Za pravděpodobně své poslední vystoupení v roli ministra financí označil Andrej Babiš představení návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Počítá se schodkem padesáti miliard korun.

Babiš zároveň vyznačil priority rozpočtu na další období. Většina se jich týká růstu platů státních zaměstnanců, kteří si polepší ještě letos. Mzdy jim vzrostou od července díky úspoře na státním dluhu. 

"Jde zejména o platy v sociálních službách, ty jsou katastrofální, chceme je navýšit o 24 procent. Po plošném navýšení pro státní zaměstnance by to bylo dalších deset procent navíc," uvedl Babiš.

Další priority rozpočtu jsou navýšení důchodů o 501 korun, což vyjde státní pokladnu na 21,6 miliardy. Rozpočet počítá také se zvyšováním výdajů na dávky nemocenského pojištění. Příští rok by si měla o 5,4 miliardy polepšit armáda, čímž se výdaje na obranu vyšplhají na 1,13 procenta z HDP.

"Porostou i platby za státní pojištěnce, výzkum a vývoj nebo podpora sportu," dodal Babiš.  

Ten však čelí kritice za to, že v době hospodářského růstu navrhuje schodkový rozpočet, místo aby prosazoval vyrovnané financování.

"Problém rozpočtování jsou evropské peníze. Pokud nemáme závazné číslo, kolik resorty na dotace vydají, nemůžeme přijít s vyrovnaným rozpočtem. České peníze nám ale sedí perfektně," řekl Babiš s tím, že by raději připravoval menší deficit.

"Současné požadavky jednotlivých resortů jsou ale takové, že bychom byli v minusu sto miliard," dodal ministr financí. 

Doplnil, že k letošnímu dubnu byl nakonec přebytek letošních financí 6,27 miliardy. "Ke konci roku 2017 bude dluh o 70 miliard nižší, než když nastupovala tato vláda," dodal Babiš.

Ten má opustit ministerstvo pravděpodobně každým dnem, čeká se jen na jeho odvolání prezidentem Milošem Zemanem a jmenování Ivana Pilného. Současný ministr končí kvůli vládní krizi, kterou způsobily jeho kauzy korunových dluhopisů a zveřejněných tajně pořízených nahrávek, které naznačují, že Babiš mohl ovlivňovat svá média. 

Sobotka: Návrhy v rozpočtu jsou jen reakcí na schválené zákony

Návrhy ministerstva financí ve státním rozpočtu na rok 2018 jsou jen reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"To co dnes pan ministr Babiš představil je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka.

Státní dluh na konci roku zůstane na 1,613 bilionu korun           

Státní dluh bude na konci letošního roku 1,613 bilionu korun, dodal na tiskové konferenci Babiš. Na konci loňského roku dluh činil rovněž 1,613 bilionu korun.

Ministr uvedl, že 14 procent státního dluhu tvoří dluhy s nulovým nebo záporným úrokem. To vyplývá z vývoje v posledních letech, kdy stát prodával dluhopisy právě s tímto výnosem. Investoři tak v řadě případů fakticky státu platí za to, že mu půjčili peníze.

Na obsluze státního dluhu tak letos ministerstvo financí podle ministra ušetří pět miliard korun. Peníze využije od července na desetiprocentní zvýšení tarifů platů příslušníků bezpečnostních sborů, zaměstnanců v kultuře, zdravotnictví, sociálních službách a nepedagogickým pracovníkům ve školství.

Úspora podle Babiše umožní také zavést od 1. září kariérní řád učitelů a navýšení ostatních tarifů od listopadu o deset procent. Rovněž by měl stoupnout zvláštní příplatek pro zdravotní sestry ve směnném provozu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.