Sjezd KDU-ČSL, který schválil koalici se Starosty a nezávislými a potvrdil v čele strany dvojici Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka, skončil. Staronový předseda představil "svou" KDU-ČSL jako stranu, která bude vycházet z tradičních hodnot, tedy s velkým důrazem na rodinu, ale s moderním řešením. Lidovci věří, že spojení se Starosty přinese výborný výsledek ve volbách.

Už se zdálo, že žádná diskuse k programu KDU-ČSL pro příští období na nebude. Delegáti lidoveckého sjezdu si totiž v neděli odhlasovali jak samotný program, tak ukončení diskuse - která ani neproběhla.

Jenže stačilo, aby se předseda Pavel Bělobrádek zvedl, přišel k mikrofonu a oznámil, že je nesmysl končit diskusi. Téměř všichni delegáti pak odkývali jeho návrh, aby hlasování o ukončení diskuse bylo označeno za zmatečné.

I tato situace dobře ukazuje, jak silné postavení Bělobrádek v současnosti má. Vše, co si přál, se o víkendu naplnilo: lidovci odjíždějí ze sjezdu jako koaliční partner Starostů a nezávislých a zcela jednoznačně stojí za předsedou. Jestliže Bělobrádek natočil už před sjezdem volební videoklip, kde vystupuje jako spojenec šéfa Starostů Petra Gazdíka, velmi dobře věděl, že nejde do žádného rizika.

"Nemysleli jsme na to, že klip se točí zbytečně, jelikož jsme objeli mnoho stranických organizací, věděli jsme, že sjezd koalici podpoří," vysvětloval Bělobrádkův zástupce Marian Jurečka.  

Nechceme lidi vodit za ruku, ani je vychovávat od kolébky

Bělobrádek dominoval a téměř nenašel kritiky. Výjimkou byl hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek, který ale získal v boji o předsednictví jen málo hlasů. 

Bělobrádek v neděli představil "svou" KDU-ČSL jako stranu, která bude vycházet z tradičních hodnot, tedy s velkým důrazem na rodinu, ale s moderním řešením.

"My máme tradiční hodnoty, ale moderní řešení. To není protimluv. Sázíme na inovace, na to, abychom skutečně Českou republiku modernizovali, ale zároveň abychom měli svoji identitu, založenou na křesťansko-židovské etice, na římském právu, na principu občanských svobod," avizoval šéf lidovců.

Bělobrádek říká, že KDU-ČSL nechce linkovat lidem život od kolébky, ani je vodit za ruku. "Jsme pro solidaritu - je nesmírně důležitá, je základem toho, aby společnost vůbec nějak fungovala. Je ale nutno postupovat tak, abychom ze solidarity nedělali socialismus nebo komunismus. Nevolíme ani levicová, ani pravicová řešení, ale ta, kterou jsou správná," řekl delegátům na závěr sjezdu.

Konec legrácek. Dodám krve do žil i Starostům

Staronový předseda slíbil také maximální nasazení ve volební kampani. V ní musí koalice se Starosty získat alespoň deset procent hlasů - jinak se vůbec do Poslanecké sněmovny nedostane.

"Pro nás pro všechny je to konec legrácek, začíná volební kampaň, teď je potřeba zabrat. Věřím, že uspějeme, a zároveň vám mohu slíbit, že udělám maximum pro to, abych dodal krve do žil i Starostům, aby také oni pracovali na sto deset procent," loučil se Bělobrádek.

Sledovali jsme online

 
27.5.2017 09:18 | On-line reportáž začíná

Dobrý den, začíná on-line reportáž v níž můžete sledovat živě průběh celého sjezdu KDU-ČSL

27.5.2017 09:19 | Zvýhodníme firmy, které budou zvyšovat platy

"Pokud jde o ekonomická témata, určitě chceme jako koalice KDU-ČSL a STAN daňové zvýhodnění firem, které budou zvyšovat platy a nebudou vyvádět zisky do zahraničí," sdělil jeden z lídrů koalice, předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.
Podle něj vyvádění zisků za hranice patří k základním ekonomickým problémů, současnosti. "Zhruba 400 miliard korun odteče z České republiky a není tady investováno, což brání růstu ekonomiky. Budeme firmy motivovat k tomu, aby zisky investovaly do lidí a investic v Česku," avizoval Gazdík s tím, že podrobnosti koalice oznámí na své červnové konferenci.

