Kolik z vás ví, kdo byl Stanislav Petrov? ptává se s oblibou Seán Ó hÉigeartaigh svých posluchačů. Většina z nich správnou odpověď nezná. "Tento důstojník v roce 1983 na jedné ze sovětských radarových základen zachytil poplach ohlašující, že USA na Sovětský svaz vypálily pět jaderných raket. Přišlo mu ale podezřelé, že Spojené státy zahájily jadernou válku pouze takto drobným útokem, a poplach správně vyhodnotil jako falešný," vypráví šéf Centra pro studium existenčních rizik na univerzitě v Cambridgi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V odvrácení jaderné katastrofy mělo lidstvo v minulosti štěstí, myslí si Seán Ó hÉigeartaigh z univerzity v Cambridgi. Výzkumník zabývající se riziky spojenými s moderními technologiemi ale radí, abychom nad budoucími hrozbami systematicky přemýšleli a na štěstí příliš nespoléhali.
  • Jeho Centrum pro studium existenčních rizik se proto snaží spojovat vědce z různých oborů, kteří budoucí vývoj předpovídají.
  • Podle Ó hÉigeartaigha se musíme zamyslet nad tím, jakou moc svěříme robotům, jak zastavíme globální oteplování nebo jak zabráníme šíření pandemií uměle vyvinutých nemocí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.