný mocenský pakt mezi mnou a Babišem a ani mezi mnou a Sobotkou," uvedl prezident.

11.5.2017 15:50 | Zeman: Babišovi jsem nevyhověl například termínem voleb

"Andreji Babišovi jsem například nevyhověl, když chtěl volby v září. Volby jsem vyhlásil na 20. a 21. října, aby měli lidé o měsíc víc na to se rozhodnout," řekl Zeman.

11.5.2017 15:53 | O Kajínkovi Zeman rozhodne až po Číně

Až se Zeman vrátí z Číny, rozhodne o osudu Jiřího Kajínka.

11.5.2017 15:55 | Zeman stále tvrdí, že mu Ústava dovoluje nevyhovět odvolání ministra

Zeman bude na ústavní žalobu proti němu reagovat podáním podnětu Ústavnímu soudu. "Prezident není povinen demisi vyhovět, říká ústava," uvedl Zeman.

11.5.2017 15:59 | DVTV na Twitteru
11.5.2017 16:04 | Zeman: Problémy se řeší ve volbách, ne na ulici

"Demonstranty pokládnám za kraválisty. Mají právo demonstrovat, ale ve svobodné zemi se problémy řeší volbami, a ne pouličními výkřiky," řekl Zeman

11.5.2017 16:06 | O demonstraci nebude za měsíc nikdo vědět

"Za měsíc nebo za dva se o demonstraci nebude vůbec mluvit. V demokratickém režimu odvoláváme politiky ve volbách," doplnil Zeman.

11.5.2017 16:08 | Prezident neodpověděl, jestli bude čekat na rozhodnutí Ústavního soudu

Na otázku, zda bude v odvolání Andreje Babiše čekat na rozhodnutí Ústavního soudu, Zeman jednoznačně neodpověděl. 

"Nebudu to nazývat kompetenční žalobou, ale budu to nazývat podnět Ústavnímu soudu, aby sám vyložil ústavu, zda odvolání ministra je obligatorní v tom smyslu, že prezident je tomuto návrhu povinen vyhovět," řekl Zeman. "Ponechme tedy, ať už podnětem jedné nebo druhé strany, Ústavnímu soudu, jak se rozhodne, a já jeho rozhodnutí samozřejmě budu respektovat," řekl.

11.5.2017 16:10 | Tisková konference končí

Tisková konference prezidenta Zemana právě skončila.

11.5.2017 16:11 | Záznam tiskové konference
externí video: Živě: Tisková konference Miloše Zemana po návštěvě Libereckého kraje
Zive_Tiskova_konference_Milose_Zemana_po_navsteve_Libereckeho_kraje.jpg
11.5.2017 16:16 | Sobotka připomněl společné priority zemí V4 a Beneluxu

Země Visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, mají v Evropě společné priority se státy Beneluxu, tedy Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem. Na závěr své dvoudenní návštěvy právě v Lucembursku to dnes novinářům řekl předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

11.5.2017 16:18 | Europoslanci ANO Telička a Ježek chtějí jednat s Babišem

Europoslanci zvolení za hnutí ANO Pavel Telička a Petr Ježek se o víkendu chtějí sejít s předsedou hnutí a s vicepremiérem Andrejem Babišem kvůli současné situaci. Telička se v minulosti kriticky vyjádřil vůči Babišovi kvůli nahrávkám, na nichž vicepremiér mluví s novinářem z deníku Mladá fronta Dnes o termínu publikování některých článků o politicích ČSSD.

11.5.2017 16:23 | Závaznost koaliční smlouvy podle ústavního právníka Marka Antoše:

"Koaliční smlouva navíc ani nepředstavuje právní dokument, je to spíše politická deklarace. Už když v roce 1998 Ústavní soud posuzoval tzv. opoziční smlouvu, tedy smlouvu, kterou spolu uzavřely ČSSD - shodou okolností v čele s Milošem Zemanem - a ODS, tak konstatoval, že 'neobsahuje právní, ale pouze politické normy a jako taková není právně závazná a vynutitelná'. Totéž platí i o koaličních smlouvách."

11.5.2017 16:39 | Zeman bude respektovat až Ústavní soud

"Rozhodnutí Ústavního soudu, který je jediným oprávněným vykladačem ústavy, budu plně respektovat," řekl Zeman.

11.5.2017 17:02 | Na výrok o Bradym zareagoval ministr kultury Herman na Twitteru:

Prezident na tiskové konferenci řekl, že o demonstracích se za měsíc mluvit nebude. A že se už nemluví ani například o Jiřím Bradym.

11.5.2017 17:06 | Cestu prezidenta do krajů by neměla platit prezidentská kancelář

Prezident také řekl, že není nakloněn tomu, aby prezidentská kancelář spolufinancovala cesty hlavy státu do krajů. "Jestliže bych se měl doprošovat kohokoliv z hejtmanů a kohokoliv z krajů, abych směl do tohoto kraje pouze tehdy, když si zaplatím náklady na obložené chlebíčky, no tak do toho kraje prostě nepojedu," řekl Zeman.

11.5.2017 17:10 | Zeman: Sněmovna svým zasedáním krizi prohloubila

Sněmovna podle prezidenta Miloše Zemana ve svém usnesení, které ve středu schválila na mimořádné schůzi k nahrávkám ministra financí Andreje Babiše (ANO), sama krásně sebekriticky uznala, že politickou krizi svým zasedáním prohloubila. Zeman to dnes řekl novinářům po návštěvě Libereckého kraje.