27.5.2017 10:23 | Sjezd byl zahájen

V 10:00 začal na pražském Chodově sjezd KDU-ČSL

27.5.2017 10:24 | Přijede i Kalousek

Na sjezd lidovců přijede i bývalý člen Miroslav Kalousek, který je současným předsedou TOP 09.

27.5.2017 10:29 | Šéf evropských lidovců: Stát není možné řídit jako firmu

Šéf frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber popřál na úvod sjezdu KDU-ČSL lidovcům úspěch. Podle něj je potřebný pro zachování stability a demokracie v Česku, protože stát není možné řídit jako firmu. Narážel tak na vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

27.5.2017 10:30 | Svatováclavský chorál na úvod

Před chvílí dozněl Svatováclavský chorál a za chvíli by měl vystoupit současný předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

27.5.2017 10:41 | Potlesk pro Pitharta

Mezi hosty je také předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík nebo bývalý předseda Senátu, bývalý předseda vlády a někdejší senátor za KDU Petr Pithart, který sklidil aplaus.

27.5.2017 11:13 | Kandidáti na stranickou dvojku

Na prvního místopředsedu kandidují Marian Jurečka a Jiří Mihola.

27.5.2017 11:20 | Hovoří předseda

Bělobrádek zdůraznil, že je nutné, aby byla zachovaná standratní parlamentní demokracie. 

"Máme stabilní podporu," pochvaluje si Bělobrádek.

"Chcete-li se mít jako v Bavorsku, volte jako v Bavorsku," ocenili Bělobrádka potleskem Bělobrádkovi spolustraníci.

27.5.2017 11:30 | Zdař Bůh, popřál Bělobrádek

Podle Bělobrádka je Evropská unie zárukou politických i ekonomických hodnot.

"Zdař Bůh," zakončil svůj projev.

27.5.2017 11:32 | Weber se opřel i do Zemana

V projevu před delegáty sjezdu šéf evropských lidovců Weber kritizoval kromě Babiše také českého prezidenta Miloše Zemana. Do Zemana se opřel kvůli jeho nedávnému setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kde Zeman nevhodně žertoval o likvidaci novinářů. "Takové vtipy o základních hodnotách, na niž stojí Evropská unie, by měly být jednoznačně odmítnuty," prohlásil Weber. "Hodnoty, které zastával Václav Havel, si zaslouží více respektu," dodal za potlesku sálu.

27.5.2017 11:43 | Slovenský pozdrav

"Držme si palce na obou stranách řeky Moravy," vzkázal lidovcům předseda slovenských křesťanských demokratů Aloiz Hlina.

27.5.2017 11:43 | Kritický Kalousek

Hovoří předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejprve poděkoval za pozvání a o chvíli později vytkl lidovcům, že podpořili zákony, které omezují občanské svobody.

27.5.2017 11:44 | ...a chválící Gazdík
27.5.2017 11:49 | Gazdík: Bělobrádek může být premiér

Gazdík obhajuje společnou koalici a předkládá argumenty, proč by lidovci měli dohodu podpořit. "Společnost, kde se kde se nectí ústava a zvyklosti jsou označovány za idiotské, takovou společnost nechceme," řekl. "Naši senátoři se mohou se stát zásadní pojistkou a oporou demokracie v této zemi," dodal. Největšíhpo potlesku se dočlak ve chvili, kdy řekl: "Česká republika může mít premiéra Pavla Bělobrádka."

27.5.2017 11:56 | ...chválil i Pithart

Pithart pochválil Bělobrádka a přirovnal ho k legendárnímu šéfovi lidovců. "Úsporným stylem a přitom tahem na branku připomíná mi Josefa Luxe," řekl.

27.5.2017 12:17 | Bělobrádek hájí koalici se STAN

"Česká republika potřebuje ukázat, že tu je síla, jedíná síla, kterou má smysl volit, která dokáže, aby se věci něměnily k horšímu," hájil koalici se starosty Bělobrádek.

"Díky naši koalici budou mít lidé alternativu k neustálému štvaní jednoho proti druhému na politické scéně," prohlásil Bělobrádek.

