Nejvyšší soud dal za pravdu ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. K odsouzení 11 lidí včetně exhejtmana Davida Ratha je možné použít odposlechy, které policie pořídila zejména v rodinném domě manželů Kottových.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu neplatí ale zpětně. Rathova kauza se proto vrátí ke krajskému soudu, ten ale může opět rozhodnout na základě odposlechů, a dá se tedy předpokládat, že rozhodne stejně jako předtím. Ten všech 11 obžalovaných poslal před dvěma lety na 3 až 8,5 roku do vězení − nejvyšší trest dostal právě Rath.

Jenže vrchní soud po takřka ročním studování spisu loni v říjnu verdikt krajského soudu zrušil. Podle jeho soudce Pavla Zelenky nebylo nasazení odposlechů řádně odůvodněno, proto je není možné jako důkaz použít.

Protože proti Zelenkovu verdiktu podal stížnost ministr spravedlnosti Robert Pelikán, musel spor o odposlechy rozhodnout právě Nejvyšší soud. Ten ve středu dospěl k závěru, že použití odposlechů nelze odmítnou jen na základě pochybnosti o formální správnosti povolení odposlechů.  

Rath označil středeční rozsudek za výsledek politického tlaku a přirovnal jej k procesům 50. let. "Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná," řekl novinářům Rath. Podle svých slov zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Vedle ministra spravedlnosti Pelikána přivítal rozsudek Nejvyššího soudu také prezident Zeman. "Pan prezident je velmi spokojen," napsal HN jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Soud s bývalým hejtmanem Davidem Rathem jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledovali jsme online

 
7.6.2017 07:55 | Odposlechy - ano, nebo ne?

Nejvyšší soud v Brně by měl ve středu rozhodnout v nejsledovanějším korupčním případu posledních let. Z manipulace se zakázkami Středočeského kraje bylo obžalováno 11 lidí, včetně tehdejšího hejtmana Davida Ratha. Soud má vynést dlouho očekávaný verdikt, zda bylo k jejich odsouzení možné použít odposlechy, které policie pořídila zejména v rodinném domě manželů Kottových.

7.6.2017 07:56 | Časová osa kauzy Rath
7.6.2017 08:06 | Rath chtěl rozsudek oddálit - kvůli údajné podjatosti

Nejvyšší soud začal o případu rozhodovat minulé úterý a oznámil, že verdikt by chtěl vynést tuto středu. Jeho vynesení se ale pokusil oddálit David Rath − podobně jako protahoval projednávání u Krajského soudu v Praze. Hned první den, kdy začal Nejvyšší soud případ projednávat, bývalý hejtman podal námitku podjatosti proti senátu vedenému Vladimírem Veselým. Argumentoval tím, že senát by pod tlakem prezidenta a ministra spravedlnosti nemusel rozhodovat nezávisle a svobodně.

Rath totiž poukázal na to, že prezident Miloš Zeman se na jeho adresu několikrát ostře vyjádřil, podobně jako Pelikán. A soud se prý může snažit oběma politikům zalíbit. Zemanovi například i proto, že "je mstivý". "Lze čekat, že soud tomu nátlaku prezidenta a ministra podlehne," uvedl Rath.

7.6.2017 08:12 | Nestačí kvalitní žádost?

Podstata, o níž má Nejvyšší soud rozhodovat, je jasná: nakolik podrobně musí soudy odůvodnit, proč povolují odposlechy, a zda nestačí jen souhlasit s dostatečným odůvodněním žádosti, kterou předkládá státní zástupce.

7.6.2017 08:13 | "Odposlechy byly nadstandardně odůvodněny"

"Já trvám na tom, že odposlechy v době, kdy byly nařizovány, byly nadstandardně odůvodněny, protože se očekávalo, že později budou námitky ze strany advokátů a obžalovaných," řekl státní zástupce Petr Jirát.

7.6.2017 08:49 | Rath osobně přišel vyslechnout rozhodnutí soudu

K soudu už dorazil David Rath, k bezpečnostním rámům se dostavil těsně před devátou ráno. Vzápětí se ale otočil - zjistil, že si začátek jednání spletl o hodinu.

7.6.2017 09:59 | Podle Ratha soud rozhodne, že odposlechy bude možné použít

Podruhé přišel Rath už spolu se svým advokátem Romanem Jelínkem. "Předpokládám, že soud podlehne brutálnímu nátlaku ministra spravedlnosti," uvedl.