11.5.2017 17:16 | Sobotka se k Zemanovi zatím nebude vyjadřovat

"Premiér se k novému Zemanově kroku s Ústavním soudem zatím nebude vyjadřovat," uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

11.5.2017 17:19 | Zeman si Babiše nedovolí neodvolat
11.5.2017 17:22 | Sobotkova návštěva v Lucembursku
11.5.2017 17:40 | Babiš chce koaliční radu

Vicepremiér Andrej Babiš žádá premiéra o co nejrychlejší svolání koaliční rady. Chce na ní řešit současnou vládní krizi, řekl dnes novinářům.

11.5.2017 17:41 | Babiš má jiné řešení

Babiš rovněž uvedl, že řešení situace, o němž mluví, není totožné s návrhem, se kterým přišel ve středu Zeman. Tedy vypsání předčasných voleb či vlády bez Babiše i Sobotky.

11.5.2017 17:42 | Babiš nevidí důvod k odchodu

Babiš zopakoval, že nevidí důvod pro svůj odchod z kabinetu. "Ale respektuji právo premiéra, že mě odvolá, nebo podal návrh na odvolání," řekl. Uvedl, že nechce být předmětem sporu mezi prezidentem a premiérem. Nevyjádřil se ale k tomu, zda dobrovolně z vlády odejde, což dosud odmítal.

11.5.2017 17:43 | Jméno svého nástupce chce Babiš nejdříve poslat Sobotkovi dopisem

"My máme zájem, aby tato krize skončila co nejdřív, aby vláda dovládla. Proto navrhneme na místo ministra financí někoho jiného," řekl Babiš. Jméno kandidáta chce poslat Sobotkovi dopisem, veřejně ho zatím zmiňovat nechtěl. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek však ve středu zmínil jako možnou kandidátku na ministryni dosavadní Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou.

11.5.2017 18:16 | Na Václavském náměstí mohlo být 19 tisíc lidí

Na demonstraci na Václavském náměstí mohlo být kolem 19 tisíc lidí, vyplývá to z dat operátora T-Mobile. Celkem se tak na náměstí včetně kolemjdoucích nacházelo kolem 33,5 tisíce lidí.

11.5.2017 18:29 | Zeman vyráží do Číny
11.5.2017 18:40 | Na Hradčanském náměstí se demonstruje

V Praze se opět demonstruje proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, tentokrát na Hradčanském náměstí. "Děkujeme všem za středeční akce po celé republice a skvělou účast! A zveme Vás na událost, která bude úplně jiná, bude hned ve čtvrtek, také neopakovatelná. Naše požadavky ještě nebyly splněny. Trváme na nich," píší organizátoři u události na Facebooku.

11.5.2017 18:46 | Rychetský: Soud by se žalobě věnoval přednostně

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sdělil, že kdyby žalobu soud z Hradu dostal, věnoval by se jí přednostně.

11.5.2017 18:47 | Ústavní právník: Prezident se stěží může před Ústavním soudem přít sám se sebou

Ústavní právník Jan Kysela předpokládá, že Ústavní soud odpoví v řádu dní tak, že na otázky k výkladu ústavy není kompetentní odpovídat, protože je místem pro řešení právních sporů. Prezident se stěží může před Ústavním soudem přít sám se sebou, zda má, nebo nemá kompetenci v některých případech nevyhovět návrhu premiéra na odvolání ministra, řekl Kysela v České televizi. U případné Sobotkovy kompetenční žaloby Kysela očekává rozhodnutí soudu kratší než dva měsíce, protože jde o právně nespornou záležitost.

11.5.2017 18:58 | Pohled na Hradčanské náměstí
11.5.2017 19:27 | Babiš v rozhovoru pro HN: Pokud premiér odsouhlasí mého nástupce, krize může rychle skončit

Usnesení sněmovny, že jsem lhal, pokládám za skandální, říká v rozhovoru pro HN ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj je třeba řešit vládní krizi na půdě koalice, proto žádá premiéra Bohuslava Sobotku o svolání koaliční rady. Současně mu zasílá návrh na svého nástupce či nástupkyni v čele ministerstva financí.

11.5.2017 19:38 | Europarlament bude řešit riziko politického zneužití médií v Česku

Stavem médií v České republice a rizikem jejich politického zneužití se nejspíš bude 1. června zabývat Evropský parlament. Vyplývá to z návrhu programu jeho plenární schůze, který dnes schválilo vedení politických frakcí europarlamentu.

11.5.2017 19:47 | Demonstrace na Hradčanech

Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem do Pražského hradu. Řečníci vyzývali politiky, aby řešili vládní krizi. Účastníci dnes mimo jiné podepisovali petici za odvolání Babiše z funkce.

11.5.2017 20:55 | Zeman na audienci v Číně bere i Kellnera

Prezident Miloš Zeman s sebou do Číny vzal dvě letadla podnikatelů, další cestovali do Číny po vlastní ose. Nejbohatší Čech a většinový majitel skupiny PPF Petr Kellner a šéf Škody Auto Bernhard Maier budou Zemana doprovázet u prezidenta Si Ťin-pchinga. V Číně je také guvernér České národní banky Jiří Rusnok. ČNB nedávno udělila licenci největší čínské bance ICBC, která v Česku otevře pobočku.

11.5.2017 21:52 | Europoslanec: Bude to ostuda a diskvalifikace Babiše. Zneužívání médií v Česku chtěli řešit Němci

Vládní krize překročila hranice Česka, už se to nedá přehlédnout, říká europoslanec Zdechovský. Europarlament bude řešit zneužívání médií v Česku.

11.5.2017 22:07 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž končí. Vládní krizi budeme sledovat i nadále.

Redakce HN