27.5.2017 12:17 | Padl návrh na odmítnutí koalice

Delegát Petr Švehla navrhuje usnesení, v tom delegáti nesouhlasí se vznikem koalice. "Naše strana je na vzestupu a proto nemá důvod se spojovat se STAN," prohlásil Švehla

27.5.2017 12:28 | Šojdrová koalici brání

Michaela Šojdrová, europoslankyně obhajuje spojení se STAN: "Věřím, ze společná koalice nepoškodí křesťanské demokraty."

27.5.2017 12:29 | ...ale zaznívají další hlasy proti

Místopředseda KDU-ČSL v Praze Pavel Mareš: "STAN nic neriskuje, ale pro nás by to mohla byt druhá těžká mrtvice za poslední léta v případě volební prohry."

Mareš navrhuje, aby ze smlouvy se STAN vypadl zákaz kroužkovani kandidátu v parlamentních volbách.

27.5.2017 12:38 | Jurečka: Můžeme dostat 22 procent

Místopředseda Marian Jurečka háji vznik koalice, podle nej průzkum, který si strana zadala, říká, ze koalici zvažuje volit až 22 procent voličů

27.5.2017 12:39 | Tajná volba bude drama

Lidovci v kuloárech spekulují o tom, že tajná volba muže přinést překvapení. Delegáti v ní nemusí koalici se Starosty potvrdit. Poměřují totiž riziko desetiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu s tím, že Starostové mají v průzkumech kolem dvou procent.

27.5.2017 13:11 | Hlasování začíná

Hlasování o koalici se již připravuje, hasovat se bude tajně, Výsledek a tedy i to, zda lidovci a STAN půjdou do voleb společně, by měl být znám v krátké době.

Pavel Bělobrádek řekl, že předsednictvo strany jednomyslně doporučuje koalici schválit.

27.5.2017 13:44 | Čeká se na výsledek

Začali mluvit ministři za KDU, zatímco se počítají hlasy delegátů ohledně koalice. Ministr kultury Daniel Herman si pochvaluje, ze na kulturu jde podstatně více peněz než dříve.

27.5.2017 13:45 | Koalice byla schválena

Sjezd KDU-ČSL schválil uzavření volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Část lidovců měla ke spojenectví výhrady, nakonec ale delegáti dali přednost názoru předsednictva. V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice lidovců a starostů 82 procent delegátů.

27.5.2017 13:50 | Lídři slaví

Lidovci pustili krátký předvolební spot. Následoval dlouhý aplaus. "Věřím, že společně dokážeme víc a že společně dokážeme zvítězit," řekl na pódiu Bělobrádek.
"Děkuji za odvážné rozhodnutí a slibuji, že podaná ruka starosty bude vždycky platit," dodal Gazdík.

27.5.2017 14:02 | Bělobrádek: Chceme vyhrát

"Byl jsem přesvědčen, že sjezd schválí koaliční smlouvu. Bylo jen otázkou, jak velký ten mandát bude. Je velmi výrazný a myslím, že nikoho nemůžeme nechat na pochybách, že chceme vyhrát," řekl po skončení hlasování Pavel Bělobrádek.

27.5.2017 14:05 | Předsedou chce být i Čunek

Zlínský hejtman Jiří Čunek bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Do funkce byl navržen na dnešním sjezdu strany v Praze. Jeho soupeřem je dosavadní lidovecký předseda a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, který získal nominaci už před sjezdem. Hlasování se uskuteční dnes odpoledne.

27.5.2017 14:18 | Novináři mohou mezi delegáty
27.5.2017 15:18 | Volí se předseda

Čeká nás jedna z nejdůležitějších částí programu, projevy kandidátů na post předsedy strany. Začíná stávající šéf strany, Pavel Bělobrádek.

27.5.2017 15:19 | Čunek ke kandidatuře
27.5.2017 15:27 | Projevem začal Pavel Bělobrádek

Ve svém krátkém proslovu se Bělobrádek soustředil na důraz na vzdělávání a výrobu. Za jistý vzor uvedl Singapur, který navzdory svému malému počtu obyvatel patří mezi asijské ekonomické tygry. Hovořil o podpoře rodiny, solidaritě, potřebě udělat pořádek v zákonech. "Naše prosperita je odvislá od vzdělání," upozornil Bělobrádek. "Tato výzva je motivací proto, abychom pracovali pro budoucnost České republiky, protože my lidovci a starostové jsme síla budoucnosti," řekl.

