Sjezd KDU-ČSL, který schválil koalici se Starosty a nezávislými a potvrdil v čele strany dvojici Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka, skončil. Staronový předseda představil "svou" KDU-ČSL jako stranu, která bude vycházet z tradičních hodnot, tedy s velkým důrazem na rodinu, ale s moderním řešením. Lidovci věří, že spojení se Starosty přinese výborný výsledek ve volbách.

Už se zdálo, že žádná diskuse k programu KDU-ČSL pro příští období na nebude. Delegáti lidoveckého sjezdu si totiž v neděli odhlasovali jak samotný program, tak ukončení diskuse - která ani neproběhla.

Jenže stačilo, aby se předseda Pavel Bělobrádek zvedl, přišel k mikrofonu a oznámil, že je nesmysl končit diskusi. Téměř všichni delegáti pak odkývali jeho návrh, aby hlasování o ukončení diskuse bylo označeno za zmatečné.

I tato situace dobře ukazuje, jak silné postavení Bělobrádek v současnosti má. Vše, co si přál, se o víkendu naplnilo: lidovci odjíždějí ze sjezdu jako koaliční partner Starostů a nezávislých a zcela jednoznačně stojí za předsedou. Jestliže Bělobrádek natočil už před sjezdem volební videoklip, kde vystupuje jako spojenec šéfa Starostů Petra Gazdíka, velmi dobře věděl, že nejde do žádného rizika.

"Nemysleli jsme na to, že klip se točí zbytečně, jelikož jsme objeli mnoho stranických organizací, věděli jsme, že sjezd koalici podpoří," vysvětloval Bělobrádkův zástupce Marian Jurečka.  

Nechceme lidi vodit za ruku, ani je vychovávat od kolébky

Bělobrádek dominoval a téměř nenašel kritiky. Výjimkou byl hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek, který ale získal v boji o předsednictví jen málo hlasů. 

Bělobrádek v neděli představil "svou" KDU-ČSL jako stranu, která bude vycházet z tradičních hodnot, tedy s velkým důrazem na rodinu, ale s moderním řešením.

"My máme tradiční hodnoty, ale moderní řešení. To není protimluv. Sázíme na inovace, na to, abychom skutečně Českou republiku modernizovali, ale zároveň abychom měli svoji identitu, založenou na křesťansko-židovské etice, na římském právu, na principu občanských svobod," avizoval šéf lidovců.

Bělobrádek říká, že KDU-ČSL nechce linkovat lidem život od kolébky, ani je vodit za ruku. "Jsme pro solidaritu - je nesmírně důležitá, je základem toho, aby společnost vůbec nějak fungovala. Je ale nutno postupovat tak, abychom ze solidarity nedělali socialismus nebo komunismus. Nevolíme ani levicová, ani pravicová řešení, ale ta, kterou jsou správná," řekl delegátům na závěr sjezdu.

Konec legrácek. Dodám krve do žil i Starostům

Staronový předseda slíbil také maximální nasazení ve volební kampani. V ní musí koalice se Starosty získat alespoň deset procent hlasů - jinak se vůbec do Poslanecké sněmovny nedostane.

"Pro nás pro všechny je to konec legrácek, začíná volební kampaň, teď je potřeba zabrat. Věřím, že uspějeme, a zároveň vám mohu slíbit, že udělám maximum pro to, abych dodal krve do žil i Starostům, aby také oni pracovali na sto deset procent," loučil se Bělobrádek.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
28.5.2017 14:54 | On-line reportáž končí

Spolu s jednáním sjezdu KDU-ČSL končí také naše on-line reportáž. Další aktuální informace nejen z dění v české politice najdete na iHNed.cz a v Hospodářských novinách. Všem čtenářům děkujeme za pozornost.

28.5.2017 14:04 | Udělám vše pro úspěch strany ve volbách, slíbil Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes na závěr lidoveckého sjezdu slíbil, že udělá vše pro volební úspěch. Předběžná kampaň koalice lidovců s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) podle něj začne už v příštím týdnu.