Rath už zaujal své místo, přisedá si jeho obhájce Roman Jelínek. "Mám oblíbený seriál Černá zmije. Znáte ho? V jednom tom díle je, jak je obviněn v čarodějnickém procesu. Připadám si podobně," říká Rath a přitom po očku sleduje, zda to slyší média.

Rath

7.6.2017 10:05 | Jednání začalo, z obžalovaných je přítomný jen Rath

Jednání začalo úderem desáté hodiny, soudce Vladimír Veselý konstatuje že se z obžalovaných dostavil pouze Rath, a předčítá, kteří advokáti jsou přítomni. Nedostavil se ani zástupce ministra spravedlnosti.

7.6.2017 10:06 | Rathovy návrhy na dokazování soud zamítl

Soud oznámil, že zamítl návrhy na dokazování, které navrhl Rath. Včetně výslechů policistů v jeho kauze.

7.6.2017 10:14 | Rath prohrál

Soud dal za pravdu ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. Rath tedy prohrál.

7.6.2017 10:15 | Soudce vysvětlil, proč je stížnost přípustná

Veselý deset minut vysvětloval, proč je stížnost přípustná. Nyní se dostává k podstatě věci. "Nejdříve odůvodníme, proč byla rozhodnutí vrchního soudu nezákonná, a poté východiska klíčových otázek," řekl soudce.

7.6.2017 10:15 | Soudce odůvodňuje rozhodnutí

"Byl porušen zákon ve prospěch obviněných," řekl soudce Veselý. Nyní odůvodňuje rozhodnutí.

7.6.2017 10:25 | Novináři sledují soud

V soudní síni je přes 40 novinářů a šest kamer, píše z místa zpravodaj HN.

7.6.2017 10:33 | David Rath se svým právníkem

Rath

7.6.2017 10:37 | Soudce Veselý nyní cituje zákon, jak se povolují odposlechy

Veselý vypichuje rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2013. "Jestliže při následné kontrole a po zvážení všech souvislostí lze konstatovat, že věcné důvody pro neodkladnost či neopakovanost úkonu byly splněny, pak neexistence zdůvodnění sama o sobě, byť je vadou řízení, nedosahuje takové roviny, aby byla sama o sobě důvodem pro rušení příslušných meritorních rozhodnutí," cituje klíčovou pasáž.

7.6.2017 10:38 | Odůvodnění rozhodnutí v Rathově kauze teprve přijde

Nicméně stále jde jen o precedenty, z nichž bude soudce vycházet, samotné odůvodnění v kauze Rath teprve přijde.

7.6.2017 10:39 | Poslanec Evropského parlamentu rozhodnutí považuje za správné
7.6.2017 10:44 | Dostáváme se k hlavnímu

Soudce nyní začíná rozebírat jednotlivé příkazy k odposlechům.

7.6.2017 10:44 | Soudce, který rozsudek nad Rathem zrušil, se k verdiktu nechce vyjadřovat

Soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka, který rozsudek nad Rathem zrušil, se nechtěl k verdiktu Nejvyššího soudu vyjadřovat. "Nemám důvod. Jeden senát Nejvyššího soudu takto rozhodl, nemohu to komentovat, protože neznám to rozhodnutí a jelikož se vší pravděpodobností budeme o té věci ještě rozhodovat, tak bych se mohl vyloučit. Ale hlavně neznám rozhodnutí ani argumenty soudu a ani dopad na tu naši konkrétní věc," řekl HN Zelenka. Na otázku, zda si stojí za svým rozhodnutím o nepoužitelnosti odposlechů, reagoval položením telefonu.

7.6.2017 10:46 | Bradáčová: Víra ve spravedlnost má znovu šanci

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová neskrývá z rozhodnutí soudu své nadšení. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu je jasné. Ne státní zastupitelství, ale senát vrchního soudu porušil zákon. Víra ve spravedlnost má znovu šanci," řekla HN Bradáčová.

7.6.2017 10:51 | Reakce Šlachty

Robert Šlachta: Je to jediné možné rozhodnutí, které mohlo nastat.

7.6.2017 10:52 | Soudce popsal, co vše první žádost o nařízení odposlechu obsahuje

Soudce popsal, co vše první žádost o nařízení odposlechu obsahuje - včetně maximálně čtyřměsíční doby. "Z popisuj je seznatelné, že bylo důvodné podezření ze sofistikované trestné činnosti, aby jejich jednání nebylo odhalitelné.

