Ministr vnitra Milan Chovanec nevyvrátil spekulace, že za volantem havarovaného policejního vozu BMW i8 seděl ve skutečnosti hradní protokolář Vladimír Kruliš. Ten byl při nehodě vážně zraněn stejně jako policista, který podle oficiální verze auto v pondělí večer řídil.

Policejní supervůz boural, v nemocnici je i prezidentův muž Kruliš. Zeman ho navštívil

jarvis_592dc7ca498ea3cb3aebcc04.jpeg

Čtěte zde

"Informoval jsem se kvůli tomu u policejního prezidenta a informace, která k němu dorazila, byla, že byl Kruliš vyprošťován z místa spolujezdce. Rovnou jsem se ho včera večer zeptal, zda může vyloučit, jestli se neprohodili. Odpověděl mi, že vyloučit nelze nic. Ale jinou informaci nemáme," řekl HN Chovanec. "Je ale třeba nespekulovat a počkat na výsledky vyšetřování Generální inspekce," dodal. Sám policejní prezident Tomáš Tuhý redakci nebral telefony.

Chovanec předpokládá, že Generální inspekce bezpečnostních sborů si při vyšetřování nehody pozve i hasiče, kteří oba muže vyprošťovali, a bude se snažit zjistit, zda se třeba za volantem neprohodili. "Doufám ale, že oba z toho vyváznou v pořádku a budou zdraví," dodal.

"Je to zvláštní shoda náhod. Byla-li ta jízda povolená krajským ředitelem, nemuselo tam dojít k nějakému porušení pravidel, ale to musí vyhodnotit prezidium a GIBS. Kdyby byl Kruliš za volantem, tak tam ten problém je, ale nikdo to zatím nebyl schopný potvrdit," řekl ministr vnitra.

Otázkou podle něj je, jestli se bezplatné zapůjčení vozu v ceně čtyř milionů policii vůbec vyplatilo. "Nevím, jestli to, že policie ta auta má, nepřineslo více škody než užitku," konstatuje Chovanec. Firma, která vůz policistům půjčila, už se podle něj policii ozvala, že chce ve spolupráci pokračovat. "Ale já osobně si nejsem jistý, jestli to auto policie potřebuje," dodal.

Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Jihomoravského kraje, pak ve středu důrazně odmítl, že auto řídil jeho protokolář, spekulace označil za "fake news". "Toho bavoráka řídil policejní řidič a ten měl v průběhu jízdy mozkovou příhodu," řekl Zeman. "Vláďu Kruliše jsem se svojí paní navštívil, má zlomené dva obratle, ale nemá porušenou míchu, ochrnutí mu nehrozí," upřesnil. "Řidič je v umělém spánku. Chtěl bych věřit, že i on se uzdraví," dodal prezident.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dodal, že výměna pasažérů po nehodě by nebyla reálná. "Policista po náhlé cévní mozkové příhodě v havarovaném autě s aktivovanými airbagy si prohodil místo s těžce zraněným? To myslí vážně?‬"

To, že Kruliš seděl na místě spolujezdce, potvrzuje i policie a jihomoravská záchranná služba.

Související