"Domnívám se, že pro nás tento sjezd je v podstatě i výkopem předvolební kampaně. My teď po neděli půjdeme v takové prekampani dopředu s tím prvním, čím bychom chtěli upozornit na koalici lidovců a starostů. A zároveň pro nás všechny je to konec legrácek, teď už je třeba trochu více zabrat," řekl Bělobrádek v závěrečném proslovu k delegátům dvoudenního sjezdu.

28.5.2017 13:33 | Na přijetí eura se lidovci neshodli

Na sjezdu naopak neprošel návrh usnesení, aby se lidovci zasadili o vstup Česka do eurozóny k 1. lednu 2020.

28.5.2017 13:28 | Lidovci se zasadí o změnu volebního systému

Sjezd KDU-ČSL dnes vyzval vedení strany, aby usilovalo o změnu volebních zákonů. Podle delegátů by se měly snížit hranice pro vstup do Sněmovny pro volební koalice.

Současnou d'Hondtovu metodu by podle nich měl nahradit čistě poměrný systém. Lidovečtí představitelé už dříve říkali, že současný systém přepočtu pomáhá silnějším stranám na úkor těch slabších.

28.5.2017 12:59 | Zvyšme výdaje na obranu

KDU-ČSL by se v příštích letech měla zaměřit na zvyšování výdajů na obranu, na umožnění dobrovolného zdravotního pojištění pro péči nad rámec povinného pojistného nebo na vytvoření přehlednější legislativy. Vyplývá to z návrhů usnesení, které dnes na pražském sjezdu lidovců přednesli delegáti. Jednotlivá usnesení ještě bude muset schválit sjezd, hlasovat o nich bude odpoledne.

28.5.2017 12:41 | Pro Česko není alternativa k EU

Evropská unie prochází nejhorší krizí ve své historii. Pro Česko ale členství v unii nemá žádnou alternativu, a proto musí země hledat cestu, jak unii pomoci. Na sjezdu KDU-ČSL se na tom shodli lidovečtí europoslanci. Europoslanec Pavel svoboda přitom podotkl, že se Česko musí snažit stát součástí integračního jádra EU.

"Je to krize důvěry občanů, krize identity, krize jejího směřování a dezintegrace v podobě brexitu," řekla europoslankyně Michaela Šojdrová o problémech EU. I přes problémy je ale zachování EU podle Šojdrové nutnost. "Sedmdesát let míru, které evropská jednota přinesla, bereme jak samozřejmost, ale v historii Evropy nikdy tak dlouhé období bez válek nebylo. To je základní hodnota, které si musíme vážit," řekla europoslankyně.

28.5.2017 12:27 | V širším vedení bude Roithová i Čunek

Sjezd KDU-ČSL zvolil do širšího vedení strany Zuzanu Roithovou, která neuspěla při kandidatuře na místopředsedkyni. V celostátním výboru zasedne i zlínský hejtman Jiří Čunek, který se neúspěšně ucházel o funkci předsedy strany - na rozdíl od Roithové měl však svou pozici zajištěnou díky funkci v kraji a do širšího vedení kandidovat nemusel. Do výboru se nedostal poslanec Ludvík Hovorka, který kritizoval dohodnutou volební koalici mezi KDU-ČSL a hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

27.5.2017 20:00 | On-line reportáž končí

Pro dnešek se loučíme, on-line reportáž končí.

Vaše redakce.

27.5.2017 18:59 | Cítím se být ženou, řekl Bělobrádek
27.5.2017 18:47 | Vymíráme a pořád tančíme na palubě Titaniku, už ani nevíme, co je rodina, říká Čunek

Nemám rád ty strnulé vody, kdy si všichni začali myslet, že je jasné, jak to dopadne. Svou kandidaturou jsem chtěl upozornit na skutečné problémy. Volební program musíme orientovat na rodinu, říká neúspěšný kandidát na předsedu KDU-ČSL Jiří Čunek.

Související