Je jednoznačně ku prospěchu, že sociální demokracie vyměnila před volbami svého lídra, soudí náměstek pražské primátorky a místopředseda ČSSD Petr Dolínek. "Řada lidí začala ztrácet energii a sílu. Pokud lidé ztrácí tah, nemuseli bychom ve volbách uspět," rekapituluje situaci ve straně před rezignací Bohuslava Sobotky na předsednickou funkci.

Dolínek hovořil i o volebním programu, který strana představí na sobotní konferenci. "Je to asi patnáct nebo šestnáct stránek, které obsahují jasnou vizi. Myslím, že to není nudný a zbytečný text, ale ukazuje, co se v jaké oblasti může a má dít," řekl v rozhovoru.

Ne každý v ČSSD byl příznivcem výměny lídra. Patřil jste mezi ty, kteří si naopak mysleli, že bude změna lepší?

Především jsem byl pro to, aby pan premiér Sobotka určil svou pozici v klání o post premiéra příští vlády. Lubomír Zaorálek určitě může zaujmout lidi. Je to sociální demokrat evropského střihu. Řada stran má tendenci debatu stahovat na lokální problémy, vytvořit smrádek, bahýnko, nepřátelské ovzduší, aby lidé měli pocit, že vše je zatuchlé a máme se zle.

Ale v Česku roste životní úroveň a my musíme sdílet evropské hodnoty. Nemůžeme je vzdát jen proto, že se o to někdo uměle snaží. V Lubomírovi Zaorálkovi se tyto hodnoty snoubí s úspěchem stávající vlády, protože sociální demokracie byla velmi úspěšná a lidem v České republice se daří. 

Bude tedy ku prospěchu ČSSD, že ke změně došlo?

Jednoznačně ku prospěchu. Máme silného premiéra, má za sebou spoustu úspěšné práce a dokončí mandát ve vládě. Máme před sebou ještě navýšení minimální mzdy a další věci, tlačíme na zrychlení přípravy spojení Prahy s letištěm. A je důležité mít lídra, který program jasně, srozumitelně, nerozplizle sdělí voličům.

Zaorálek povede ČSSD do boje s Babišem

Ale to přece nepřišlo náhle. Cítili jste, že to chce změnu?

Zásadní stranická diskuse probíhala od prosince do března, nakonec vyhrála varianta, že pan premiér Sobotka má dostat šanci. Neklid ve straně však neustal. Řada lidí začala ztrácet energii a sílu. Pokud lidé ztrácí tah, nemuseli bychom ve volbách uspět. To by byla škoda, protože hodnoty, které chceme udržet, jsou důležité. Neklid vnímal pan premiér jako zásadní a byla to jedna z věcí, která ho vedla k tomuto rozhodnutí.

Ale byl přece pod tlakem, členové strany Sobotku kritizovali.

Tlaky jsou vždy. Některý tlak je umělý, některý přirozený. A on to řekl poměrně jasně, cítil ve straně neklid, což pro něj bylo důležité.

Věříte, že vaši voliči pochopí triumvirát?

Nejde o trojí vládu. Předseda Sobotka rezignoval na post předsedy strany, je premiér, je členem užšího vedení strany. Ale jasným předsedou ČSSD je Milan Chovanec a jasným kandidátem na premiéra je Lubomír Zaorálek. Milan Chovanec teď bude řídit stranu tak, aby byla jednotná, pevná a silná do voleb. Já myslím, že to rozdělení je naprosto srozumitelné. Proč by voliči tápali? Nevidím v tom žádný problém.

Pokud voličům nedokážete představit triumvirát…

Který neexistuje.

Zvažovali jste na grémiu i možnost, že by pan Sobotka zůstal předsedou ČSSD? 

Ale tady žádné kdyby není, pan předseda oznámil své jasné rozhodnutí, my ho respektujeme a jdeme dál.

Ale zvažovali jste takovou možnost?

Neřešte to, nic takového nebylo na stole. Jediné, co bylo na stole, bylo oznámení premiéra, že rezignuje na post předsedy a lídra, a na lídra doporučuje Lubomíra Zaorálka. To je vše, jdeme vyhrát volby.

Co musí sociální demokracie pro lepší preference udělat? Výměna předsedy přece nemusí stačit.

Čtyři měsíce jsme s Lubošem Zaorálkem, se Sobotkou a dalšími pracovali na volebním programu, který jsme dokončili před deseti dny. Je to asi patnáct nebo šestnáct stránek, které obsahují jasnou vizi.

