Maturitu z matematiky zvládlo 78 procent studentů, což je o procento více než loni. Zkoušku z češtiny úspěšně napsalo 90 procent maturantů, což je oproti loňsku mírné zhoršení. Podle ředitele Cermatu, který zkoušky připravuje, je to tím, že se žáci připravují drilováním testů, a pokud se objeví nový typ otázky, zaskočí je to. Ministryně školství Kateřina Valachová se proti tomu ohradila. Žáci se prý v hodinách nebiflují testy. Letos poprvé se rovněž konaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy, lépe se žákům dařilo v matematice.

V testu z matematiky se studenti mírně zlepšili. Letos si maturitu z matematiky vybralo více gymnazistů, podle ředitele Cermatu, který zkoušky organizuje, se ale zvedla neúspěšnost u gymnazistů. "Propadlo jich víc, takže je vidět, že na gymnázia míří větší podíl slabších žáků," říká Jiří Zíka.

Čeština dopadla téměř stejně jako loni, došlo jen k mírnému zhoršení o necelý procentní bod. Maturitu zvládlo 90 procent žáků.

K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 69 823 středoškoláků, což bylo zhruba o 900 méně než loni. Matematiku si vybrala čtvrtina maturantů, tři čtvrtiny středoškoláků zvolily raději cizí jazyk. Od příštího roku už budou gymnazisté povinně maturovat z češtiny, matematiky i cizího jazyka. O rok později by se měli přidat studenti ostatních odborných škol.
Letos z matematiky maturovalo o 1,5 procenta méně středoškoláků než loni. Ze čtvrtiny přihlášených ji nezvládlo 23 procent těch, kteří test psali poprvé.