Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové (oba ČSSD). Návrh na její odvolání odeslal na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

"Pro mě je velká pocta a čest, že se pan premiér rozhodl na tuto funkci navrhnout mou osobu. Domnívám se, že čas, který mi zbývá, je tak akorát na dotažení věcí, které jsme společně začali," uvedl Štech.

Premiér na schůzce s Valachovou řešil současný stav českého školství. Podle něj se jeho vládě podařilo zlepšit situaci učitelů i vzdělávání dětí.

Jmenoval například zavedení povinné maturity z matematiky, navýšení rozpočtu pro školství či navýšení kapacit mateřských školek.

"Chtěl bych paní ministryni poděkovat za velmi dobře odvedenou práci," řekl Sobotka.

Na Štechovi bude, aby dal do pořádku dotace pro sport a vyjednal adekvátní rozpočet pro školství. "S rozpočtem, jak ho předložil ministr financí, nejsem spokojená. Máme větší počet dětí v základních školách, potřebujeme zvýšit kapacity. Zároveň pana Štecha čeká boj o co největší ohodnocení učitelů," uvedla Valachová.

Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Zatím není jasné, jak se k Sobotkovým návrhům postaví prezident. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si rezignaci rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti. Za jednu z variant Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období.

"S panem prezidentem se určitě sejdu, jak je obvyklé. Uvidíme, co mi všechno sdělí. Nespekulovala jsem nad tím, co bych dělala, kdyby mi navrhl, ať dovládnu v demisi," uvedla Valachová. Kdy se má s prezidentem sejít, jí ale prezidentská kancelář ještě nesdělila.

Související