27.5.2017 15:28 | Hovoří Čunek

Slova se ujal Jiří Čunek. "Ani jeden z nás nemá tu sílu rozdělit stranu," prohlásil o sobě a svém protikandidátovi hned v úvodu své řeči.

"My jsme si sem pozvali člověka, který nás zná, a on si tady udělal svůj předvolební šťouch," zlobil se Čunek na Miroslava Kalouska.

27.5.2017 15:29 | Máme na sobě nějaké stigma, pokračuje Čunek

"Máme na sobě nějaké stigma. Moc si z toho nedělejme, protože to tak není, ale svým chováním dokažme, že takoví opravdu nejsme," vyzval své spolustraníky Čunek.

27.5.2017 15:35 | Největším problémem našeho státu podle Čunka je to, že vymíráme

Čunek: "Každý člověk potřebuje víru, naději a lásku. My máme co říct, a měli bychom to říkat. Co je dnes největším problémem našeho státu a obecně Evropy? Vymíráme," začal s přirovnáním k Babylonu. "Jsme Evropa egoistů zahleděných sami do sebe a tím pádem zabedněných," kritizuje současné poměry.

27.5.2017 15:37 | Vzdělání nevede k poznání, říká Čunek

 

27.5.2017 15:48 | Podle Čunka je třeba podporovat tradiční rodiny

"Dochází k situaci, kde žít v řádném manželství muže a ženy přestává být výhodné," řekl Čunek. Zopakoval, že je potřeba, aby bezdětní a "singles" přispívali vyššími daněmi právě pro podporu tradičních rodin. 

27.5.2017 15:50 | Čunek je pro znovuzavodenní povinné vojenské služby

"Měli bychom jasně trvat na znovuzavedení povinné vojenské služby. Na vojně mají všichni stejná práva i povinnosti, které musí plnit," dodává Čunek. Je přesvědčen, že to povede k většímu vlastenectví.

27.5.2017 15:52 | Hejtmanův projev je dnes bezkonkurenčně nejdelší

Předseda pražských lidovců Jan Wolf Čunkovi proto přinesl sklenici vody. "Děkuju. Od tebe bych to nečekal," řekl mu žertem Čunek, ale po výbuchu smíchu dalších členů strany rychle dodal: "Ne, čekal."

27.5.2017 16:02 | Začala volba předsedy

Volba předsedy odstartovala. Delegáti mají deset minut na to, aby odevzdali své lístky.

27.5.2017 16:26 | Pavel Bělobrádek byl zvolen předsedou strany
27.5.2017 16:31 | Jiří Čunek získal 43 hlasů, Bělobrádek 227

84 % (227 hlasů) získal Pavel Bělobrádek a obhájil tak post předsedy strany. Odevzdáno bylo 276 hlasovacích lístků, šest z nich bylo neplatných. Jiří Čunek získal 43 hlasů.

27.5.2017 16:39 | Bělobrádek poděkoval za hlasy

"Děkuji, bratři a sestry. Můžu vám slíbit, co je v mých silách a schopnostech - někdy i víc - aby KDU-ČSL byla co nejúspěšnější," poděkoval za hlasy staronový předseda. Poděkoval za protikandidaturu i Čunkovi, protože volba podle něj nebyla tak nudná jako v minulosti.

27.5.2017 16:40 | Nyní je na řadě volba prvního místopředsedy

S projevy se chystá Marian Jurečka a Jiří Mihola, předseda lidoveckého poslaneckého klubu.

27.5.2017 16:42 | Jurečka věří, že strana může vyhrát volby

Marian Jurečka: "Věřím tomu, že KDU-ČSL může vyhrát volby a mít premiéra." Lidovce přirovnal k autu. "Nenabízíme facelift, nabízíme úplně novou generaci," řekl v projevu kandidát na prvního místopředsedu.

27.5.2017 16:43 | Školství je podle Miholy jedna z klíčových priorit

Podle druhého kandidáta Jiřího Miholy je školství jedna z klíčových priorit KDU-ČSL. "Školství potřebuje doping," řekl a dodal, že strana bude silná tehdy, když bude nabízet silní osobnosti i program. "Jasné ne budeme říkat extrémistům, ale také autoritářským tendencím v politice," uvedl Mihola.

