Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl na pondělním koaličním jednání jmenovat do čela ministerstva financí nejen náměstkyni Alenu Schillerovou, ale i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že nechápe, proč Sobotka odmítá Brabce kvůli jeho vazbám na Agrofert do čela ministerstva, ale s jeho nominací na vicepremiéra nemá problém.

ANO chce podle Babiše vládní krizi rychle ukončit, premiér to ale podle něj komplikuje.

Babiš napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, s kterým chce hnutí přijít do středečního jednání koalice, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. Pravděpodobně by to bylo ke konci května, uvedl Babiš.

Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec koaliční spolupráce.

Sobotka náměstkyni Schillerové vyčetl zdržování kontrol jednokorunových dluhopisů, navázanost na Babiše a zpřísňování v oblasti vymáhání daní.

Schillerová se proti všem třem důvodům, kvůli kterým ji Sobotka odmítl, ohradila. "Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice," řekla novinářům.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.5.2017 20:34 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, naše dnešní on-line reportáž z vývoje okolo vládní krize končí. Děkujeme za Vaši přízeň, tématu se budeme věnovat i nadále v dalších dnech.

15.5.2017 16:46 | Jednání Bezpečnostní rady bylo klidné

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) hodnotili dnešní jednání Bezpečnostní rady jako klidné. "Neřekl bych, že to bylo nějak výjimečně vyhrocené," řekl Brabec. Důvodem může podle něj být i to, že řada členů nejsou politici a příliš nevyjadřují emoce. "Atmosféra byla docela poklidná, nikdo na sebe nezvyšoval hlas, oproti třeba jednání koaliční rady minulý týden, já to hodnotním konstruktivně," řekl Jurečka.

15.5.2017 16:42 | Bezpečnostní radu svolali lidovci

O svolání rady požádali lidovci kvůli obsahu nahrávek, ale i kvůli tomu, že jejich vznik v okolí vicepremiéra a místopředsedy Bezpečnostní rady státu Babiše by mohl být bezpečnostní hrozbou. "Na různé otázky, které si tady v posledních dnech všichni klademe, nám bylo řečeno zase v obecné rovině, že ty věci se prošetřují," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lidovci budou podle něho spokojeni až ve chvíli, kdy vyjde pravda najevo.

15.5.2017 16:36 | Babiš odmítá převzetí živého spisu od novináře

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu znovu odmítl, že by dostal od novináře svého bývalého deníku živý policejní spis, jak naznačují nahrávky, které se v posledních týdnech objevily na internetu. Novinářům to po jednání řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Politici v radě dostali od zástupců příslušných orgánů ujištění, že nahrávky jsou předmětem vyšetřování, dodal.

15.5.2017 16:26 | Angažmá mé dcery v hnutí ANO je její věc, míní Schillerová

Můj zeť věnoval hnutí ANO asi 1,5 milionu korun, potvrdila Alena Schillerová. Politické angažmá mé dcery ve strukturách hnutí ANO je její věc, dodala.

15.5.2017 16:21 | Bezpečnostní rada státu: Babišovy nahrávky se vyšetřují

Ministr financí Andrej Babiš  na dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu znovu odmítl, že by dostal od novináře svého bývalého deníku živý policejní spis, jak naznačují nahrávky, které se v posledních týdnech objevily na internetu. Novinářům to po jednání řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Politici v radě dostali od zástupců příslušných orgánů ujištění, že nahrávky jsou předmětem vyšetřování, dodal.

15.5.2017 16:15 | Schillerová: Korunové dluhopisy jsou prošetřovány

Podle odmítnuté kandidátky na post ministryně financí Aleny Schillerové je nákup jednokorunových dluhopisů Andrejem Babišem vyšetřován.

15.5.2017 15:27 | Další krok prezidenta oznámím příští úterý, uvedl Ovčáček

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociální síti Twitter napsal, že další krok Miloše Zemana v souvislosti s vládní krizí oznámí příští úterý v 11.30 během tiskové konference na Pražském hradě.

"Neplánuji nic takového," odpověděl Ovčáček na otázku, zda se Hrad až do příštího úterý nebude vyjadřovat.

15.5.2017 14:58 | Schillerová Sobotku nechápe

externí video: Jsem v šoku, jsem jen obyčejná ženská, diví se odmítnutá Babišova náměstkyně
Jsem_v_soku_jsem_jen_obycejna_zenska_divi_se_odmitnuta_Babisova_namestkyne.jpg

15.5.2017 14:36 | Miloš Zeman přistál ve městě Nanking

Prezident Miloš Zeman mezitím přistál v čínském městě Nanking, kam zamířil z Pekingu.