Policie prošetřuje možný útok či provokaci poté, co na Mladoboleslavsku narazil osobní vlak do stromu. Podle policejní mluvčí je podezření na cizí zavinění a na místě byly objeveny i vzkazy odkazující na islám. Při incidentu nikdo nebyl zraněn.

"Ano, něco takového se tam našlo," odpověděla mluvčí na dotaz, zda se na místě našly vzkazy odkazující na islám. Potvrdila také, že strom, který spadl do kolejiště, byl naříznutý.

"Je tam podezření na cizí zavinění, které prošetřujeme. Nevíme, jestli se jedná o běžnou nehodu, provokaci, či teroristický čin. V tuto chvíli to není zřejmé," dodala.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů redakce byl na místě nehody nalezen vzkaz, na němž bylo česky a latinkou uvedeno "Alláh je velký", a to s pravopisnými chybami.

Na incident už reagoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Prosíme média a veřejnost, aby k hodnocení této události přistupovala s maximální opatrností a nenechala se zmást spekulacemi, které jsou záměrně šířeny přes sociální sítě," napsal ministr, který také upozornil, že mohlo jít jak o běžnou nehodu, tak o záměrnou provokaci nebo pokus o teroristický čin.

Chovanec tak podle informací redakce reagoval na informace, které zveřejnil na svém facebookovém profilu protiislámský aktivista Martin Konvička. Ten upozornil, že se nedaleko místa nehody nachází detenční tábor Bělá-Jezová a že se mohlo jednat o teroristický čin.

"Atentát islamistů, nebo provokace právě teď u Mladé Boleslavi?" napsal na svém profilu. "Ten strom někdo záměrně pokácel a nasměroval na koleje. Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka…" tvrdí.
Vlak narazil do stromu ve čtvrtek ráno na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav - Debř a Bakovem nad Jizerou. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka cestovalo v soupravě devět lidí, nikdo se nezranil.

"Podle informací Drážní inspekce došlo dnes v 8:00 u Mladé Boleslavi ke srážce osobního vlaku, který jel z Turnova do Mladé Boleslavi, se stromem a v této souvislosti se na internetu objevily spekulace, že se jedná o teroristický čin," řekl pak redakci mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Související