Daňová sleva stoupne i na první dítě. Zvýší se zároveň přídavky na děti, nově na ně také dosáhne více rodin. Výraznější zvýhodnění rodin s dětmi schválili poslanci letos v dubnu v rámci zákona, který měl původně hlavně zlepšit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Novelu dnes potvrdili i senátoři.

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL v předchozích letech opakovaně zvyšovala daňovou slevu na druhé a další děti, slevu pro první dítě ale neměnila. Nyní prosadila, že stoupne i tato sleva - o 150 korun na 15 204 korun ročně. Změna připraví státní rozpočet o 2,1 miliardy korun ročně.

Vládní koalice se dohodla, že dětské přídavky v rodinách, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, zvýší o 300 korun měsíčně - tedy na 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte. Nárok na něj budou mít nově rodiny s příjmy až do 2,7násobku životního minima, zatímco dosud je limit na 2,4násobku životního minima.

Sněmovna ale nepodpořila návrh, podle kterého by se přídavek na dítě nezapočítával do příjmů rozhodných pro přiznání příspěvku na bydlení. Před jeho zamítnutím varovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), podle níž tak někteří lidé o dávku na bydlení přijdou.

Poslankyně opoziční TOP 09 Jitka Chalánková pak prosadila zvýšení odměn pro pěstouny.
Opoziční ODS a TOP 09 kritizují, že vláda před volbami zvyšuje povinné výdaje státu. Nelíbí se jim ani forma takzvaného legislativního přílepku. "Útok na mandatorní výdaje je nevídaný," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska jde o rozhazování bez odpovědnosti.
Původně navržený zákon i s poslaneckými úpravami podpořilo 134 ze 173 přítomných poslanců, proti jich bylo jen dvanáct.

Související