Ministři se po dlouhém a lítém boji nakonec slavnostně dohodli a ustoupili. Schodek tak nebude skoro sto padesát miliard (jak by také mohl být?), kdy by všichni dostali to, co chtěli, ale pouhých padesát miliard korun. Jde o vítězství rozumu, exministra Andreje Babiše, který rozpočet navrhl, a úsporného ducha ministrů, kteří nakonec sami rádi souhlasili s tím, že musí být rozpočtově zodpovědní. V tomto duchu se celá vládní šaráda kolem prvního návrhu rozpočtu prezentuje veřejnosti.

Ve skutečnosti ani padesát miliard schodku není žádný zázrak. Česko už druhým rokem aktivně, za pomoci kontrolního hlášení a nově i elektronické evidence tržeb bojuje s úniky DPH. Ty prý − podle odhadů finanční správy − činí cirka osmdesát až devadesát miliard korun. Pokud je tedy tento aktivní boj úspěšný, kde ty peníze v rozpočtu jsou? Dále platí, že tuzemská ekonomika je ve skvělé kondici, stále ještě roste, mzdy stoupají, tudíž se zvyšují i celkové příjmy z daní a sociálního pojištění. A konečně, evropské fondy stále ještě fungují, a kdyby je náhodou Česko umělo čerpat, mohl by se nový ministr financí v lednu 2019 chlubit přebytkem stejně jako to na začátku letošního roku udělal Babiš.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru