Ve středu odpoledne bude podle informací redakce propuštěn z vazby bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta. Fotbalový funkcionář byl od května zadržen kvůli obvinění z nezákonného nakládání se sportovními dotacemi. Důvodem propuštění je podle informací redakce fakt, že se Pelta v úterý vzdal postu předsedy FAČR.

Hra Luďka Mádla: Peltův příběh, trochu jako od Hrabala

Miroslav Pelta

Čtěte zde

"Mohu potvrdit, že příkaz k okamžitému propuštění věznice v Brně přijala," sdělila ve středu odpoledne redakci Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby.

"V odpoledních hodinách jsme obdrželi příkaz k propuštění této osoby. V současné době probíhají administrativní úkony předcházející propuštění," řekla mluvčí věznice v Brně Dana Krejčířová. Tyto úkony v obvyklých případech trvají kolem hodiny, hodiny a půl.

"Pan Pelta byl nebo bude v nejbližších okamžicích propuštěn na svobodu," potvrdila informaci o Peltově propuštění mluvčí pražského soudu Markéta Puci.

O Peltově propuštění bylo podle Puci rozhodnuto v neveřejném zasedání a účastníci nebyli přítomni. Pelta byl ve vazbě z důvodů možného ovlivňování svědků a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Podle Městského soudu v Praze ale ovlivňování svědků nehrozí a možné pokračování v trestné činnosti pominulo.

"To znamená, že pan Pelta bude na základě příkazu předsedy senátu Městského soudu v Praze propuštěn z vazby na svobodu," dodala Puci.

Někdejší fotbalový boss byl držen ve vazbě od začátku května, kdy proběhla razie v několika institucích spojených s českým sportem. Posléze byl kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům převezen do vězeňské nemocnice v Brně.

Pelta byl později společně s náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou a jejím podřízeným Zdeňkem Břízou obviněn z nezákonného nakládání s dotacemi. Jako právnická osoba byla obviněna také fotbalová asociace.

Asociace si minulý pátek kvůli kauze volila nového předsedu, ale kvůli napjaté situaci mezi českou a moravskou komorou nakonec volba skončila patem. Do nové volby, jež by měla proběhnout do konce roku, tak povedou fotbalovou asociaci dosavadní místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Celá kauza také vedla k odstoupení ministryně školství Kateřiny Valachové a zpřísnění systému rozdělování dotací na ministerstvu.

Související