Doživotní trest pro Davida Virguláka za vraždy tří taxikářů z hlavního města platí. Nejpřísnější možné potrestání mu v úterý pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Podle rozsudku zastřelil Virgulák trojici náhodně vybraných mužů proto, aby si opatřil peníze na drogy. Šestatřicetiletý muž vinu popíral. Ministerstvu spravedlnosti musí uhradit 800 000 korun, které úřad vyplatil pozůstalým v rámci pomoci obětem.

"Zůstává nesporným a nezpochybnitelným, že pachatelem trestné činnosti byl právě obžalovaný David Virgulák," vysvětlil předseda soudního senátu Martin Zelenka, proč soudci zamítli mužovo odvolání.

Virgulák vraždil tak, že se nechal odvést na odlehlé místo, kde nic netušícího taxikáře popravil střelbou zezadu do hlavy a okradl ho. První řidič zemřel v lednu 2014, a to zřejmě na silnici nedaleko Luk pod Medníkem. Pachatel pak tělo dvaačtyřicetiletého muže odvezl zpátky do centra Prahy a nechal ho v autě. Další dvě vraždy přidal v dubnu téhož roku, a to v rozpětí pouhých tří hodin. Těla šedesátiletého a pětadvacetiletého muže zanechal na cyklostezce u Uhříněvsi.

V autech zavražděných taxikářů byly Virgulákovy pachové stopy. Všechny tři skutky spojuje také stejný typ zbraně. Virgulák, jenž byl v minulosti dvacetkrát soudně trestán za krádeže, měl navíc u sebe peněženku jedné z obětí. Hájil se tím, že ji našel.

"Kombinace dvou zásadních důkazů - množství pachových stop zajištěných na místě všech tří trestných činů a nález peněženky poškozeného krátce po trestné činnosti - obžalovaného jednoznačně usvědčují," konstatoval Zelenka. "Za té konstelace skutečně neexistuje žádné jiné pochopitelné vysvětlení, než že se musel ve všech třech vozidlech taxi nacházet, a že tedy musel i vraždit," podotkl.

Podle soudce nelze odhlédnout ani od toho, že policie zajistila na Virgulákově oblečení stopy povýstřelových zplodin. Zelenka také zdůraznil, že odsouzený nemá na danou dubnovou noc žádné alibi. Jeho tvrzení, že si z té doby nic nepamatuje, označil za nevěrohodné - a to i proto, že Virguláka mezi druhou a třetí vraždou kontrolovali policisté v Praze 2, kde vnikl na oplocený pozemek.

"Nemám s touhletou taxikářskou aférou vůbec nic společnýho, až na to, že jsem našel tu peněženku," prohlásil v závěrečné řeči Virgulák. "Já to řeknu na rovinu: já bych ty psy nejradši zastřelil, protože kecaj," poznamenal k pachovým stopám. Policie ho prý chtěla uškvařit. "Kajínkova éra skončila a moje začala," dodal v narážce na nedávno omilostněného doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka.

"Já jsem ty taxikáře v životě neviděl, až na pitevních stolech ve spisech. Taxi jsem nevyužíval, neměl jsem k tomu finanční prostředky. Se zbraněma manipulovat neumím," tvrdil vyučený instalatér. Dodal, že kvůli drogám jenom kradl čokolády, zabít člověka by ho prý nenapadlo.

Virgulákův advokát Michal Stupka označil rozsudek za nespravedlivý, po poradě s klientem chce podat dovolání. Zpochybnil mimo jiné nestrannost autora posudku k pachovým stopám Martina Kloubka, který býval dlouholetým šéfem pražského policejního oddělení vražd. Právník navíc soudu předložil dopis, který údajně obdržel den před zasedáním. Anonymní pisatel v něm sděluje, že "vražd se dopustil někdo jiný a ten se teď směje". Skutečným pachatelem je údajně "muž s polským jménem, kterému se říká Polák a v době vražd se zbavoval zbraně".

Uložení výjimečného trestu zdůvodnil loni v prosinci pražský městský soud extrémní závažností trestné činnosti, zavrženíhodným motivem a zanedbatelnou možností pachatelovy nápravy. Virgulák při vraždách postupně získával větší jistotu a sebevědomí. Zatímco na první oběť vystřelil pětkrát, druhého muže zasáhl dvěma výstřely a posledního zabil jedinou ranou.

Doživotí si v českých věznicích bez započtení Virguláka aktuálně odpykává 48 pachatelů, z toho tři ženy.