Poptávka firem po letních brigádnících také v letošním roce vzrostla. Největší zájem o tyto pracovníky je ve výrobě, logistice, administrativě a službách. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Odměny letních brigádníků podle nich mírně stouply.

"Zaměstnavatelé s počátkem května začali ve většině regionů nabízet brigádnické pozice na letní měsíce. Již nyní je jasné, že nabídka brigád letos vzroste meziročně o desítky procent. Zaměstnavatelé se touto formou snaží řešit nedostatek pracovních sil i vybírání dovolených. Získat chtějí především plnoleté studenty a rodiče na rodičovské dovolené," uvedl ředitel agentury Grafton Recruitment Jonathan Hill.

"Zvýšený zájem o brigádníky evidujeme již od začátku roku. Poptávky na pokrytí letního provozu máme již teď, společnosti se ale nebrání ani dlouhodobé spolupráci, aby zároveň vyřešily potřebu pracovníků i v zimních měsících," souhlasil šéf divize dočasného zaměstnávání v personálněporadenské společností Hays Lukáš Beňo. Nejčastěji obsazuje pozice v retailu, tedy pozice obchodních konzultantů a asistentů prodeje, a dále v administrativě - asistentky, recepční, administrativní podporu oddělení.

Hledat brigádníky začínají podle Hilla výrobní firmy, obchodníci, logistická centra či centra podnikových služeb. Situaci komplikuje nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezonní práce. "Firmy proto začínají s náborem dříve než v předchozích letech a svou nabídku uzpůsobují různým skupinám. Studenti tak mohou získat intenzivní brigádu, aby si za léto stihli vydělat i něco užít, matky na mateřské zase práci na pár hodin denně, aby vedle ní zvládly i péči o děti," upozornil Hill. Největší zájem mají studenti o práci v administrativě, manuální práci moc nevyhledávají, a to i přesto, že ohodnocení se příliš neliší.

Rozdíly lze však pozorovat napříč regiony. Například na Ostravsku si brigádník vydělá za hodinu 80 až 110 korun, v Brně 90 až 120 korun, na Olomoucku dokonce 100 až 120 korun, na Zlínsku 75 až 100 korun, v Jihlavě 110 až 130 korun, v Ústí nad Labem 70 až 120 korun a v Praze 100 až 120 korun. Ovšem v případě brigád s nutností znalosti cizích jazyků lze nalézt i vyšší nabídky.

Agentura ManpowerGroup velký skok v odměňování zaznamenala po krizi, letos je nárůst odměn pro brigádníky podle ní v průměru kolem pěti procent. Nejvyšší procentní nárůsty vidí u nejhůře placených brigád. Zatímco v Praze se platí 100 až 160 korun za hodinu a odměny stagnují, například v jižních Čechách některé firmy zvedly odměny brigádníků ze 70 na 85 korun. Procentuálně je to hodně, ale v absolutní částce daleko za Prahou.

Nejvíce pozic je tradičně k dispozici ve výrobě, ať už jde o operátory výroby či skladníky, dále v retailu, kde jde o pozice asistentů prodeje či pracovníky, kteří mají na starosti inventury. Velké množství pozic lze nalézt i v zákaznických službách, kde je ovšem důraz kladen na znalost angličtiny, případně i dalšího cizího jazyka. Největší nárůst brigádnických míst přitom očekává Grafton v Brně, v Jihlavě a ve Zlínském kraji.

I když by letos neměl být příliš velký problém brigádu najít, neměli by zájemci otálet. "Nejlepší čas na hledání brigády je totiž právě nyní, protože nejzajímavější nabídky budou na přelomu května a června již obsazené," upozornil Hill.