Nové vedení Fotbalové asociace ČR nebylo v pátek zvoleno. Dva kandidáti na šéfa FAČR postupující z prvního kola Martin Malík ani Petr Fousek nezískali ani ve třetím kole volby od delegátů na valné hromadě v Praze potřebný počet hlasů. Předsedou asociace zůstává Miroslav Pelta, který je ve vazbě a spolu s FAČR čelí obvinění z ovlivňování dotací z ministerstva školství.

Po třech kolech volby následovalo dohodovací řízení. Valná hromada poté pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Po pátečním schválení úpravy stanov prodloužili delegáti valné hromady mandát nynějšímu výkonnému výboru. Peltu v čele asociace budou v době vazby dál zastupovat místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal.

Ve třetím kole volby se opakovala situace z prvních dvou, v nichž bylo třeba získat nadpoloviční většinu hlasů v obou komorách. Ve třetím kole musel mít kandidát ke zvolení vyšší součet hlasů z obou komor, avšak zároveň v každé z komor získat alespoň 35 procent. To se Malíkovi ani Fouskovi nepovedlo.

Dosavadní šéf marketingové firmy STES Malík opět vládl Čechám, kde získal 106 ze 126 hlasů a na Moravě pak 18 z 69 hlasů. Bývalý generální sekretář FAČR Fousek zase triumfoval s 51 hlasy v moravské komoře a v české ho pak zvolilo 20 delegátů. Třetího kandidáta, šéfa firmy Ondrášovka Libora Dubu, volili jen tři delegáti z Čech a vypadl hned v prvním kole.

Malík ani Fousek nepotvrdili, zda budou znovu kandidovat. "Teď na to nelze odpovědět, není na to ani situace. Celý kandidátský proces bude muset proběhnout znovu," řekl Fousek. "Vítěze nemáme, poraženi jsou všichni, ale v roce 2005 byla podobná situace, kdy dvě valné hromady předsedu nezvolily. Je to daň za systém, ale to nekritizuji dvoukomorovost. Není to optimální výsledek, ale tragédie to není," dodal.

Podle Malíka není páteční pat dobrý ani s ohledem na UEFA, která přislíbila FAČR finanční pomoc v době, kdy měl fotbal pozastavené dotace. "Signál, který fotbal vyslal, není moc pozitivní. Partneři čekali, že vzejde předseda, to očekávala i UEFA, která podmínila pomoc tím, že bude zvoleno nové vedení," řekl Malík.

"Řešil jsem, jestli nebylo něco špatně na mé straně směrem k moravské komoře. Snažil jsem se dělat maximum a neznám důvod, proč se moravská komora rozhodla takto," dodal Malík, bývalý marketingový ředitel Slavie.

Moravští delegáti byli ochotni podpořit Malíka výměnou za to, že se z výkonného výboru stáhne kontroverzní místopředseda Berbr, proti němuž ostře vystupuje hlavně slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík. "Morava navrhla podporu Malíka za nekandidaturu Berbra. Čeští vyjednávači odmítli. Můj respekt k moravským delegátům valné hromady FAČR stále roste," uvedl Tvrdík na Twitteru.

Slavia podporovala Fouska, Malíka zase podle spekulací médií Sparta s Plzní a přijatelným kandidátem byl údajně i pro Berbra, který má hlavní vliv v české komoře.

Související