Nově vytvořená koalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými ve středu dopoledne představila kandidáty, se kterými chce uspět v Praze v podzimních volbách do sněmovny. Po mnoha debatách se koalice nakonec dohodla, že jedničkou bude předseda STAN Petr Gazdík, jehož doménou dosud byla východní Morava. Druhé místo patří ministrovi kultury Danielu Hermanovi, se kterým původně lidovci počítali jako s lídrem.

Doménou předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka byla vždy Morava. Tam bydlí, tam několikrát uspěl u voličů a tam je také radním Zlínského kraje pro školství. Teď poprvé se pokusí uspět ve zcela jiném prostředí, a to v hlavním městě, kde povede kandidátku nově vytvořené koalice KDU-ČSL a STAN.

"V okamžiku, kdy primátorkou Prahy je Slovenka a kdy předchozí primátor Prahy byl Hanák jako poleno, tak proč bych nemohl být já lídrem pro Prahu," sdělil redakci Gazdík, který se podle svých slov nebojí reakce Pražanů na svou kandidaturu.

"Myslím si ale, že přenést do Prahy trochu selského rozumu z Moravy nemůže škodit," říká a za největší nedostatek metropole považuje neexistují vizi rozvoje. "Chtěl bych, aby Praha měla vizi, tak jako ji má kdejaká víska na Moravě, které nechybí program rozvoje venkova na příštích deset až dvacet let. Praha jako obrovské město takovou vizi nemá. Praha podpoří něco tam, něco jinde, ale potom leží na účtě 38 miliard a neví se, co s nimi. Byl bych strašně rád, aby naše hlavní město vizi mělo," podotkl.

U primátorky mi chybí mnohem větší aktivita

Gazdík se často označuje za velkého patriota své rodné vesnice Suchá Loz, kde začínal svou politickou kariéru jako starosta v roce 2002, když předtím učil na základní škole v nedalekém Bánově. O své obci často mluví a dává ji za příklad. "Strašně bych si přál, aby se Praha rozvíjela stejně, jako se rozvíjí obec Suchá Loz. Zvu všechny Pražany, aby se přišli podívat, jak se rozvíjí," prohlašuje poněkud neskromně.

Jeho "poměřování" s Prahou není novinkou, už v roce 2008 vyzval tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma, aby si s ním prohodil post starosty a primátora. Gazdík poté skutečně několik dnů "šéfoval" Praze a Bém Suché Lozi. K nynější primátorce Adrianě Krnáčové je čerstvý lídr kritický. "Mně chybí u paní primátorky mnohem větší aktivita a výsledky práce," řekl.

Související