Místopředseda ČSSD Jan Birke dal po změně ve vedení strany k dispozici svou funkci volebního manažera. Informaci České televize potvrdil Birke. Vysvětlil, že nový úřadující předseda strany Milan Chovanec by měl mít možnost vybrat si svůj tým, právě nový předseda Birkeho funkci dočasně převezme. Ještě ve čtvrtek se Birke setká s Chovancem i novým volebním lídrem sociálních demokratů Lubomírem Zaorálkem.

"V žádném případě jsem nerezignoval, neskončil jsem, nabídl jsem svou funkci, protože mně připadá logické, aby nový lídr měl možnost si přivést svůj vlastní tým. Kampaň jsem kompletně připravil, je převázána mašličkou a je na novém lídrovi, jak se k ní postaví," řekl Birke HN.

"Neděje se žádná tragédie, zůstávám lídrem ve svém kraji, a pokud jde o mou pozici šéfa volební kampaně, během dne o tom budou probíhat jednání," dodal. Uvedl také, že nadále zůstává místopředsedou ČSSD.

Nový předseda strany Milan Chovanec řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že bude s Birkem o jeho pozici ve straně jednat.  Birke se bude na kampani i nadále podílet a věnovat se odborům a dopravě.

Ministr vnitra Chovanec se zatím ujme i funkce manažera. "O dalším postupu se budu radit se svými kolegy ve vedení ČSSD. Děkuji Honzovi Birkemu za velký kus práce, který v roli volebního manažera odvedl, a těším se na další spolupráci s ním, mimo jiné jako lídrem volební kandidátky v Královéhradeckém kraji," uvedl Chovanec.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu oznámil, že ve čtvrtek opustí funkci předsedy strany. Svůj krok odůvodnil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Výsledky zkoumání důvodů, proč ČSSD v týdnech následujících po vládní krizi poklesly preference, ale podle Birkeho zatím ČSSD nezná. Takový průzkum podle něj ve středu při rozhodování o výměně Sobotky k dispozici Lidový dům neměl.

"S Janem Birkem budu ve čtvrtek mluvit. Zatím zůstává volebním manažerem a budeme se bavit o jeho další roli, protože je lídrem v Královéhradeckém kraji. Je to můj kamarád, má moji podporu. Nechte nás, prosím, ať se sejdeme, poradíme se o tom a pak zveřejníme výsledek toho jednání," uvedl Chovanec.

Vedení strany se ve čtvrtek ujal statutární místopředseda Chovanec, lídrem pro říjnové volby do sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.  Sobotka ve středu řekl, že záležitosti kampaně včetně osudu manažera Birkeho už nechává svým nástupcům.

Birke řekl, že ho čekají jednání s Chovancem a Zaorálkem během odpoledne a večera. "To jsou dneska statutární místopředseda a volební lídr," konstatoval Birke. Kampaň je podle něj připravená, ve středu grémium ČSSD definitivně připravilo i sobotní programovou konferenci, dodal. Líbivost variant volebního hesla, které sociální demokraté představí v sobotu, nechal volební štáb stejně jako jednotlivá volební témata prověřit hloubkovým sociologickým průzkumem.

V pátek čeká Birkeho jako starostu Náchoda a volebního lídra Královéhradeckého kraje role hostitele premiéra Sobotky. Ten si v kraji v rámci kampaně prohlédne stavbu dálnice D11, opravy průjezdu Náchodem a večer zahájí festival Smetanova Litomyšl.

Birke působil od roku 2002 v komunální politice jako zastupitel a starosta, v roce 2013 byl zvolen za ČSSD poslancem. Je předsedou sociální demokracie v Královéhradeckém kraji a na posledním sjezdu strany byl zvolen i místopředsedou. Od ledna 2017 působí také jako volební manažer strany.

Související