Situace ohledně exhejtmana Jihočeského kraje za ČSSD Jiřího Zimoly se dál přiostřuje. Jelikož vedení ČSSD v pátek vyškrtlo Zimolu z 22. místa kandidátky pro podzimní parlamentní volby, požadovalo jihočeské vedení strany po celostátním vedení rozhodčí řízení. To mělo rozhodnout, zda byl postup proti Zimolovi oprávněný.

Podle všeho ale žádný stranický "soud" nebude, protože předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pondělí večer něco takového odmítl.

"Návrh jihočeského krajského výkonného výboru na rozhodčí řízení mezi ním a předsednictvem ČSSD nemá oporu ve stanovách.

Rozhodčí řízení podle stanov řeší pouze spory mezi členy sociální demokracie nebo členy a orgány strany. V žádném případě ho nemůže vést jeden z kolektivních orgánů ČSSD proti jinému," oznámil Sobotka.

Zároveň se hájí tím, že s výjimkou změny na posledním místě kandidátky nedošlo ze strany vedení ČSSD k žádné jiné úpravě a vedení respektovalo návrh Jihočechů, včetně osoby lídra. "Věřím, že jihočeská krajská organizace bude respektovat rozhodnutí předsednictva ČSSD a že se nyní bude věnovat přípravě primárních voleb a následně přípravě volební kampaně ČSSD v regionu," vzkázal Sobotka.

Zimola byl z kandidátní listiny vyškrtnut kvůli vysokým manažerským odměnám v Jihočeských nemocnicích, které pod něj jako hejtmana spadaly.

"Předsednictvo se shodlo, že nechceme, aby problémy, které vedly k odstoupení Jiřího Zimoly z funkce hejtmana, zatěžovaly kandidátku ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny a zatěžovaly volební kampaň," prohlásil již v pátek Sobotka.

Související