Byly to krásný časy. Ministr financí (nyní už bývalý) Andrej Babiš každý měsíc předstoupil před prostý lid a vyprávěl, jak krásně umí dělat rozpočet. Šetřil tu a šetřil tam, onde zase přispěl kapkou zkušeností z byznysu, tuhle zas zapracovala finanční správa a rozpočtový život běžel jako nikdy jindy. Hrdost na to, že státní rozpočet loni skončil v přebytku 62 miliard, neznala mezí. Kdo, když ne Babiš a kdy, když ne koncem roku, chtělo by se říci slovy básníka.

Jenže za celým rozpočtovým zázrakem loňského roku nebyl skvělý výkon ministra financí, i když za nakládání se správou peněz by si možná určitou pochvalu zasloužil. Rekordní přebytek byl výsledkem neschopnosti čerpat evropské peníze v normálním tempu − nikoliv závěrečným spurtem, jak se dělo a co mělo nakonec na státní finance největší vliv.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru