Sněmovna schválila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top-boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. "Číslo pět miliard je odhad. Pro domácnost jde o výdaj v řádu sto korun za set-top-box, popřípadě v řádu několika tisíc korun za novou televizi," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Co přináší novela

◼ Spotřebitelé budou moci nově změnit mobilního operátora do 10 dnů.

◼ Rovněž bude možné odstoupit od smlouvy bez pokuty, pokud operátor změní smluvní podmínky.

◼ Operátorům novela za jejich případná pochybení nově ukládá pokuty ve výši pěti až deseti procent z ročního obratu.

◼ Pozemním provozovatelům TV zákon slibuje kompenzace za přechodné souběžné vysílání v novém a starém televizním standardu.

◼ Standard DVB-T2 umožní vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí.

◼ Změna bude pro uživatele vyžadovat buď koupi nové televize, nebo výměnu set-top-boxu.

◼ Část současných televizních frekvencí bude díky tomu předána mobilním operátorům, což přinese rychlejší mobilní internet.

◼ Vláda si od změny slibuje zlevnění mobilního internetu.

Novela má také zlepšit postavení českých spotřebitelů na mobilním trhu, kteří budou moci nově přecházet mezi operátory do 10 dnů, což má zvýšit konkurenci na trhu. Operátorům rovněž zákon za jejich možná pochybení nově slibuje miliardové pokuty až do výše 10 procent jejich ročního obratu.

"Změna, kterou zákon přináší, vytváří větší tlak na mobilní operátory a podmínky pro to, aby se trh rozhýbal," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Přijímání zákona provázel ostrý tlak ze strany asociací mobilních i satelitních operátorů. První skupině vadily vysoké pokuty z obratu, které bude nově moci udělovat Český telekomunikační úřad a které podle mobilních operátorů přimějí jejich mateřské společnosti investovat do modernizace jejich sítí v jiných zemích. Provozovatelé satelitů zase protestovali proti kompenzacím, které stát slibuje jejich pozemním konkurentům, jako jsou České Radiokomunikace. Ty mají spolu s Českou televizí a firmou Digital Broadcasting získat asi 627 milionů korun za souběžné vysílání v novém a starém televizním standardu, který bude vypnut po roce 2020.

Pozměňovací návrhy poslanců ODS Marka Bendy a Ivana Adamce, které měly za cíl ze zákona vyjmout nové operátorské pokuty a zastavit proces druhé televizní digitalizace, ovšem neprošly. Oproti tomu poslanci schválili třeba pozměňovací návrh Markéty Pekarové Adamové, podle něhož bude Česká televize nově u převzatých pořadů zobrazovat také titulky, aby se tak mezi diváky zlepšila znalost angličtiny.

Asociace provozovatelů mobilních sítí, která sdružuje T-Mobile, Vodafone a O2, na zvýšení maximálních pokut z dnešních 20 milionů korun na 10 procent obratu na svém Facebooku reagovala s nelibostí.

Podobně reagovala také Česká asociace satelitních operátorů (ČASO), která si už na údajnou nedovolenou podporu pro provozovatele pozemní televize stěžuje na Česko u Evropské komise. "Schválení diginovely nás samozřejmě netěší. Uznáváme, že jsme prohráli bitvu, ale rozhodně ne válku. Nadále se připravujeme na řízení u Evropské komise, kde věříme, že uspějeme s našimi námitkami," říká Patrik Brom, sekretář ČASO.

Od novely telekomunikačního zákona si vláda slibuje, že povede k dalšímu zlevňování na českém mobilním trhu, který patří k nejdražším v Evropě. Tlak veřejnosti na zlevňování mobilního internetu trvá už od začátku roku a operátoři na něj postupně reagují úpravou svých tarifních nabídek. Firmy Vodafone a T-Mobile už podstatně navýšily objem dat u svých mobilních balíčků, zároveň ale mírně zdražily. Spotřebitelské organizace jako dTest nebo Telefonující.cz proto volají po dalším zlevňování.

Nové digitální vysílání přinese více programů, vyšší kvalitu i rychlejší internet v mobilu

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Někteří opoziční poslanci upozorňovali na to, že si přechod na nový digitální standard od občanů vyžádá asi pět miliard korun nutných na koupi nových televizí nebo set-top-boxů, které vysílání DVB-T2 zvládnou. Podle ministerstva je ale nutné digitalizaci provést, protože se evropské státy shodly na tom, že část současných televizních frekvencí bude předána mobilním operátorům a televize by pak neměly dostatek kmitočtů pro své pozemní vysílání.

Poslanci přijali návrh hospodářského výboru, který stanoví, že ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021.

Před náklady domácností na výměnu televizorů varoval budoucí ministr financí Ivan Pilný (ANO). Postihne to podle něj hlavně tu skupinu lidí, která přijímače vyměňuje nikoliv v cyklu přirozené obměny, ale až když jsou "na šrot". Obdobně se vyjádřil poslanec ČSSD Jiří Koskuba. "Zapomínáme na seniory, pro které je televize často jediným společníkem," poznamenal. Přelaďovat digitální televize nebo digitální rádia na nový systém podle něj není pro seniory snadná věc.