Doba je sice dlouhá, ale určující je, že okolnosti v příkazu dostatečně odůvodňují maximální dobu, vzhledem k tomu, že byl navíc reálný předpoklad, že bude trestná činnost pokračovat ještě nejméně několik měsíců," uvedl soudce, který tak rozhodnutí soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Labem o povolení odposlechů označil za zcela zákonné.

7.6.2017 10:57 | Odvolací soud k případu přistupoval ryze formálně

"Je nutno odvolacímu soudu (vrchnímu - pozn. red.) vytknout, že přistoupil ryze formálně, aniž by přezkoumal okolnosti případu, což nelze považovat za správné," uvedl Veselý. Rozhodně pak podle něj nelze říct, že by soudkyně povolující odposlechy nekriticky převzala tvrzení žalobců.

7.6.2017 11:03 | Zelenka se dostatečně neseznámil s podklady, říká Veselý

Podle Veselého by bylo v rozporu s požadavkem na rychlost trestního řízení v případech, kdy hrozí prodlení, "aby bylo po soudci za každou cenu požadováno přeformulování žádostí státního zástupce". Podobně se soudce zastal i dalších pěti kritizovaných nařízení odposlechů a povolení ke sledování.

Naopak je zřejmé, že soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka se sám dostatečně neseznámil s podklady pro rozhodnutí Okresního soudu v Ústí nad Labem, prohlásil Veselý.

7.6.2017 11:05 | Komentátor HN David Klimeš
7.6.2017 11:10 | Soudce se věnuje i dalším nařízeným odposlechům

Veselý se věnuje i dalším nařízeným odposlechům, ale již stručněji. Podle Nejvyššího soudu není skutečnost, že odůvodnění a žádost jsou zcela totožné, důvodem nezákonnosti, jak je přesvědčen soudce vrchního soudu Pavel Zelenka. "Zákon nepožaduje, aby soudce přepisoval formálně správnou žádost zástupce," konstatoval předseda senátu Nejvyššího soudu.

7.6.2017 11:13 | Bylo dostatečně vysvětleno, proč bylo třeba použít odposlechy

Podle Veselého bylo v žádostech o odposlechy dostatečně popsáno, proč nešlo důkazy získat jinak. Poukázal na jejich provázanost, postavení a vědomí, že páchají trestnou činnost. Podle něj vzhledem k jejich postavení a zkušenostem byl soud při povolování obeznámen s tím, že o běžných pátracích metodách policie budou mít větší uvědomění než běžný člověk.

7.6.2017 11:14 | Zeman je spokojen s rozhodnutím

Rozhodnutí Nejvyššího soudu ocenil i prezident Miloš Zeman. "Pan prezident je velmi spokojen," napsal HN mluvčí Jiří Ovčáček.

7.6.2017 11:17 | Pelikán má radost

"Z málokterého soudního vítězství jsem měl takovou radost," reagoval na Twitteru ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který žalobu pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu podal.

7.6.2017 11:20 | Video. David Rath před soudním jednáním

Na Davidu Rathovi bylo vidět před rozhodnutím Nejvyššího soudu velké napětí.

7.6.2017 11:26 | Rozhodnutí vrchního soudu bylo nebezpečné, říká Pelikán

"Jsem z výsledku skutečně velmi spokojený. Jsem rád, že se to podařilo, protože rozhodnutí vrchního soudu bylo velmi nebezpečné. A to nejenom pro samotný případ Rath, ale obecně pro budoucí stíhání pro závažné korupční a hospodářské případy," reagoval Pelikán pro HN.

"Vrchní soud vůbec neposoudil správně otázku nároků na rozhodnutí, kterým se povolují odposlechy nebo podobné důkazy. A navíc vyvodil automaticky nepoužitelnost odposlechů a všeho, co s tím souvisí, což by bylo nesmírně nebezpečné vůbec pro právní jistoty v budoucnu. Je klíčové, aby ve chvíli, kdy soud povolí použití odposlechu nebo vyšetřovacího prostředku, se na to povolení mohli všichni v tom řízení spolehnout," doplnil ministr spravedlnosti.

"A aby nemohlo až na nějaké extrémy docházet k tomu, že po čtyřech letech musí jít vše na začátek a že povolení odposlechů ze začátku vyšetřování neplatí. Byl by to nebezpečný precedent," řekl Pelikán.

7.6.2017 11:34 | Soudce bude muset kauzu Rath projednat znovu s použitím odposlechů

Senát Nejvyššího soudu se musel vypořádat ještě s jedním problémem: středeční verdikt neplatí zpětně, a Zelenkovo rozhodnutí o zrušení rozsudku proto platí. Poukázal i na dřívější verdikt Ústavního soudu.