Myslím, že to není nudný a zbytečný text, ale ukazuje, co se v jaké oblasti může a má dít. Podívejte se na ODS a jiné strany, které ve svých programech v zásadě nic nového nepřinesly.

My tam také nic světoborného mít nebudeme, ale čtyři roky jsme tvrdě dřeli, máme za sebou jasné výsledky a ty chceme v dalších čtyřech letech přetavit o něco dál. Klíčem je zachování sociálního státu, stabilní růst mezd, zároveň je důležité mít pod kontrolou růst nákladů na bydlení. Především ve velkých městech to začíná být velký problém. 

Se Sobotkou končí "postzemanovské" období v sociální demokracii.

To říkáte dlouho, ale výsledek se nedostavil. A co dělala ČSSD dosud špatně?

To není špatně. Prostě se nastartovala spirála, ze které se nepodařilo vystoupit, a tato spirála dostávala členy do stavu, o jakém jsme se před chvílí bavili. Je třeba se jednoznačně opřít, dát tomu nový elán a švih, což jsou schopní zajistit Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec.

Jak vy poblázníte Prahu, aby vás volila? Jak poblázní pan Zaorálek Českou republiku, aby ho volila?

Máme připravený nejen program, ale také kampaň, hesla, grafiku a další věci. Kampaň se nyní musí mírně upravit, aby seděla na tělo Lubomíru Zaorálkovi. Teď to nechte na nás, my víme jak, teď to jen musíme rozjet.

Hovořil jste o evropském směřování ČSSD. Milan Chovanec ale vystupuje často proti EU, ať už jde o omezení zbraní nebo uprchlické kvóty. Neodradí pan Chovanec proevropské voliče ČSSD?

Milan Chovanec vede tvrdší resort, ministerstvo vnitra. Je potřeba zajistit bezpečnost České republiky. Co se děje v Evropě, není jednoduché. Dojde k nehodě auta a už se spekuluje, zda to byl teroristický útok, máme spoustu mrtvých, spoustu nešťastných životních osudů v Evropě. Je to složité, a on má na starosti, aby se nic takového v České republice nedělo. Je to tedy těžký resort, který vyžaduje i vyhraněné názory. On je má, ale pořád si myslím, že jasně zapadá do sociálnědemokratické rodiny. 

Neměl jste někdy pocit, že by měl pan Chovanec na rétorice proti EU ubrat?

Nejsem příznivce palných zbraní, nemám je v lásce, ale když se na to podíváme hlouběji, nelze to zjednodušovat tak, že chce zbraně do každé domácnosti. Tak to není.

Budou ale proevropští voliči volit sociální demokracii?

V Plzeňském kraji Milana Chovance vždy volili se všemi jeho názory, a to poměrně vysoce. Nevidím důvod, proč by je sociální demokracie neměla přesvědčit, že všech 14 lídrů včetně premiéra Sobotky nenabízí to nejlepší. Všichni jsou hodni toho, aby je lidé volili.

Existuje možnost, že by pan Sobotka kandidoval na premiéra? Někteří členové ČSSD o tom hovoří.

V tuto chvíli máme čtrnáct lídrů a jedním z nich je Bohuslav Sobotka. Pan Sobotka bude po volbách jedním ze zvolených lídrů, kteří jsou připraveni převzít zodpovědnost za cokoliv, co bude třeba.

ČSSD přepřahá za jízdy a snaží se zastavit propad voličské podpory riskantní výměnou lídrů

 A co říkáte možnosti, že by kandidoval na prezidenta?

Taková debata v této chvíli neběží.

Byl by to dobrý kandidát?

Je zbytečné vysilovat se teď takovou diskusí. My máme před sebou hlavní výzvu, a to jsou říjnové parlamentní volby.

Jaký výsledek ve volbách byste označil za úspěch?

Samozřejmě nejlepší výsledek vždycky začíná alespoň dvojkou, a prohra by se měřila až podle celkových výsledků.

Jaké máte ambice? Můžete se stát ministrem, kdyby byla sociální demokracie součástí příští vlády?

To se řeší po volbách. Máme čtrnáct krajských lídrů, kteří jsou schopní převzít odpovědnost za řízení orgánů sněmovny, za předsedy výborů, za ministry. Každý si je schopný najít si podle výsledku voleb svou roli a pracovat v týmu. Teď máme přesvědčit voliče, že jsme za čtyři roky dokázali skvělé věci, ale potřebujeme ještě čtyři roky na to, abychom zemi výrazně změnili k lepšímu.