Vládní krize podle Hradu ve středu skončí. Prezident Miloš Zeman odvolá ministra financí Andreje Babiše a na jeho místo jmenuje poslance ANO Ivana Pilného. Oznámil to v úterý prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka navrhl Babišův odchod z vlády už počátkem května, Hrad ale dosud s jeho odvoláním otálel.

"Vládní krize vyvolaná premiérem Bohuslavem Sobotkou tak bude ukončena," prohlásil mluvčí. Ještě v úterý odpoledne se Zeman s Pilným setká na Pražském hradě.

Oznámení Hradu už přivítal premiér Sobotka. Je podle svých slov rád, že Zeman se nemusí uchylovat ke kompetenční žalobě. Prezident však podle něj mohl reagovat dříve.

Návrh na odvolání Andreje Babiše předložil Sobotka prezidentovi už 5. května, ještě před jeho odjezdem na služební cestu do Číny. Zeman ale s podpisem otálel, chtěl napřed slyšet jméno Babišova nástupce. A odvolával se také na porušení koaliční smlouvy mezi ČSSD a hnutím ANO. Podle odborníků na ústavní právo je ale prezidentovou povinností návrhu premiéra vyhovět bez dalších podmínek. 

Premiér se kvůli Zemanově postupu chtěl obrátit s kompetenční žalobou na Ústavní soud. Ve hře také byla ústavní žaloba na hlavu státu kvůli hrubému porušení ústavy, kterou začala připravovat skupina senátorů. V pondělí začali sbírat podpisy na její podporu.

Dvaasedmdesátiletý Pilný sedí v poslanecké sněmovně od voleb v roce 2013, předsedá zdejšímu Hospodářskému výboru.

Před tím se o vstup do vysoké politiky pokoušel neúspěšně čtyři roky před tím s nově vzniklou stranou Občané.cz. 

V roce 1992 přivedl do tehdejšího Československa poprvé pobočku softwarového gigantu Microsoft, kterou dalších šest let vedl.

Poté působil jako generální ředitel Českého Telecomu. 

Související