"Hlásím se ke státnickému odkazu Josefa Luxe," pokračoval Mihola. "Buďme silou pro budoucnost, silou, kterou má smysl volit," zakončil svůj projev.

27.5.2017 16:43 | Sedm minut na volbu

Na volbu místopředsedy dostali delegáti sedm minut.

27.5.2017 17:05 | Prvním místopředsedou se stal Marian Jurečka
27.5.2017 17:15 | Kalousek gratuluje Bělobrádkovi
27.5.2017 17:21 | Budu pracovat s maximálním nasazením, píše Jurečka
27.5.2017 17:27 | Věřím v rodinu, říká kandidát na místopředsedu Bartošek

"Věřím v rodinu, v to že slušnost se vyplácí, za práci má být odměna a také věřím v boží mlýny - někdy pracují pomalu, ale o to serioznější je to firma," řekl jeden z kandidátů na místopředsedu Jan Bartošek. "Věřte, že se za vás budu bít," ukončil svůj projev.

27.5.2017 17:42 | Jiří Mihola obhajuje křeslo místopředsedy

"Musíme mít jasno, kde jsme doma, v jaké kultuře jsme doma. To není o netoleranci, jsem velmi tolerantní, ale velmi mi záleží na tom, aby bylo jasné, že Evropa je založená na antických, židovských a především křesťanských základech," řekl ve svém projevu.

27.5.2017 17:46 | Chci se zasloužit o růst KDU-ČSL, řekl Herman

Ministr kultury Daniel Herman nechce kandidovat proti někomu, ale pro něco. "Jsem člověkem spolupráce a konsenzu, ale dokáži se také porvat - ať jsou to komunisté nebo třeba i prezident republiky," uvedl. "Chci se zasloužit o růst KDU-ČSL tak, jak se nám to daří v Praze," řekl ministr s tím, že je třeba, aby lidovci dobyli hlavní město.

27.5.2017 17:48 | Benešík se vymezil vůči hnutí ANO

"Buďme hrdí na to, že jsme tradiční stranou, která má alespoň program a neběží za jedním člověkem," vymezil se vůči hnutí ANO další kandidát na místopředsedu, Jiří Benešík.

27.5.2017 17:48 | Kdo se uchází o post místopředsedy?

O post místopředsedy se uchází poslanci Jan Bartošek a Ondřej Benešík, ministr kultury Daniel Herman, místopředsedkyně Zuzana Roithová a předseda poslaneckého klubu Jiří Mihola.

Volby místopředsedů končí, komise začíná sčítat hlasy. 

27.5.2017 17:58 | Čunek kandidoval, aby měl co největší možný prostor se vyjádřit
27.5.2017 18:12 | Na volbu místopředsedy bylo více času

Sčítají se hlasy pro volbu čtyř řadových místopředsedů, tentokrát měli členové delší časový limit než v předchozích volbách. Každý delegát mohl udělit 1 až 4 kroužky pro jednotlivé kandidáty.

27.5.2017 18:21 | Řadovými místopředsedy se stali Mihola, Benešík, Bartošek a Herman
Zuzana Roithová neobhájila mandát místopředsedkyně, hlasovalo pro ni pouze 152 delegátů. Místopředsedy strany se stali Jiří Mihola, Ondřej Benešík, Jan Bartošek a Daniel Herman.
27.5.2017 18:34 | Strana dnes ještě zvolí předsedu volební komise

Posledním bodem sobotního programu sjezdu je volba předsedy celostátní volební komise a předsedy rozhodčího sboru. V neděli budou lidovci řešit evropskou problematiku a plány na další dva roky.

27.5.2017 18:45 | Rozhovor se staronovým předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem

Nechceme centrálně řízenou moc, nemyslíme si, že stát se má řídít jako firma, když se Babiš očistí, spolupráci nevylučuji, ale koalice se tvoří po volbách, tvrdí Bělobrádek. Dodává, že spojení se Starosty dává smysl, protože hodně voličů si myslí, že jsou stranou jen pro lidi, kteří chodí do kostela. 

