Petra Kubistová loni jako jedna z pojištěných u Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) vyzkoušela nový telemedicínský projekt diaBetty. Díky aplikaci v mobilu, kterou propojila s digitálním glukometrem, mohla sledovat hladinu cukru v krvi a konzultovat výsledky se svým lékařem on-line. V té době byla těhotná a trpěla tzv. těhotenskou cukrovkou. "Dojíždění do diabetologického centra v Praze mi trvá asi hodinu, další hodinu zpátky, pak musíte chvíli čekat tam. Mám další tři děti a ušetřilo mi to spoustu času," popisuje Kubistová. Spolu s ní loni vyzkoušelo pilotní telemedicínský program několik dalších žen a OZP se rozhodla projekt zařadit do hrazené prevence pro své pojištěné.

Počet žen, které v těhotenství trpí cukrovkou, se za poslední roky zvýšil. V roce 2000 jich bylo asi 1300, v roce 2013 přes čtyři tisíce. "Těhotenskou cukrovkou trpí čtyři až šest procent žen, které čekají dítě. Nemocná matka si musí neustále měřit hladinu cukru v krvi," popisuje profesor Milan Kvapil z Fakultní nemocnice v Motole, který na projektu spolupracoval. Běžně si ženy dělají domácí testy a musí se naučit, co jaké výsledky znamenají. Spolu se samovyšetřením musí také navštěvovat diabetologa.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?