Nejvyšší soud dal za pravdu ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. K odsouzení 11 lidí včetně exhejtmana Davida Ratha je možné použít odposlechy, které policie pořídila zejména v rodinném domě manželů Kottových.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu neplatí ale zpětně. Rathova kauza se proto vrátí ke krajskému soudu, ten ale může opět rozhodnout na základě odposlechů, a dá se tedy předpokládat, že rozhodne stejně jako předtím. Ten všech 11 obžalovaných poslal před dvěma lety na 3 až 8,5 roku do vězení − nejvyšší trest dostal právě Rath.

Jenže vrchní soud po takřka ročním studování spisu loni v říjnu verdikt krajského soudu zrušil. Podle jeho soudce Pavla Zelenky nebylo nasazení odposlechů řádně odůvodněno, proto je není možné jako důkaz použít.

Protože proti Zelenkovu verdiktu podal stížnost ministr spravedlnosti Robert Pelikán, musel spor o odposlechy rozhodnout právě Nejvyšší soud. Ten ve středu dospěl k závěru, že použití odposlechů nelze odmítnou jen na základě pochybnosti o formální správnosti povolení odposlechů.  

Rath označil středeční rozsudek za výsledek politického tlaku a přirovnal jej k procesům 50. let. "Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná," řekl novinářům Rath. Podle svých slov zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Vedle ministra spravedlnosti Pelikána přivítal rozsudek Nejvyššího soudu také prezident Zeman. "Pan prezident je velmi spokojen," napsal HN jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Soud s bývalým hejtmanem Davidem Rathem jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
7.6.2017 14:08 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž z procesu s Davidem Rathem končí. Další vývoj kauzy budeme na iHNED.cz i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.

7.6.2017 13:51 | Komentář Martina Fendrycha
7.6.2017 13:01 | Rath: Co je lékař vůči moci a penězům Andreje Babiše?

"Protistrana chtěla veřejnosti ukázat, že bojují s korupcí. Mě do toho vzali jen jako komparz. Bráním se tomu, ale nevěřím, že mám šanci uspět," uvedl Rath.

"Co je lékař David Rath vůči prezidentu republiky, vůči moci ministra spravedlnosti a vůči penězům a moci Andreje Babiše?" položil David Rath v rozhovoru řečnickou otázku na závěr. 

7.6.2017 12:55 | Loutka Andreje Babiše

Ministr spravedlnosti je podle Ratha loutkou Andreje Babiše. "Ve spravedlnost ani nedoufám," řekl.

"V odposleších se nemluvilo o úplatcích, ale o sponzorování politických stran," řekl pro ČT David Rath. "Dostával jsem krabici s vínem, to je zdokumentované."

7.6.2017 12:54 | Myslím, že nemám šanci na spravedlivý proces, řekl Rath

"Při tak brutálním tlaku politiků si myslím, že nemám šanci na spravedlivý proces," řekl David Rath.

7.6.2017 12:50 | Ministr "nespravedlnosti"

Rath řekl, že soudy podlehly tlakům Babišova ministra "nespravedlnosti".  

"Soudy opsaly, co jim poslal Pelikán, což mi připadá jako ostuda," řekl Rath a znovu přirovnal situaci k padesátým létům. 

7.6.2017 12:32 | Vítězství zdravého rozumu, označila rozhodnutí Unie státních zástupců

Za vítězství zdravého rozumu rozhodnutí soudu označila Unie státních zástupců. "Nejvyšší soud potvrdil názor státního zastupitelství i ministra spravedlnosti, že odposlechy v kauze Davida Ratha jsou použitelné. Je to výborná zpráva pro spravedlnost v České republice," napsali žalobci na své facebookové stránce.

7.6.2017 12:30 | Soudce Veselý ke svému rozhodnutí

"Rozhodnutí, ať už povolení nebo příkazy, netrpí takovými vadami, které by měly za následek jejich nezákonnost, či dokonce protiústavnost. Dospěli jsme k závěru, že naopak ta rozhodnutí netrpěla nedostatky, které by měly vést k tomuto závěru," doplnil soudce Veselý.

7.6.2017 12:19 | My nijak nerozhodujeme o vině, řekl soudce Veselý

"Soudíme, že důkazy, které vzešly na základě těchto rozhodnutí soudu, jsou důkazy použitelnými. Zdůrazňuji ovšem, že my nijak nerozhodujeme a nerozhodovali jsme o vině. My jsme rozhodovali, tak jak bylo opakovaně zdůrazněno, pouze v mezích, které nám byly dány zákonem, ve vztahu ke stížnosti porušení zákona. To znamená, my jsme pouze zkoumali, jestli Vrchní soud v Praze svým závěrem o nezákonnosti, nepoužitelnosti příkazu povolení a navazujících důkazů porušil zákon, či nikoliv," upřesnil soudce Veselý.

7.6.2017 11:48 | Rath je smířen s tím, že půjde do vězení

David Rath je smířen s tím, že půjde do vězení. "Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná," řekl novinářům Rath. Zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Kauzu nyní bude znovu řešit Krajský soud v Praze.