27.5.2017 18:47 | Vymíráme a pořád tančíme na palubě Titaniku, už ani nevíme, co je rodina, říká Čunek

Nemám rád ty strnulé vody, kdy si všichni začali myslet, že je jasné, jak to dopadne. Svou kandidaturou jsem chtěl upozornit na skutečné problémy. Volební program musíme orientovat na rodinu, říká neúspěšný kandidát na předsedu KDU-ČSL Jiří Čunek.

27.5.2017 18:59 | Cítím se být ženou, řekl Bělobrádek
27.5.2017 20:00 | On-line reportáž končí

Pro dnešek se loučíme, on-line reportáž končí.

Vaše redakce.

28.5.2017 12:27 | V širším vedení bude Roithová i Čunek

Sjezd KDU-ČSL zvolil do širšího vedení strany Zuzanu Roithovou, která neuspěla při kandidatuře na místopředsedkyni. V celostátním výboru zasedne i zlínský hejtman Jiří Čunek, který se neúspěšně ucházel o funkci předsedy strany - na rozdíl od Roithové měl však svou pozici zajištěnou díky funkci v kraji a do širšího vedení kandidovat nemusel. Do výboru se nedostal poslanec Ludvík Hovorka, který kritizoval dohodnutou volební koalici mezi KDU-ČSL a hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

28.5.2017 12:41 | Pro Česko není alternativa k EU

Evropská unie prochází nejhorší krizí ve své historii. Pro Česko ale členství v unii nemá žádnou alternativu, a proto musí země hledat cestu, jak unii pomoci. Na sjezdu KDU-ČSL se na tom shodli lidovečtí europoslanci. Europoslanec Pavel svoboda přitom podotkl, že se Česko musí snažit stát součástí integračního jádra EU.

"Je to krize důvěry občanů, krize identity, krize jejího směřování a dezintegrace v podobě brexitu," řekla europoslankyně Michaela Šojdrová o problémech EU. I přes problémy je ale zachování EU podle Šojdrové nutnost. "Sedmdesát let míru, které evropská jednota přinesla, bereme jak samozřejmost, ale v historii Evropy nikdy tak dlouhé období bez válek nebylo. To je základní hodnota, které si musíme vážit," řekla europoslankyně.

28.5.2017 12:59 | Zvyšme výdaje na obranu

KDU-ČSL by se v příštích letech měla zaměřit na zvyšování výdajů na obranu, na umožnění dobrovolného zdravotního pojištění pro péči nad rámec povinného pojistného nebo na vytvoření přehlednější legislativy. Vyplývá to z návrhů usnesení, které dnes na pražském sjezdu lidovců přednesli delegáti. Jednotlivá usnesení ještě bude muset schválit sjezd, hlasovat o nich bude odpoledne.

28.5.2017 13:28 | Lidovci se zasadí o změnu volebního systému

Sjezd KDU-ČSL dnes vyzval vedení strany, aby usilovalo o změnu volebních zákonů. Podle delegátů by se měly snížit hranice pro vstup do Sněmovny pro volební koalice.

Současnou d'Hondtovu metodu by podle nich měl nahradit čistě poměrný systém. Lidovečtí představitelé už dříve říkali, že současný systém přepočtu pomáhá silnějším stranám na úkor těch slabších.

28.5.2017 13:33 | Na přijetí eura se lidovci neshodli

Na sjezdu naopak neprošel návrh usnesení, aby se lidovci zasadili o vstup Česka do eurozóny k 1. lednu 2020.

28.5.2017 14:04 | Udělám vše pro úspěch strany ve volbách, slíbil Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes na závěr lidoveckého sjezdu slíbil, že udělá vše pro volební úspěch. Předběžná kampaň koalice lidovců s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) podle něj začne už v příštím týdnu.

"Domnívám se, že pro nás tento sjezd je v podstatě i výkopem předvolební kampaně. My teď po neděli půjdeme v takové prekampani dopředu s tím prvním, čím bychom chtěli upozornit na koalici lidovců a starostů. A zároveň pro nás všechny je to konec legrácek, teď už je třeba trochu více zabrat," řekl Bělobrádek v závěrečném proslovu k delegátům dvoudenního sjezdu.

28.5.2017 14:54 | On-line reportáž končí

Spolu s jednáním sjezdu KDU-ČSL končí také naše on-line reportáž. Další aktuální informace nejen z dění v české politice najdete na iHNed.cz a v Hospodářských novinách. Všem čtenářům děkujeme za pozornost.

Související