"Tento náš závěr platí pro všechna rozhodnutí, která budou vydána po našem rozhodnutí," uvedl Veselý a naznačil tím i další cestu: Soudce krajského soudu Robert Pacovský bude sice muset případ projednat znovu, ale opět s použitím odposlechů. A vynese tedy s velkou pravděpodobností stejný verdikt.

7.6.2017 11:40 | Soud ukončil jednání

Odůvodnění verdiktu trvalo hodinu a čtvrt.

7.6.2017 11:42 | David Rath v obležení novinářů

rath

7.6.2017 11:46 | Rath: Je to jemnější forma padesátých let

Nejvyšší soud podle bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha dnes podlehl nátlaku ministra spravedlnosti a prezidenta, a podvolil se tak politické objednávce. Rath, jenž čelí obžalobě z korupce, prý podobný verdikt očekával. "Je to jemnější forma 50. let," prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy.

7.6.2017 11:48 | Rath je smířen s tím, že půjde do vězení

David Rath je smířen s tím, že půjde do vězení. "Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná," řekl novinářům Rath. Zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Kauzu nyní bude znovu řešit Krajský soud v Praze.

7.6.2017 12:19 | My nijak nerozhodujeme o vině, řekl soudce Veselý

"Soudíme, že důkazy, které vzešly na základě těchto rozhodnutí soudu, jsou důkazy použitelnými. Zdůrazňuji ovšem, že my nijak nerozhodujeme a nerozhodovali jsme o vině. My jsme rozhodovali, tak jak bylo opakovaně zdůrazněno, pouze v mezích, které nám byly dány zákonem, ve vztahu ke stížnosti porušení zákona. To znamená, my jsme pouze zkoumali, jestli Vrchní soud v Praze svým závěrem o nezákonnosti, nepoužitelnosti příkazu povolení a navazujících důkazů porušil zákon, či nikoliv," upřesnil soudce Veselý.

7.6.2017 12:30 | Soudce Veselý ke svému rozhodnutí

"Rozhodnutí, ať už povolení nebo příkazy, netrpí takovými vadami, které by měly za následek jejich nezákonnost, či dokonce protiústavnost. Dospěli jsme k závěru, že naopak ta rozhodnutí netrpěla nedostatky, které by měly vést k tomuto závěru," doplnil soudce Veselý.

7.6.2017 12:32 | Vítězství zdravého rozumu, označila rozhodnutí Unie státních zástupců

Za vítězství zdravého rozumu rozhodnutí soudu označila Unie státních zástupců. "Nejvyšší soud potvrdil názor státního zastupitelství i ministra spravedlnosti, že odposlechy v kauze Davida Ratha jsou použitelné. Je to výborná zpráva pro spravedlnost v České republice," napsali žalobci na své facebookové stránce.

7.6.2017 12:50 | Ministr "nespravedlnosti"

Rath řekl, že soudy podlehly tlakům Babišova ministra "nespravedlnosti".  

"Soudy opsaly, co jim poslal Pelikán, což mi připadá jako ostuda," řekl Rath a znovu přirovnal situaci k padesátým létům. 

7.6.2017 12:54 | Myslím, že nemám šanci na spravedlivý proces, řekl Rath

"Při tak brutálním tlaku politiků si myslím, že nemám šanci na spravedlivý proces," řekl David Rath.

7.6.2017 12:55 | Loutka Andreje Babiše

Ministr spravedlnosti je podle Ratha loutkou Andreje Babiše. "Ve spravedlnost ani nedoufám," řekl.

"V odposleších se nemluvilo o úplatcích, ale o sponzorování politických stran," řekl pro ČT David Rath. "Dostával jsem krabici s vínem, to je zdokumentované."

7.6.2017 13:01 | Rath: Co je lékař vůči moci a penězům Andreje Babiše?

"Protistrana chtěla veřejnosti ukázat, že bojují s korupcí. Mě do toho vzali jen jako komparz. Bráním se tomu, ale nevěřím, že mám šanci uspět," uvedl Rath.

"Co je lékař David Rath vůči prezidentu republiky, vůči moci ministra spravedlnosti a vůči penězům a moci Andreje Babiše?" položil David Rath v rozhovoru řečnickou otázku na závěr. 

7.6.2017 13:51 | Komentář Martina Fendrycha
7.6.2017 14:08 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž z procesu s Davidem Rathem končí. Další vývoj kauzy budeme na iHNED.cz i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.